سرزمین شعر

«سرزمین شعر» نام گزیده‌ای است از شعر شاعران خراسان در دو جلد که به تازگی منتشر شده است. این کتاب را شاعران خراسانی، قاسم رفیعا و محمد بهبودی‌نیا گردآوری کرده‌اند. ناشر کتاب سپیده‌باوران است.

جلد اول به شعرهای کلاسیک و جلد دوم به شعرهای آزاد شاعران خراسان اختصاص دارد. در دو جلد مجموعاً آثاری از حدود 150 شاعر خراسانی آمده است.


ویرایش کتاب و نگارش مقدمه‌ی آن با من بوده است. در این مقدم به اختصار درباره‌ی وضعیت شعر امروز خراسان و تشکل‌های ادبی آن سخن گفته‌ام. بخشی از مقدمه را در اینجا نقل می‌کنم، با دعوت از دوستان برای خواندن این کتاب.

 

در این دو دفتر شعرهایی از نسلهای پیاپی و گرایشهای متفاوت شعر خراسان امروز را می‌خوانید. از کسانی که حضوری فعال در جلسات شعر این استان دارند، تا آنانی که دیری است تا به گوشه‌ی عزلت خزیده‌اند و کسانی که اکنون در پایتخت به سر می‌برند و نیز آنان که دیری است شمعهای مزارشان خاموش شده است‌، ولی باز به قول بیدل‌

در خاک تربتم نفسی می‌زند غبار

بیدل‌، هنوز زنده‌ی عشقم‌، نمرده‌ام‌

امید است که این دو جلد کتاب بتواند تا حدود خوبی تصویرگر شعر امروز خراسان باشد؛ هم اهل ذوق را به کار آید، هم اهل پژوهش را در تحقیق در مورد شعر پربار خراسان در این چند دهه یاری رساند و هم مسئولان امر را بدین واقف گرداند که همچنان‌، «برادر جان‌! خراسان است اینجا». 

 

/ 14 نظر / 96 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيدعلیرضا جعفری

سلام استاد خسته نباشید سرتان حسابی شلوغ است خوشحال میشم به من هم سری بزنید، با غزلی به روزم که شاید یاد دوست شاعری را برایتان زنده کند... چشم انتظار نقد و نظر شما هستم.

علی حسینی

سلام برای ما دور افتاده گان که به احتمال فراوان به کتاب دسترسی پیدا نخواهیم کرد، نمی شد که تمام مقدمه را می گذاشتید؟ با سپاس فراوان.

جواد حاجی زاده

با سلام به روزم ومشتاقانه منتظر نظرات ارزشمند شما موفق و پیروز باشید

جواد

این لینک رو ملاحظه کنید: (کاش کتاب ایشون رو در ایران میشد منتشر کرد) http://www.bbc.co.uk/persian/world/2012/12/121212_rm_l41_sq_hayat_nemat_interview_literature.shtml

جوادآقا

سلام استاد حتماً خبردار شده ايد که جناب آقاي خليل عمراني چند روز پيش به رحت خدا رفته اند. بچهها توي شهرستان ادب دارند کارهايي براي بزرگداشتش انجاممي دهند. به ذهنم رسيد که به شما هم عرض کنم که اگر درباره ي جناب عمراني مطلبي خاطره اي چيزي در ذهنداريد در چند کلمه هم که شده مطلبي بنويسيد تا استفاده شود. همه مي دانند که آقاي عمراني زندگي خيلي صاف و ساده اي داشتند و الگوي خوبي براي نسل جوان هستند. اگر بتوانيد اين مطلب را به اطلاع بدهيد خيلي خوب است. من منتظرم استاد / کمي هم تعجيل لازم است.

سيدعلیرضا جعفری

سلام استاد خوبی عزیز؟ با غزلی به روزم خوشحال می شوم بیایید و بخوانید و نقدی هرچند کم بگذارید...

خلوت آبی تو

چه امتزاج قشنگیست وقتی که اسمان ابیست و باد پرده ها را می رقصاند و شما را از تمام پنجره های کوچه پایین می اورد

ری را جویباری

سلام دوست عزیز... با احترام و افتخار دعوتید به میهمانی واژه هایم... [گل][گل][گل]

علی‌شاه ظریفی

ویرایش کتاب و نگارش مقدمه‌ی آن با من بوده است. به نظر من، جملۀ بالا در بیان مفهوم اندکی نارسا می‌نماید.