امروز با بیدل (هشتاد و سه)

دل هر ذرّه خورشیدی است امّا جهد کو؟ بیدل‌!

منم آیینه از دستت اگر پرداز می‌آید (ص 496)

من به فکر ناقص خود، چنین می‌پنداشتم که در ضبط مصراع دوم‌، خللی وارد شده است‌، یعنی باید بدین‌گونه باشد: «منه آیینه از دستت‌، اگر پرداز می‌آید.» یعنی در مقام پرداز، دیگر آیینه را از دست مگذار.

حال‌، آن را چنین می‌خوانم‌: «منم آیینه‌، از دستت اگر پرداز می‌آید.» می‌گوید اگر تو توان پرداز را داری‌، من خود میتوانم آیینه‌ات باشم‌. «از دست کسی چیزی آمدن‌» کنایه از «قادر بودن بر چیزی‌» است و این تعبیر، هم‌اکنون در افغانستان رایج است‌. به این صورت‌، ربط دو مصراع نیز روشن می‌شود.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا بدیع

سلام استاد . مصاحبه ی شما را با ماهنامه ی سوره خواندم . من يکی از علاقه مندان به شما و شعر های بی نظيرتان هستم . در مورد اسم مجموعه هم به نظر بنده ی حقير از دل جنگل انبوه به دلايلی بهتر می نمايد . قدم بر چشم ما هم بگذاريد .

سید مهدی موسوی

سلام عزیز! با مطلبی تحت عنوان غزل کلاسيک، سکس/ غزل پست مدرن، اروتيسم به روزم در ضمن یک غزل جدید هم زده ام!! حتما سر بزن!!

سهراب

يادداشتی از شهر جلال آباد.........

جعفر

کاظمی عزيز سلام ! هرچند که با شعر و شاعران بيگانه ام و چيزی زيادی نمی فهمم ٬ اما فکر می کنم که در تشریح مصرع اخير اشتباهی صورت گرفته است . در « از دستت اگر پرداز مي‌آيد » پرداز اشاره به انعکاس نور و یا پرتوی است که از آیینه ای حکایت دارد که در دست طرف است . این معنی برای پرداز با وجود آیینه و « اگر » قابل قبول تر است و مفهوم روشن تر دارد . بیدل می گوید که آیینه من هستم ٬ گرچه پرتوی که از دستت می آید حکایت از آیینه ای در دستت دارد . اگر باخبر باشید در آن طرف ها که موبایل و تلفن و ای میل نیست تا هنوز عاشقان با آیینه انداختن تماس می گیرند و آیینه انداختن در نزد مردم همین مفهوم را دارد و معمولا ناپسند پنداشته می شود .

محمدکاظم کاظمی

جناب زواری، سلام عليکم. به باور من پرداز در شعر بيدل همان صيقل‌دادن و نورانی ساختن آينه است. می‌گويد اگر توان صيقل‌دادن در تو باشد، من خود می‌توانم نقش آينه را بازی کنم. مصراع اول نيز همين را می گويد به بيانی ديگر. می‌گويد اگر جهدی برای ديدن خورشيد باشد، دل هر ذره يک خورشيد است. يعنی انوار حقيقت در دسترس است. مهم اين است که ما قابليت دريافت پيدا کنيم.

جعفر

دفعه قبل وقتي شرح آقاي کاظمي را خواندم چيزي زيادي نفهميدم و فهمم از مصرع دوم چيز ديگري بود ، اما اينک به روشني متوجه شدم که مفهوم شعر هماني است که آقاي کاظمي شرح داده است . کاش آقاي کاظمي هميشه چنين ساده بيان کند تا ما بيگانه با شعر و شاعران هم بفهميم!

حسین

سلام !مطالب وبلاگتان واقعآ مفيد و ارزشمند است!شاد باشی

مسعودجعفري

شب شعر انتفاضه:حماسه سنگ زمان:26بهمن83، ساعت :15الي 17 مكان:آستان قدس حضرت عبدالعظيم،دانشگاه علوم حديث،تالار شيخ مفيد نشاني دبيرخانه ارسال آثار: شهرري، ميدان فرمانداري، خ كميل،روبروي پمپ گاز، بوستان نيلوفر،خانه شهروندان جوان، انجمن خردورزان جوان مهلت ارسال آثار:24بهمن ماه 1383 همنفسمان باشيد

سعيد رضادوست

سلام از لب روشن به روشن گيسو: هنوز آهنگ سخن شما در(عصری با بيدل)پنجشنبه ها در گوشم زنگ مي زند.در وبلاگتان بسيار خوب آينه داری می کنيد.وقتی مصاحبه تان را در مجله ی سوره خواندم،دليل (بودن)رت همان چيزی احساس کردم که آلبر کامو ؛(من عصيان مي کنم،پس هستم.) همــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــواره بـــــــــــــــــــــــــــــاشيد. همیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن!

علی غزنوی

تشکر از شما ومن خواننده دایمی وبلاک شما هستم واستفاده فراوان از این وبلاک می برم.