بیت بیدل و بحث دو هم‌زلف

تنگی فشرده است صحرای امکان

راهی نداریم دل می‌گشاییم

سؤال؟ این «تنگی» چگونه خوانده می‌شود؟

الف. به صورت مصدری یعنی «تنگ بودن»

ب. به صورت نکره یعنی «تنگ + ی» که «تنگ» به معنی «بار» باشد، چنان که می‌گویند «تنگ شکر» یعنی «بار شکر»

این بحثی است که گویا بین دو تن از اعزه و اجله‌ی شعر امروز یعنی سید اکبر میرجعفری و هم‌زلف (باجناق) ایشان امید مهدی‌نژاد درگرفته بوده و با توجه به حساسیت موقعیت ـ و این که بالاخره هم‌زلفان نمی‌خواهند از هم کم بیاورند ـ این جانب را به داوری خواستند گویا.

من حرف آخرم را اول بگویم و آن این که با قرائت «الف» موافقم، هرچند نمی‌دانم که نظرم با جناب «اجله» نزدیک است یا با «اعزه».

البته «تنگ» به معنی بار هم بی‌وجهی نیست، از این جهت که به واقع تنگ هر یک از دو لنگه‌ی بار بوده است که به صورت دوالی به دو سمت چهارپای بسته می‌شده و لاجرم این دو تنگ، آن مرکوب را در خود می‌فشرده‌اند. حتی شاید با این وصف، «تُنگ» به معنی کوزه دهان‌باریک هم قابل توجه باشد که به هر حال از محدودیت فضا حکایت دارد.

ولی من بنا بر شواهدی که در همان لحظه در ذهن داشتم و نیز شواهدی که با بررسی غزلیات بیدل یافتم، قرائت الف را ترجیح می‌دهم، چون هم معنای بیت با آن قرائت سرراست می‌شود و هم در شعر بیدل نظایر بسیار دارد.

از نظر معنی، شاعر می‌گوید که برای ما این صحرای امکان (دنیای بیرون) تنگ است. می‌دانیم که انسان عارف و اندیشمند فراخی دنیا را برای خود تنگ می‌یابد. برعکس او بزرگی و فراخی و وسعت را در دل خویش می‌داند، یعنی در باطن خود. بیدل این تقابل «دل» با جهان بیرون را در شعرهایش بسیار آورده است:

دو روز در دل خون‌گشته جوش زن، بیدل

نه باغ در خور جولان آرزوست، نه راغ

ستم است اگر هوست کشد که به سیر سرو و سمن درآ

تو ز غنچه کم ندمیده‌ای، در دل گشا، به چمن درآ

بی‌نشان بود این چمن گر وسعتی می‌داشت دل

رنگ می بیرون نشست از بس که مینا تنگ بود

نُه فلک در وسعت‌آباد دل دیوانه‌ام‌

هست خلخالی که در پای مگس تنگی کند

در بیت مقصد ما هم شاعر می‌گوید که «تنگی» (تنگ بودن) صحرای امکان را در خود فشرده است. ما در اینجا احساس خفقان می‌کنیم. پس جز این راهی نداریم که دل بگشاییم و با تفرج در دنیای وسیع باطن، از این تنگی رهایی یابیم.

اما از نظر صوری، «تنگی» با «گشودن» تضاد و تقابل دارد، نظیر تقابلی که در «صحرا» و «دل» است. در حالی که «تنگ» به معنی «بار» تناسبی با دیگر اجزای بیت نمی‌یابد.

حال باید دید که آیا در شعر بیدل «تنگ بودن صحرا» باز هم آمده است یا نه؟ و از جانبی «تنگ» به معنی «بار» در شعر بیدل سابقه دارد؟ و اگر دارد، با صحرا ربطی یافته است؟ من قدری در غزلیات بیدل «تنگ‌یابی» و «صحرایابی» کردم و به بیت‌های بسیاری برخوردم که در آن‌ها میان «دل»، «صحرا» و «تنگی» (به معنی تنگ بودن) ارتباطی برقرار بود. اینک فقط چند نمونه‌ی روشن و واضح را که ارتباط بیشتری با بیت مقصد ما دارد نقل می‌کنم.

گر جَیب ناموس «تنگت نگیرد»،

در چین دامن خفته است «صحرا»

به قدر وسعت است آماده استعداد «تنگی» هم‌

بلندی ننگ چین بر دامن افزون کرد «صحرا» را

چو «صحرا» مشرب ما ننگ وحشت بر نمی‌تابد

نگه دارد خدا از «تنگی» چین‌، دامن ما را

در چارسوی اوهام تا کی الم «تنگی»‌؟

بر گوشه‌ی «دل» پیچید یک دامن و «صحرا»ها

چاک گریبان ما سینه به «صحرا» گشود

«تنگی» خُلق جنون این همه وسعتگر است‌

بیدل از قید «دل» آزاد نشین، «صحرا» شو

وسعت از «تنگی» این خانه برون می‌ریزد

«تنگی» آفاق تا «دل»، دقت اوهام توست‌

از غبارت هرچه گردد پاک‌، «صحرا» می‌شود

از وحشت این «تنگنا» هر کس به رنگی می‌رود

دریا و مینایی به کف‌، «صحرا» و دامان در بغل‌

بیدل به فشار «دل تنگم» چه توان کرد

«صحرا» شدم اما نشدم محرم دامن‌

وسعت «دل»، «تنگ» دارد عرصه‌ی خودداری‌ام‌

در نظر یکسر رَم آهوست تا «صحرا» شدم‌

و به این‌ها می‌افزایم بیت‌هایی را که در آن‌ها، همچون بیت مقصد ما،  «تنگی» با «فشردن» پیوند یافته است:

