قند پارسی

مختصر گزارشی از همایش «قند پارسی‌»

(تهران ـ 18 و 19 مهر 82)

 

سلسله همایشهای «قند پارسی‌» را می‌توان گردهم‌آیی سالانة شاعران و نویسندگان جوان افغانستان دانست‌. اولین برنامه از این سلسله نیز سال قبل و در تهران برگزار شد. این دومین همایش بود و برگزارکنندگان وعده داده‌اند که سومین برنامه را سال آینده در هرات برگزار کنند، تا ببینیم که چه خواهد شد. این برنامه‌، از سوی خانة ادبیات افغانستان برگزار شد و همین‌جا بد نیست یادآوری کنیم که خانة ادبیات‌، یک مرکز نوتأسیس است که به وسیلة شاعران و داستان‌نویسان جوان و سختکوش افغانستانی‌، نظیر سیدمحمدضیأ قاسمی و محمدحسین محمدی ایجاد شده است‌. قاسمی در گفت‌وگویی دربارة فعالیتهای خانة ادبیات چنین گفته‌است‌: ما برنامه‌های متعددی را در نظر داریم‌. جلسه‌های منظّم شعر و قصّه در تهران داریم و به‌زودی جلسه‌ای در قم هم برگزار خواهیم کرد. برگزاری کلاسهای فرهنگی و هنری را در برنامه داریم که در حال حاضر کلاس روزنامه‌نگاری دایر است‌. و به‌زودی کلاس آموزش عکاسی هم شروع می‌شود. فصلنامة ادبی و هنری «فرخار» و ماهنامة فرهنگی و اجتماعی «ندا» هم انتشارشان از برنامه‌های ما بوده است‌.

با همّت دوستان پرتلاش خانة ادبیات افغانستان بود که دومین جشنوارة قند پارسی در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد. در این برنامه حدود چهل شاعر و نویسندة جوان افغانستانی حضور داشتند و البته بعضی از قلمزنان پیشکسوت نظیر فضل‌الله قدسی‌، سیدابوطالب مظفری‌، سیداسحاق شجاعی و علی پیام نیز به عنوان مهمان آنان را همراهی می‌کردند.

همایش در دو روز متوالی برگزار شد. در روز نخست و با پخش سرود ملی افغانستان‌، افتتاحیه آغاز شد که در آن‌، سیمحمدضیأ قاسمی دبیر همایش به توضیحاتی دربارة برنامه پرداخت‌. اجرای موسیقی و قرائت شعر و داستان بقیة بخشهای برنامة روز اول بود.

مردم از این برنامه استقبال خوبی کردند و البته انتظار هم می‌رفت‌، چون حدود یک سال بود که این همه شاعر و نویسندة افغانستان‌، در یک جای جمع نشده‌بودند. سالن برگزاری جلسه‌، مملو از جمعیت شده بود و حضور خبرنگاران و دست‌اندرکاران مطبوعات نیز قابل توجه بود.

یکی از امتیازات این همایش‌، این بود که همة وقت شعر و داستان‌خوانی در اختیار جوانان قرار داشت و اهل قلم پیشکسوت نیز به عنوان مهمان‌، فقط آثار جوانان را می‌شنیدند. دست‌اندرکاران کوشیده بودند همة فرصت را در اختیار جوانانی قرار دهند که آثارشان را پیشتر به آنجا فرستاده بودند و به همین دلیل‌، از شعرخوانیهای تشریفاتی و خارج از برنامه‌، خبری نبود.

امتیاز دیگر این همایش‌، شکل رقابتی و مسابقه‌ای آن بود، یعنی یک گروه داوران مرکّب از شاعران و نویسندگان مطرح ایرانی و افغانستانی‌، آثار را بررسی کرده‌بود و در آخر برنامه نیز به برگزیدگان‌، جوایزی اهدا شد.

در داستان‌نویسی‌، رضا ابراهیمی‌، حسین حیدربیگی و آمنه محمدی به ترتیب در مقامهای اول تا سوم قرار گرفتند و صدیقه کاظمی‌، بتول محمدی و سکینه محمدی نیز از سوی هیأت داوران شایستة تقدیر شناخته شدند.

در شعر نیز مقامهای اول تا سوم را زهرا حسین‌زاده‌، سیدعاصف حسینی و مریم ترکمنی کسب کردند و از محمد واعظی‌، فرشته حسینی و غلام‌رضا ابراهیمی نیز تقدیر شد.

/ 2 نظر / 6 بازدید
سيى مرتضي واعظ زاده

سلام وبلاك شما را مرور كردم دستتان درد نكند كار قشنكي است شايد مرا به خاطر بياوريد از شاكردان شما در طبقه دوم بازار مركزي جلسه شعر خواستم عرض ارادتي كرده باشم خدا نكهدار

سيى مرتضي واعظ زاده

م