امروز با بیدل (صد و سی و یک)

ادب نیست در راه او پا نهادن‌

اگر سر نمی‌بود، لغزیده بودم (ص 841)

حتی پای‌نهادن در راه معشوق هم خالی از بی‌ادبی‌ای نیست‌، چون این مسیر را باید با سر پیمود. من نیز خوشحالم از این که سری برای پیمودن داشتم‌، وگرنه در این راه‌، لغزیده بودم‌، لغزشی ناشی از بی‌ادبی‌. (گره‌گشایی این بیت را مرهون توضیحات مرحوم استاد محمدسرآهنگ در یک برنامه رادیویی هستم.)

بی‌ادب از خاک صحرای محبّت مگذرید

کلبة ویران مجنون آخر از لیلا پر است‌

/ 26 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehdi mousavi

باران هميشه توي زمين ميميرد.... با سلام خدمت دوست عزيز پس از وقفه اي طولاني با شعري سپيد به روز شدم ... وبلاگ ترانه ي ما منتظر پيام ها و نقدهاي پر مهر شما ميماند ... ارادتمند شما مهدي موسوي ....

اميد مهدی نژاد

سلام آقای کاظمی با اجازه تان مطلب شب يلدا در نوروز را برای شماره تابستان شعر برداشتم.

محمدکاظم کاظمی

دوست نادیده‌ام مصطفای بزرگوار. سخنانتان سنجيده است و درست و به واقع نيز بايد چنين باشد. ولی من نمی‌دانم اشاره شما به کدام مطلب از من بود و من در آن چه گفته بودم که بوی تعصب می‌داد. اگر قدری مرا روشن فرماييد بهتر است چون من غالب مطالب و مصاحبه‌هايم را بعد از چاپ و انتشار نمی‌بينم و اينجا نيز به راستی نمی‌دانم کدام سخن من اين برداشت را ايجاد کرده است.

محمدکاظم کاظمی

زينت گرامی. نقد را ديدم و به ياری خدا در اين صفحه نقل خواهم کرد. فياض بزرگوار! نامه‌تان رسيده است و من کوشيده‌ام آن راهنماييهای فنی را به کار بندم. کوتاهی مرا در پاسخدهی ببخشيد. مهدی نژاد عزيز. آن مطلب فقط يک پيش نويس بود و نياز به بازنويسی و يا حداقل ويرايش داشت به ويژه که برای چاپ ننوشته بودم. اگر صلاح می‌دانيد آن را بازنويسی کنم.

مصطفی

جناب کاظمی سلام و تشکر. ذهن درخشان و روح سلیم شما از لابلای نوشته هایتان قابل درک و ستایش انگیز است . قسمتی از موضوع مصاحبه مورد بحث به زمینه ای کشیده شده بود که از حیث پایه ای بنظر اینجانب محل ایراد است . عرض بنده اینست اینکه گوته یا موزارت یا .. مربوط به کدام کشور آلمانی زبان هستند اتریش ،آلمان ، سوئیس و یا ... را در مقابل گزینه اینکه اینها متعلق به همه آلمانی زبانها هستند بگذاریم و به نگرش مردم این کشورها نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که طرح این مباحث از طرف ما ناشی از تاثیر عوامل محیطی و یا لایه هائی از تعصب مستتری است که در ناخودآگاه ما عمل می کند . اساسا فراتر از آن ، تمام اروپائیان آنها را از خود می دانند و قدری فراتر رویم آنها متعلق به تمام بشریت هستند.

مصطفی

این نگرانی بی تردید بی پایه است. انگلیسی ها و آمریکائیها هم زبان هستند و فارغ از این تعصبات بصورت روان تعاملی را پیگیری می نمایند که ابعاد آن به تفوق و سیطره کامل زبانی آنها در جهان انجامیده است و بعید می دانم بصورت یک جریان قابل رویت نگرانی و یا تعصبی در میان آنها قابل رویت باشد.