نمی‌دانم چه تنگی در هم افشرد آه مجنون را

رم این گردباد آخر به ساغر کرد هامون را

چه تنگی این همه افشرد دشت امکان را؟

که ابر، بیضه شکسته است زیر پر به هوا

تنگی ز بس فشرده است این عرصه‌ی جدل را

میدان خزیده یکسر در خانه‌ی کمان‌ها

مقیم گوشه‌ی دل چون نفس دیوانه‌ای دارم‌

که گر تنگی کند این خانه، افشارد به صحرایش‌

در بسیاری از این بیت‌های شاهد، ملاحظه می‌کنید که «تنگی» نمی‌تواند معنی «بار» داشته باشد، چون به صورت‌های «تنگنا»، «تنگ گرفتن»، «تنگی کردن» و امثال این‌ها آمده است.

و بالاخره آن «تنگ» بیچاره به معنی «بار»، فقط یک بار در غزلیات بیدل دیده شد، آن هم در این بیت:

شد جوش خطت پرده‌ی اسرار تبسّم‌

پوشید، هجوم مگس این تنگ‌ِ شکر را 

/ 49 نظر / 140 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم یعقوبی

باعرض سلام واحترام خدمت استاد گرامی امیدوارم حالتان خوب باشد . کودک نوپایی هستم درزمینه ادبیات که از سال های متوسطه به ادبیات علاقه مند شدم.وقدم های جدی ام را درسال ۹۱برداشتم ممنون میشم اگه تشریف بیاریدتااین کودک نوپاراهش راپیداکند.با احترام زیاد دعوتید.

چت روم

چت روم http://felfel.in/ چت روم http://felfel.in/ چت یاهو http://felfel.in/ چت بهترین مکان برا چت شما http://felfel.in/ چت روم فارسی

دانلود آهنگ جدید

دانلود آهنگ جدید دانلود آهنگ http://sanjamusic.com/ دانلود آهنگ های جدید ایرانی دانلود موزیک سانجا موزیک

سئو طراحي

سلام استاد حيف شما نيست كه وبلاگ داشته باشين ... من براتون رايگان سايت ميسازم چون دوستتون دارم...اين وبلاگك رو هم معرفي ميكنم دوستاتان بيان سايتتون...زود خبر بدين كه من ناراحت ميشم

حمیدخصلتی

سلام.شاید تنگ به یک معنی دیگر هم باشد.در پالان چارپایان تسمه ای است در قسمت انتهایی نزدیک به دم که زیر شکم حیوان بسته میشد.وقتی پالان خر کج می شد می گفتند تنگ رابکشید وبا کشیدن تنگ که شبیه کمربند بود پالان محکم میشد فشرده شدن تنگ شبیه به آن حالت هم میشود باشد

آرش

سلام آقای کاظمی رمان رو ویرایش میکنید؟09195587898تماس بگیرید

تسنیم

و صلی الله علی الباکین علی الحسین(علیه السلام) با حنجره ی عشق، فریاد میزنیم؛ "لبیک" گویان، پاسخ "هل من ناصر..."ات را. و حسینه ای بنا کردیم به وسعت ایران تا پژواک لبیک ها، از جاده های دلیجان تا رشته های البرز تهران تا جنگلهای گرگان، در مناره های قم بپیچد.... و اکنون بار دیگر از گلوی خشک پلهای رود عطشان، صَدایت میزنیم تا پای هر نفس شاعرانه که فریاد زند مظلومیتت را بنشینیم و بگیریم. امسال با خود همراه کرده ایم نگاه های مانده در گلوی دوربین عکاسی و بوسه های قلم بر کاغذ را، تا به حلقه ی اشکهایمان بپیوندند. باشد که بارانی شویم بر زمین تفتیده ی کربلا... پس بهانه کردیم: هفتمین کنگره خانگی شعر را که امسال مقارن است با نخستین کنگره خانگی عکس و نخستین کنگره خانگی خوشنویسی موضوع: شعر و عکس: «شخصیت والای امام سجاد(ع)» ، «عطش و عاشورا» و «آزاد عاشورایی»/خوشنویسی: «عبارات زیارت ناحیه ی مقدسه» نحوه ی ارسال آثار: ارسال به پست الکترونیکی: kongehreh_khanegi@yahoo.com نظر خصوصی در وبلاگ: http://kongereh-khanegi.blogfa.com پیامک به شماره سامانه: 30006390000111 ارسال

بهمن قره داغي

با سلام به دو وبلاگ من سر بزنيد در صورت تمايل به نقد و بررسي آثار هم بپردازيم http://www.vashanshear.blogfa.com/ http://bahmangharehdaghi.persianblog.ir

نسیم

سلام از دنیای مجازی ممنونم که پیام من را به شما میرسونه من شما را از شعری در کتاب ادبیات دبیرستانم میشناسم و آتش چنان سوخت بال و پرت را که حتی ندیدیم خاکسترت را... این شعرتون تاثیر عمیقی روی من داشت. یادمه همون روز اولی که کتاب ادبیاتم را گرفته بودم و ورق میزدم به این شعر که رسیدم مو به تنم راست شد. این شعر شما ایثار و شهادت و غم از دست دادن یک دوست را به بهترین نحو به تصویر میکشه.

سعیدی

چه کسی بسته دور ما دیوار کز زمین رفته تا هوا دیوار