وای از مشت ستمگر که بکوبیده دهانم

پارسال بود که جمعی از دانشجویان رشته ادبیات از هرات در یک سفر تفریحی - پژوهشی به ایران آمده بودند و در جلسه در دری میزبانشان بودیم. و در آن جلسه بود که یکی از این دانشجویان با شعر و نظرهایی که درباره شعرها می‌داد، به خوبی روشن می‌کرد که دانش ادبی و قریحه ویژه‌ای دارد. و وقتی برای شعرخوانی دعوت شد، دیدیم او همان نادیا انجمن است که شعرهایش را در نشریات داخل کشور خوانده بودیم و با نامش آشنا بودیم،‌ و همو بود که آقای عبدالکریم تمنا شاعر پیشکسوت هرات ساکن تهران با دیدن شعرهایش چنان به وجد آمده بود که غزلی در وصف او سروده بود.

بله. نادیا انجمن را می‌گویم که چندی پیش استاد رجایی از هرات کتاب «گل دودی» او را با خود آورد که تازه چاپ شده بود. و همو بود که از امیدهای شعر جوان افغانستان به حساب می رفت، به ویژه در هرات.

با این مقدمه‌چینی شاید شما خود دریافته باشید که چگونه خبری می‌خواهم بدهم. بهتر است هیچ نگویم و فقط شعری از او نقل کنم که خود گویای بسیار چیزهاست و شاید آن را نوعی الهام بتوان تصور کرد. البته پیش‌بینی این تیره‌بختی‌ها در جامعه ما چندان نیاز به الهام هم ندارد. شاید بسیار کسانی که در وضعیت نادیا انجمن هستند فردای خود را چنین پیش‌بینی می کنند.

نیست شوقی  که زبان باز کنم، از چه بخوانم؟

من که منفور زمانم، چه بخوانم‌ چه نخوانم

چه بگویم سخن از شهد، که زهر است به کامم

وای از مشت ستمگر که بکوبیده دهانم

نیست غمخوار مرا در همه دنیا که بنازم

چه بگریم، چه بخندم، چه بمیرم، چه بمانم

من و این کنج اسارت، غم ناکامی و حسرت

که عبث زاده‌ام و مهر بباید به دهانم

دانم ای دل که بهاران بود و موسم عشرت

من پربسته چه سازم که پریدن نتوانم

گرچه دیری است خموشم، نرود نغمه ز یادم

زان که هر لحظه به نجوا سخن از دل برهانم

یاد آن روز گرامی که قفس را بشگافم

سر برون آرم از این عزلت و مستانه بخوانم

من نه آن بید ضعیفم که ز هر باد بلرزم

دخت افغانم و برجاست که دایم به فغانم

بله، او قفس را شکافت، ولی قفس دنیا را.

خبر را می‌توانید در صفحه بی بی سی بخوانید با این نشانی

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2005/11/051106_v-anjoman-poet-dead.shtml

و نیز در سایت هرات آنلاین با این نشانیheratonline.co.sr   

/ 36 نظر / 212 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Tabasoom

با درود! او رفت و يادش و شعرش باقی ماند، کاش شعر هايش هر روز بيشتر می شد ولی حيفا، ولی گذشته از اين ها او از ذلتی که سال های جوانيش را در آن می گذراند خلاصی يافت،از قفسی که در آن زندانی بود سر باز کرد، خوشا به حالش، بد به حال آنی که هر روز قطره قطره همچو شمعی در جهنمی که مردان نامرد ساخته اند می سوزند. نادیا روحت شاد.

هرات آنلاین

دختری باسنگ عقدی جاودانی بست///////////////. //////////////////////// ساعت سه عصر (امروز)شنبه بیست و یکم عقرب محفل خوانش شعری تحت عنوان (دختری با سنگ عقدی جاودانی بست) به مناسبت درگذشت نادیا انجمن شاعر جوان هرات برگذار شد.//////////////////// در این محفل بر علاوه عده ای از اراکین دولتی شاعران نویسنده گان و خبرگان شعر و ادب در هرات گردهم آمده بودند و ضمن تقبیح قتل خانم انجمن اشعار در سوگ او به سرایش گرفتند. //////////////////

احمد

همه متأ ثیر اند و در غم واندوه. سایت کابل ناتهـ www.kabulnath.de با نشر مضامین و شعر ها خاطره این شاعرهء کم نظیر را گرامی داشته است.

naghib

سلام استاد اين دوست ما که نوشته در مطبوعات ما ناديه نوشته شده کدام مطبوعات را ميگويد همين روزنامه اتفاق اسلام که يگانه روزنامه هرات است ناديا نوشته به اضافه اين که اصلا خود مرحومه ناديا مينوشت

roholamin amini

سلام استاد کاظمی منتظر مطلب شما در مورد استاد فدايی هستيم

محمد حسین نعمتی

با سلام خدمت استاد استاد از مطالب علمی شما مخصوصا ثسمتهايی که مربوط به صائب می شد استفاده می بريم زبان ساده و به روز شما در زمينه شعر جذابيت خاصی به شعراتون داده با آرزوی موفقيت چه خوش بی مهربانی هر دو سر بی اميد وارم به من هم سر بزنيد خيلی دوست دارم از نظرات شما استفاده کنم چشم به راه می مانم محمد حسين نعمتی

انجمن قلم افغانستان

مهربانی كنید و سری به وبلاگ انجمن قلم افغانستان بزنيد و اين نشانی را به ديگر دوستان برسانيد.سپاس!

جشنواره شعر گريز آهوانه 2

جشنواره دانشجويي رضوي 2 در دو بخش اشعار مذهبي و اشعار رضوي شروع به کار کرد براي دريافت اطلاعات بيشتر و شرکت در اين جشنواره که همزمان با ولادت امام رضا(ع) خواهد بود به وبلاگ مراجعه کنيد

alireza abiz

Dooste Aziz Jenabe Kazemi Az khnadane neveshtahaye shoma lazzat bordam. Omidvaram shadab va sarehal bashid. Man har chizi az nevisandegan va shaeran afghanistan bebinam ba eshtiagh mikhanam va jaleb ast ke sherhaye khanom nadia anjoman ra ham khanda boodam. be rasti ke sarneveshte ghamangizi ast.Che bar sare ma amada ast?