مصطفی

از این زاویه که نگاه می کنیم می بینیم سعدی و حافظ متعلق به تمامی مردم این حوزه است و اینکه آنها در سرزمین فعلی ایران بوده اند درمقابل حکم فوق بسیار بسیار کم اهمیت است. تمامی مردم این حوزه تمدنی ،مجموعه ای را تولید و توسعه داده اند که ضمن تفاوت ها و تنوع جذاب اجزای آن ، از یک همگونی و اشتراک عمومی برخوردارست و آن مجموعه است که جذاب و خیره کننده است و نباید با خیره شدن به درختی ، از جذابیت و عظمت جنگل محروم ماند. بنده ارتباطم با این موضوعات فردی است و خصوصا در عرصه ادبیات و هنر و فرهنگ متخصص نیستم و بسیار بسیار نکات از سایت جنابعالی آموخته و سپاسگزار آن هستم . یک موضوعی که در همین سایتها دیده ام که گروه هائی کوشش می کنند با تاکید بر وجه سرزمینی این آثار تمدنی ، وجه فراسرزمینی آنرا تحت تاثیر قرار دهند. این گرایش از یک طرف ممکن است ناشی از نگرانی از تفوق حوزه سرزمینی و جمعیتی بزرگ تر ( ایران ) و در مقابل ناشی از گرایش به کوچک شماری سایر اجزای با اندازه کوچک تر این حوزه باشد.

مصطفی

ما ها هریک وطن خود را دوست داریم و به آن عشق می ورزیم و این ستودنی و جزئی از شرافت ماست اما همین عشق به وطن ایجاب می کند که همه مردمانی را نیز که به ما نزدیک و خویشاوندنددر شمول این عشق قراردهیم ضمن اینکه هنر وطن پرستی هم دراینست که ما را از وظیفه خود به عنوان یک انسان و عشق به همه انسانها باز ندارد و خدای ناکرده ما را درحصار خودخواهی خود محصور و در نهایت عقیم ننماید. این پایه ها و اصول موجب تقویت فرهنگ و غنای معنوی ملل ما و از حیث سیاسی موجب اقتدار و از حیث اقتصادی و اجتماعی موجب رشد و تقویت معیشت و معاش مردمان و توسعه سرزمین های ما خواهد گردید. ادبا و شخصیت های فرهنگی همچون جنابعالی که مبشر و مروج این دوستی ها در میان مردمان ما هستید بسیار ارزنده و ارزشمند هستید و از خداوند بزرگ موفقیت شمارا مسئلت می نمایم .

مصطفی

از نقطه نظر فرهنگی و تحقیقی این اجزا همه متعلق به مجموعه بزرگ و فراگیری است و آنقدر این تعلق ، قوی و عمیق است که بحث از اینکه مال ماست یا مال اوست بسیار کم اهمیت و حتی فاقد ارزش و بلکه حساسیت برانگیز بنظر می رسد. جنابعالی بهتر از بنده می دانید که اقوام ترک زبان که در این حوزه وارد و حکومت کرده اند بنوبه خود چه خدماتی به این حوزه تمدنی عرضه نموده اند. این تمدن متعلق به همه مردمانی است که در پرورش و توسعه آن در اشکال گوناگون عمل نموده اند و هویتی جمعی ساخته اند که در آئینه آن همه آنها را می توان دید.آذریهای ما علیرغم تفاوت زبان از حیث شخصیت فرهنگی و تمدنی از هسته های قوی ایران و بطریق اولی این حوزه تمدن هستند . آنسوتر به ترکیه بروید و زبان و وجوه مختلف فرهنگ آنها و دامنه های این حوزه را ملاحظه بفرمایید. کرانه های شرقی و شمالی این حوزه را نیز خوب می شناسید . نقش عنصر دین و مذهب در این هویت را که اتفاقا بسیار بسیار مهم و تاثیر انگیز است نیز به این مجموعه اضافه نمائیم و از ورای آن به این مجموعه بنگریم. ما ها مردمانی خویشاوند هستیم.

ايرا ن

خوبه که به اسم مصطفی مينوسی و به اسم کا ظمی جواب ارا ئه ميکنی .