نامه‌ای از آقای بشیر سخاورز

نویسنده و پژوهشگر گرامی جناب بشیر سخاورز با عنایت به یادداشت «مقدمه ویراستار» این‌جانب، نامه‌ای به من فرستاده ‌اند و سفارش کرده‌اند که آن را در وبلاگ خویش بگذارم. با سپاس از محبت و اظهار نظر ایشان.

 

سلام دوست گرامى کاظمى صاحب. پیامى دیر، اما خینهء بعد از عید نه.

 

پژوهش ساینس است. ممکن زمان آن فرارسیده باشد که پژوهشگران ما به کار هاى جدى بپردازند. تعدادى از نویسندگان ما زیر تأًثیر نویسندگان ایران (شاید براهنى)، به ویژه به کار هاى نقد و آن هم نقد شعر مى پردازند. یعنى پیرامون کژى، راستى و کاستى شعر که البته مى تواند تا اندازهء جالب باشد، اما کافى نیست. مردم ما انتظار دارند تا پژوهشگر شان به طور نمونه، نقش شعر را در روشن ساختن اذهان مردم بررسى کنند.

 

ویرایش "کتاب افغانستان در پنج قرن اخیر" کار بسیار ستودنى است. پژوهشگرى در مقام شادروان فرهنگ سال هاى زیادى را در رنج سپرى کرد تا این کتاب را به پایان برساند و باز زندگى مجالش ندهد که تا مردمانى چند، از دیار فرهیختگان کارش را بستایند. فرهنگ عالم ( Scientist ) بود. دنبال فخامت زبانى (زبان آورى) نبود. براى همین کار او چون کار غبار پاینده است. این روز ها کتاب ارزشمندى از جلیل دوستخواه نویسندهء ارجمند ایران را پیرامون شاهنامه مى خوانم. در این کتاب نقل قول از هیچ یکى از نویسندگان افغانستان به جز از عبدالحى حبیبی نشده است. حالا بایست از خود پرسید که چه چیزى عبدالحى حبیبى را بر طراز برتر نویسندگان مى نشاند؟ جواب شاید این باشد که حبیبى ساده مى نوشت اما ساده اندیش نبود، برعکس نویسندگان پر توقع امروز ما که کوهى از کلام فاخر را حمل مى کنند اما ساده اندیش اند.

 

من متوجه هستم که شما تلاش جدى براى معروفى پژوهشگر خوب و آثارش دارید. کتاب "افغانستان در پنج سال اخیر" را بعد از آن که چاپ شد به انگستان به دکان آقاى سرورى بفرستید تا چاپ تازه اش را که مهر ویرایش شما را دارد بخوانیم. البته آقاى ابراهیم شریعتى بایست این کار را بکند و اگر آرزو داشت با من به تماس شود.

 

شاد و سر افراز باشید.

/ 14 نظر / 135 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید بیابانکی

سلام بر دوست گرام و کهن کاظمی عزيز....از اين که در وبلاگستان يافتمت خرسندم .تابعد.

ن.ن

بقول خودت استاد: دارم دست کج در آستین خویش، به سوالم جواب ندادی که در مورد تشخیص وزن شعر پرسیده بودم امیدوارم که جواب دهید.راستش دوست دارم قواعد و فنون سرایش شعر را بدانم.

ن.ن

امیدوارم راهنمایی ام کنید

مسعود

موفق باشيد . بيدل نويسی را دريغ نکنيد استاد .

حسن اوجاني

سلام استاد...ميداني...همينقدر كه: امسال نيز يكسره سهم شما بهار...ما را درين زمانه چه كاريست با بهار...

محمدکاظم کاظمی

ن. ن. گرامی. تشخيص وزن تا حدود زيادی امری ذوقی و فطری است و آموختنش سخت است. البته روشهای علمی و عملی هم دارد که اگر ضرورت باشد می‌توان مفصل‌تر بدان پرداخت. روش علمی شناخت وزن را به صورت ساده در کتاب روزنه نوشته‌ام و نمی‌دانم به اين کتاب دسترسی داريد يا نه. اگر در هرات يا مشهد باشيد می‌توانيد کتاب را بيابيد. پايدار باشيد.

سلمان علي زكي

باسلام چقدرزيبابود، ماقلب پاره پاره ماروح تكه تكه ....ماهردوزخم خورديم.../اماهميشه سالم باشيد راستي عيد تان مبارك.

سید مسعود حسینی

سلام به استاد ارجمندم! يک بار به وبلاگ من سر زديد و چه قدر افتخار نصيب شدم. امیدوارم هر ازگاهی که به کابل می آیید شما را از نزدیک زیارت کنم. سال نو مبارک

آزاده بشارتی

سلم دوست عزيز. سال نو مبارک. به ما هم سر بزنيد. ممنون. دختر غزل فروش.