چهارچشمه

و من با خود می‌گویم که بالاخره اگر اینها را من ننویسم، چه کسی خواهد نوشت؟ آن زنی که در صف غش کرد، یا آن پیرمرد لاغراندامی که خوشحال بود که پس از سه روز آمدن به چهارچشمه جواب گرفته است یا جوانی که بعد از هفت روز هنوز جواب نگرفته بود و کسی هم پاسخگوی کارش نبود؟

ولی کارمند شعبه حرف دقیقی گفت. گفت که «اینجا ما تعیین تکلیف می‌کنیم، نه شما» و به راستی که درست تعیین تکلیف می‌کرد، وقتی می‌گفت «برو و فردا بیا» دیگر سخنش برهان قاطع بود و نیاز به برهان دیگری نداشت.

باری، ما حدود سه و نیم ساعت در صفی پشت پنجره در هوای گرم تموز ایستاده بودیم، فقط برای این که مدارک‌مان را به دست آن کارمند بدهیم و به همین نیز خرسند بودیم که حداقل این کار به فردا نیفتد. این که جواب آن نامه‌ها به روزی دیگر موکول می‌شد، برای ما روشن بود و پذیرفتنی.

بالاخره دروازه بخت به روی ما گشوده شد و آن کارمند در ساعت یک ظهر، در ظرف ده یا پانزده دقیقه مدارک دهها نفری را که اسم نوشته بودند تحویل گرفت و به فردا حواله‌شان کرد. حالا چرا برای این پانزده دقیقه کار، ما سه و نیم ساعت ایستاده بودیم؟ این دیگر چیزی بود که به تصمیم آن کارمند بستگی داشت، کارمندی که حق تعیین تکلیف با او بود.

شاید قضیه برای دوستان ایرانی ما قدری مبهم باشد و با خود بگویند «این چهارچشمه دیگر کجاست؟ و این دیگر چه‌گونه بوروکراسی‌ای است؟» بله، این چهارچشمه نامی آشنا و البته ناخوشایند برای مهاجرین افغان ساکن مشهد است، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان، در جایی نزدیک کوه در شهر مشهد که در این چند سال اخیر، تک و توک خانه‌هایی هم در اطراف آن ساخته شده است. اینجا با محلات افغان‌نشین مشهد مثل گلشهر و التیمور و کوی طلاب، حدود سی کیلومتر فاصله دارد و این را مهاجرینی درک می‌کنند که برای یک کار کوچک اداری، باید حدود یک ساعت در راه باشند و به اداره‌ای بروند که برای آنهاست، ولی در دورترین جای ممکن نسبت به محل زندگی‌شان.

و این کار کوچک اداری، ممکن است دو یا سه روز طول بکشد، به سبب صف‌هایی که در هر قسمت برقرار است و کارمندانی معدود که باید پاسخگوی صدها نفری باشند که برای چندمین روز به خاطر آن کار کوچک به آنها مراجعه می‌کنند. آن کار کوچک ممکن است فقط تحویل مدارک به کارمند مربوطه باشد، یا فقط دریافت پاسخ. و به ندرت این دو کار در یک روز انجام می‌شود.

باری دیگر در چند روز پیش، من توانستم ظرف یک روز، فقط یک امضا بگیرم و مدارکم را از شعبه‌ای به شعبه‌ای دیگر منتقل کنم. شما تصور کنید محوطه‌ای با وسعت دهها هکتار را که نمی‌دانم چرا این‌قدر وسیع ساخته شده است و آن هم در دامنه کوه. باید یک مسیر چندصدمتری را از «دم در» تا شعبه مربوطه در سربالایی بپیمایی تا به کارمندی برسی که می‌گوید «چرا فرم نگرفتی؟» و تو بپرسی «از کجا؟» و او بگوید «از دم در.» حالا چرا آن چند برگ فرم را در خود شعبه نمی‌گذارند، نمی‌دانم. و تو باید دوباره آن مسیر را پایین و بالا بروی و خوشحال باشی که سالخورده نیستی و یا کودک شیرخواری در بغل نداری، که از این گونه کسان هم در آن مسیر بالا و پایین می‌روند، برای گرفتن یک فرم از یک جای آن محوطه وسیع و پرداخت پول به بانکی در جایی دیگر و گرفتن امضا از جایی دیگر و تحویل دادن مدارک به جایی دیگر. آن‌گاه، وقت اداری به پایان برسد و تو باری دیگر آن سی کیلومتر مسیر را با کرایه‌ای که رانندگان آن مسیر تعیین کرده‌اند بپیمایی و فردا آمادگی بگیری برای یک مراجعه دیگر. و باز به این خرسند باشی که به یک اداره سر و کار داری، نه به یک اردوگاه یا محل قرنطینه مهاجرین و جایهای دیگری که من ندیده‌ام و وصفش را شنیده‌ام.


باید به ساعتت نگاه کنی که نزدیک یک و نیم شب است و باید بخوابی تا صبح زودتر به آنجا بروی تا شاید بتوانی کارت را دو گام پیش ببری، نه یک گام.

