امروز با بیدل (هشتاد و دو)

نَفَس بیهوده دارد پرفشانیهای ناز اینجا

تو می‌گنجی و بس‌، گر در دل عشّاق جا باشد (ص 478)

من مصراع اول این بیت را به شکلی دیگر تعبیر می‌کردم‌، یعنی می‌پنداشتم که «پرفشانیهای ناز» فاعل است و «نفس بیهوده دارد» فعل‌. یعنی «این پرفشانیهای ناز، بیهوده نفس می‌زند». به این شکل‌، دریافت معنی بیت‌، مشکلی عظیم می‌نمود. ولی اکنون می‌پندارم که «نفس‌» فاعل است‌، یعنی «نفس‌، بیهوده از ناز در دل ما پرفشانی می‌کند. اگر در دل عشّاق جایی باشد، آن جای‌، فقط گنجایش تو را دارد و بس‌. حتی نفس را هم جایی نیست‌.» و ضمناً این را هم می‌رساند که معشوق‌، از نفس عزیزتر است‌. دیده‌ایم که در مقام تحبیب به کسی می‌گویند «نفس من‌!»

/ 21 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mustafa

با سلام خدمت استاد کاظمی توضيحات داده شده در رابطه با بيت شاد روان بيدل واقعا مشکلات ما را در اين مورد رفع کرد...........اميد از ما دوستان از ما هم سری بزنند

زينت

سلام دوست عزيزوگرامی / عيد تان مبارك باشد/ اميد دركناری فاميل روزهای عيد را به خوشی سپری كنيد / زينت

سهراب

گزارش از شلوغ ترين روز شهر کابل....

زهرا معتمدی

«در زمين هيچ چيز کهنه تر از هنجارشکنی نيست»/با يک غزل به روزم سری بزنيد

saiidi

عيد بر عاشقان مبارک باد!

بینا

سلام به جناب کاظمی! از معرفت با شما خیلی خوشحالم زیراکه بنده تشنه ء صحبت فرهنگیانی همچو شما بوده و است. امروز جای خوشی است که از اندوخته های کاظمی عزیز استفاده نموده و برایش درین ماه پر برکت درود فرستادم. خداکند که درود هایم برایش برسد اما بسیار در هراسم زیراکه در کوشه و کنار مزدحم وطنم اشخاص انتحاری در کمین نشسته خدای نخاسته نشود که شخص انتحار کننده به قول خود آنها با درود هایم یکجا روانه جنت شوند . زنده و سلامت باشی!

نقیب الله رهسبر

کاظمی صاحب عزیز! خیلی دوستدارسروده های تان می باشم ازگزشته های دوربدینسو بخصوص ( نفس گرم جاده ). گاه گاهی اگرضیای وقت تان نشود به ماهم سری بزنید.

نقیب الله رهسبر

هنوزم درکابل که بادردها وخوشی هایش می سازم !

عقيل احمدي

وبلاگ بسيار زيبا با متوني زيباتر بسيار زيبا بود شما را به بازديد از وبسايت مورچه دات نت ( بزرگترين وبسايت تخصصي تفريحي افغانستان در آينده نه چندان دور ) دعوت ميكنيم www.moorche.net