ناله در کوهسار - نظر جناب سید مصطفی حسینی راد

آنچه از آیات قرآن کریم درباره پیامبران بخصوص پیامبران بزرگ الهی و به تبع امامان ـ زیرا به تصریح قرآن کریم مقام امامت بلندتر از نبوت است و تنها چند پیامبر بزرگ به مقام امامت نایل شده اند ـ بر می آید این است که آنها و پدرانشان مورد عنایت خاص بوده اند به دلیل اینکه از بندگان خاص و خالص خداوند بوده اند و سنت الهی در برابر چنین بندگانی این است که فیض و نعمت خود  – که در اینجا گوهر یگانه «حکمت» و به تبع آن هدایت و معرفت است- را بر آنها تمام می کند. در این شرایط بزرگترین موهبت الهی برای این بندگان، تشرف آنها به آیین حقه زمان خود است که بر این اساس باید جناب ابوطالب را که فیض زندگی در دوره نزول قرآن و آیین شریف اسلام را درک کرده است، مسلمان بدانیم زیرا به احتمال نزدیک به یقین همانطور که شما هم اشاره فرموده اید ارتباط قلبی بسیار نزدیک ایشان با پیامبر گرامی اسلام باعث می شده رشحات هدایت نبوی در جان آگاه و آماده ایشان سرایت کند و آن بزرگوار به آیین اسلام درآید.

از سویی نباید از نظر دور داشت که در دوره کوتاه و بلکه بسیار کوتاه زندگی مشترک ایشان و دین نوپای اسلام، به طور طبیعی تاریخ و تاریخ نویسان فرصت ثبت و عرض حال ایشان را نیافته اند و از سوی دیگر در این مدت اندک، دین نوپا از لحاظ شرح و بسط مناسک خود در مراحل اولیه بوده و این مجموعه دلایل باعث می شود حضور پررنگی از چهره مسلمانی ایشان در تاریخ نبینیم. گو اینکه چنین چهره ای را درباره بسیار افراد دیگر مانند سلمان فارسی و ابوذر می بینیم زیرا آنها چنین فرصتی را در بستر عمر مسلمانی خود یافته و به تاریخ داده اند. بنابراین چه بسا اگر جناب ابوطالب نیز مثلا ده سال بیشتر فرصت زندگی می یافت امروز شاهد سیمای پررنگ تری از مسلمانی ایشان بودیم.

اینها همه به کنار. با توجه به اینکه مولای متقیان، امیرمؤمنان، فخر عالم امکان حضرت علی(ع) - که جان ناقابلم هزاران بار قربان نام نامی‌اش باد- عصاره فضایل انسانی و به واقع بهانه و دلخوشی خداوند برای خلقت آدمی است- وگرنه از خلقت این آدمی چه سود؟- او باید و لابد که باید از پشتی طاهر و از پشتهایی طاهر به بطن طاهره ای رسیده باشد چنانکه شجره شریفه نسب ایشان گویای این امر است. اما چرا؟ زیرا حتی به لحاظ فیزیکی چنین انسانی باید واجد برترین ژنها باشد تا مرکب جسمش یارای سواری آن روح بزرگ را داشته باشد. و چنین مرکبی باید از پشت آدمی به او برسد که قطعاً و حتماً باید از حکمای عصر خود – به معنی عام- باشد. چنین حکیمی نمی تواند در برابر رنگ الهی و تازه و بدیع آیین اسلام در برابر آیین پیشین - بخصوص آنگاه که بر اساس تصریح قرآن هر آیینی به آیین حقه بعد از خود گواهی می دهد- سکوت اختیار کند و به تکلیف آیینی خود عمل نکند و به راستی چرا باید چنین کند و با کدام منطق؟

اینها همه و البته بسیار بیش از این، به قول منطقیون دلایل «حلی» ماست. دلیل «نقضی» هم وجود دارد و آن اینکه کدام دلیل تاریخی یا منطقی بر اسلام نیاوردن ایشان دلالت می کند؟ همانطور که فرموده اید چنین دلایلی هم وجود ندارد!

خواهشمندم حال که طرح سوال فرموده اید، این وجیزه را نیز به نحو مقتضی در معرض دید دوستانی که بازدید می کنند قرار دهید، امید که به قول علما دفعی باشد بر دخل مقدر که جنابعالی با حسن نیت بیان فرموده اید.

ارادتمند ـ سید مصطفی حسینی راد

/ 9 نظر / 7 بازدید
صفیه بیات

استاد کاظمی گرامی سلام. خوشحالم که این بحث را در وبلاگتان آغاز کردید و مسلما نیاز جدی ماست که از آنچه بدان معتقد هستیم بیشتر بدانیم. این بحث را ادامه بدهید و مسلما با آگاهی شما و نیز مطالعات زیادتان میتوانید دراین زمینه به قسمتهای مختلفی از تاریکی های ذهن کسانی چون من روشنی بیاندازید و نیز سوالات زیادی را که ممکن است در ذهن داشته باشیم پاسخگو شوید. سپاس

قاسم

آقا سید مصطفی شما چه راحت از فرض به حکم میرسید!

آزادی

... ای دوست چرا به کوی عشق، گذاری نمی کنی؟ سخن از نسیم هزار آرزوی فریباست،..... و نشستن قاصدک بر دامن مردمی که در انتظار رهایی است.... " تازه آبم که بشه برفا و عریون بشه کوه، مث اون قله مغرور بلندی، که به ابرای سیاهی و به بادای بدی می خندی..." با سلام. دوست گرامی، پس از مطالعه بیانیه، در مسابقه ادبی ویژه ادیبان و شاعران شرکت کنید. لطفا به دوستان علاقمند و مستعد نیز اطلاع دهید تا در این فراخوان سراسری، شرکت کنند. منتظر حضور گرمتان هستیم. بیایید به گلزار، به این نقطه اقبال، چو عشاق نوآموز، برآن نادره خورشید، قمروار بگردیم. " ناز انگشتای بارون تو، باغم میکنه "

موسوی

با سلام به شما دوست گرامی، از وبلاگ بسیار زیبایتان دیدن کردم. منهم از علاقمندان ادبیات هستم و خیلی خوشحال میشم که حداقل از آرشیو ادبیات وبلاگم دیدن کرده و نظرتون را بدونم. منتظر حضور گرمتان هستم.

منيره حسين پوري

واژه ها را به نوکش گرفته مدادم میبرد به انتهای همین شعر میبرد برای جوجه ی لال یک قناری

محمد کاظم محقی

سلام استاد! نمی دانم ولی فکر کنم این گونه بحث ها جایش اینجا نیست . و شاید کمی آتش...

زینب سادات

سپاس هم از شما و هم از آقای حسینی چه قدر خوبه که ادامه داشته باشه این بحث ها و چه قدر خوبه رفع شبهه و حتی طرح شبهه جایی انجام بشه که ما هیچ شکی به خیرخواه بودن نویسنده نداریم