/ 63 نظر / 118 بازدید
نمایش نظرات قبلی
این و ببین

روزنامه طقلب سبز منتشر شد http://taghallobesabz.blogfa.com/

حسين رحماني

سلام عليكم جناب آقاي كاظمي بنده از علاقه مندان حوزه شعر و هنر مي باشم و آثار پر ارزش شما را مطالعه كرده ام بسيار پر معنا و تاثير گزار بوده اند بنده اشعاري دارم كه اگر افتخار دهيد قبل ازانتشار آن نظر خود را در مورد آنها بفرمايي بسيار خوشحال مي شوم با تشكر ارادتمند شما حسين رحماني از خوزستان اهواز گزيده اي از غزليات در ره وصل تو هر لحظه چو دیوانه شوم نالم هر شام و سحر از چه در این خانه شوم من که در اوج به درگاه تو بودم روزی از پی هیچ چرا راهی ویرانه شوم کاش بار دگر از کوخ به کاخم ببری تا در آنجا به از این گرد تو پروانه شوم نه به جنت نظری و نه ز آتش ترسی همه امید به دیدار تو مستانه شوم چند روزی است که قاصد خبری تازه نداد ترسم از بی خبری نزد تو بیگانه شوم *************** ایها الناس چرا خوبان بدین سان می روند عاشقان کوی او اینگونه آسان می روند از غم هجران قیصر عاشقان دیوانه اند بر طواف خاک او اینگونه گریان می روند چونکه کم باشد در این دوران کسی همتای او مرد و زن از هجر او اینگونه نالان می روند شعر او تنها نه شعر است و سرود و مرثیه عالمان در فهم آن ا

نورالله وثوق

--------- مداری ---------- خانهِ بی صاحبِ مپنداری که دردم بی نشان است ضمیر کوهِ دل آتشفشان است میان خانهِ بی صاحبِ ما شده دیری که مهمان میزبان است ------------------ سفر پی فریاد مردی پاگذارید به میدان نبردی پاگذارید سفر بد نیست اما تکسواران به کوی رهنوردی پاگذارید ------------- ایدز نژاد پزشک کوچه ی ما کج نهاد است پی تزریق ویروس فساد است بخون این گذر سوگند یاران نگاهش ناقل ایدز نژاد است ......................... بچهِ فلم درین کانال سریالی که جاری است سراپاصحنه های شرمسا ری است بیا تا لخت و عریانت بگویم که نا م بچهِ فلمش مداری است ........................... کانال داغ هوای شهرآه من چه سرد است سر هرکوچه طوفانی بگرد است صدا برد ر فریا دِ نگاهم زکانال جها نِ داغ ودرد است …................................ گشتی کج کج اندازان سرِ لج را گرفتند سراغِ کُشتی کج را گرفتند مشو غافل زپی لنگی که دستی فریبِ نامروج را گرفتند .............................. چرخ و چنبر بیا تا سینه را سنگر بسازیم برای این همه تن سر بسازیم سرودی آنچنان از دل برآر

رفیعی

استاد عزیز، کاش می شد با پای پیاده نه، بلکه با دویش هرچه زدوتر برگردیم. بدرود

ح- توسلی

استاد عزیز خدای را شکر که زمانی که این اداره اتباع خارجی درچهار چشمه قرنطینه ومحل نگهداری مهاجرین افغانی بی مدارک بود. از نزدیک لمسش نکردی .پنج یا شش کانتینر کوچک آهنی که در هر کدام سی تا چهل نفر کیپ تا کیپ هم که جا برای پا دراز کردن به زحمت پیدا می شد . اضافه کنید هوای گرم تابستان را یا سرمای سوزان زمستان را که در درون کانتینرهای آهنی شدت مضاعف می یافت. یک کلام خاطرات خانه مردگان داستایوفسکی را تجربه می کردی . امان از ظلم وجور. مخصوصا از کسی که ادعای آشنایی هم با تو دارند. ادعای حمایت از مظلومیتت می کنند. ادعای اسلام ناب محمدی دارند. ادعای کشور امام زمانی دارند.[عصبانی]

نوشینروان

آقای کاظمی سلام. این داستان هایی که می گین سر خود ما ایرانی ها هم کم نمیاد.الان هم که حتما مطلعید چه بلاهای بزرگتر از مشکلات کاغذبازی داره سر مردم ایران میاد. به هر حال من به عنوان یه ایرانی بابت اینگونه رفتارهای بی ادبانه و بی مسئولانه از شما همفرهنگ افغانم عذرخواهی می کنم. به بزرگی خود ببخشین.[گل]

فاطمه خالقی

استاد نمیدانی که تهران هم همین وضع است. برای کار اداری رفته بودم اداره امور اتباع خارجه . اینقدر پله ها را رفتم بالا و پایین تا بالاخره یه سرهنگ مسئول رو پیدا کردم. از امتحانم هم گذشته بودم. تازه اقا میگه برای چی نمیرید کشور خودتون درس بخونید. خب هرکی قلدرتره زور میگه دیگه . یه روز هم نوبت ما میشه. ناراحت نباشین

حسن عطایی

سلام استاد کاظمی مادرکرج چه ازدست معمور قانون وادمهای بی سروپا روزه خوشی نداریم خلاصه اگه روزجبران برسه جبران میکنیم