از نوشتن «خودداری کنید»، خودداری کنید

در این محل از کشیدن سیگار خودداری کنید.

در اینجا از ریختن زباله خودداری کنید.

در حال رانندگی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

اگر ما در هر جمله‌ای که می‌نویسیم به معنی درست و دقیق کلمات دقت کنیم، فصیح‌تر و درست‌تر خواهیم نوشت. «خودداری» معنایی قریب به «خویشتن‌داری» دارد و آنگاه کاربرد آن مناسب است که امری بدون اختیار یا بدون قصد قبلی در حال انجام باشد و ما با یک اراده‌‌ی اختیاری مانع انجام آن شویم. مثلاً می‌شود گفت «از گریه کردن خودداری کنید» چون گریه چیزی است که غالباً خود به خود به سراغ آدم می‌آید. هم‌چنین است مثلاً «از عصبانی شدن خودداری کنید.» و امثال آن. ولی برای کاری که به اختیار انجام می‌دهیم، کاربرد «خودداری کردن» مناسب نیست. بهتر است بگوییم این کار را نکنید.

در مجموع می‌شود گفت که هر جا می‌خواهید کلمه‌‌ی «خوددداری» به کار برید، این را تصور کنید که اکنون شما کلمه‌‌ی «خویشتن‌داری» را به کار می‌برید. آنگاه ببینید که کاربرد «خویشتن‌داری» در آن مقام درست است یا نه.

پس جمله‌های بالا را می‌توان چنین نوشت که هم ساده‌تر است، هم فصیح‌تر و هم کوتاه‌تر:

در این محل سیگار نکشید.

در اینجا زباله نریزید.

در حال رانندگی نخورید و نیاشامید.

ولی قدری تأمل کنیم. شما فکر نمی‌کنید که جمله‌های اولی قدری محترمانه‌تر و مؤدبانه‌ترند؟ چرا این طور است؟ به نظر من در آن‌ها به طرزی پنهان این نکته گوشزد شده است که گویا شما در انجام این کارها عمد و قصدی ندارید و این سیگارکشیدن یا زباله‌ریختن انگار خود به خود صورت می‌گیرد. حال شما در نقش آدم‌هایی مثبت، می‌توانید جلو انجام خودبه‌خود این کارهای نامطلوب را بگیرید. ملاحظه می‌کنید که نوعی احترام در اینجا نهفته است.

من در اینجا به یاد دختر سه‌ساله‌ام افتادم که وقتی کاری ناپسند می‌کند، می‌گوید «این کار خودش شد.» یا می‌گوید «روح بدجنس من این کار را کرد.» و به این ترتیب راه را بر تنبیه احتمالی خود می‌بندد.

خوب بالاخره از کاربرد «خودداری کنید»، خودداری کنیم یا نکنیم؟ به نظر من در مجموع ما باید به سمت ساده‌نویسی و درست‌نویسی برویم. ولی این نکته‌‌ی روانی را از این روی نوشتم که بدانیم گاهی یک موضوع را از چند جنبه می‌توان نگریست. باید عادت کنیم که از مطلق‌نگری خودداری کنیم. نه، نشد. باید عادت کنیم که مطلق‌نگر نباشیم.

/ 9 نظر / 32 بازدید
محمّد

سلام؛ با پیش‌نهاد و نکته‌ی شما موافقم. در موردِ شکلِ قدیمی به‌نظرم می‌شه با تغییرِ «از» به «در» جمله رو صحیح کرد. یعنی بنویسیم: «لطفاً در کشیدنِ سیگار خودداری کنید (یا فرمایید)» یا «لطفاً در کشیدنِ سیگار خویشتن‌دار باشید.».

علی‌شاه ظریفی

چند روز است که با کتاب «همزبان و بی‌زبانی» درگیرم و هر چه می‌کوشم به کارهای دیگر برسم و از خواندن آن «خودداری» کنم، ببخشید، آن را نخوانم، نمی‌شود. *** با مطالب تازه....

صادق ایزدی گنابادی

سلام بر کاظمی بزرگ حقیر تجربه حداقل ده ساله کشیدن سیگار را دارم وقتی که این عمل به صورت یک عادت در آمد نکشیدن سیگار واقعا نیاز به یک خویشتن داری بسیار قدرتمندی دارد در مورد ریختن زباله و خوردن و آشامیدن در هنگام رانندگی نیز اگر یک خصلت فرهنگی شده باشند نیز انجام ندادن انها نیاز به مبلغ بالایی از خویشتن داری دارد چرا که ترک عادت موجب مرض است از ارایه ی این یافته های نگارشی ارجمند و دقیق نهایت تشکر و قدر دانی را دارم هر کدام از این یافته ها می تواند افق های جدید و بکری را به سمت جنبه های مختلف نگارش باز می کند خداوند شما و خانواده را حفظ داشته باشد

باشگاه خبرنگاران کاشان

دوست و همراه گرامی سلام باشگاه خبرنگاران کاشان با راه اندازی یک تارنمای مستقل سعی در انتشار اخبار مهم کشور و منطقه کاشان دارد. لطفا ما را راهنمایی بفرمایید. با تشکر آدرس: باشگاه خبرنگاران کاشان: http://fa.azadnegar.com/kashanjc

مجتبی رحیمی

حضرت استاد: اگر قرار باشد ساده بنویسیم، پاراگراف آخر شما را این طور ساده می نویسم: آیا از کاربرد "خودداری کنید!" خودداری کینم یا خودداری نکیم؟ به نظر من بهتر آنست که از غلط نویسی و پیچیده نویسی به سمت درست نویسی و ساده نویسی برویم. نکته ای در خور توجه این است که بدانیم به یک موضوع از چند جنبه می توانیم بنگریم. تذکر: اگر نگرانی شما درست نویسی باشد، کلمۀ "مطلق نگری" در اینجا کار برد ندارد. زیرا هدف اصلی درست نویسی است و جایگزین آن غلط نویسی نه "مطلق نگری" هشدارِ پرهیز از مطلق نگری این گمانه را در ذهن ما القا می کند که شیوه "های" درست نویسی وجود دارد که باید رعایت شود نه یک شیوه. در حالیکه "درست نویسی" درست است و گزینه ناپذیر، باقی هرچه باشد غلط نویسی است نه گزینه "ها"ی درست نویسی. صرف نظر از کار برد واژۀ "مطلق نگری" اگر دو سطر آخر را این طور بنویسیم خوانا تر می شوند: خودداری از مطلق نگری را باید عادت خود بسازیم. قید "باید" نیز در سطور آخر زاید به نظر می رسد. چون نوشته در کل جنبۀ مشورتی دارد نه الزامی.

ليلا

واقعا زيبا مينويسيد استاد عزيز.من اين اصطلاحات را زياد در افغانستانشنيده ام و تاكنون فكر ميكردم معناي خاصي ندارند.اما با مطالعه پيوسته شما تا حد زيادي با غناي ادبيات كشور عزيزمان آشنا شدم.سپاس

زهرا نوروزی

ممنون . نکته ی قابل تاملی بود .

ايمان مرصعي

استاد عزيز مهربان سلام سپاس از لطف حضورتان. به اميد ديدار

صدیقه

روح بدجنس من![لبخند] شاعری، پیشه‌ی خانوادگی![گل]