پیام تبریک جمعی از اهل فرهنگ مهاجر افغانستان

به نام خداوند جان و خرد

ملت بزرگ ایران در تاریخ 24 خرداد 1392 یک بار دیگر پیام برنایی و اتحاد خود را به جهان فرستاد و نشان داد که ملت‌های بزرگ از نقطه‌‌های حساس تاریخ‌شان چگونه به سلامت عبور می‌کنند. تحوّلات چند سال اخیر در جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای رقم خورده بود که مایه‌ی نگرانی برای آنانی بود که با این کشور، سرشت و سرنوشت یکسانی داشتند. تحریم‌های اقتصادی و تهدیدهای پیاپی دشمنان خارجی، هم ملت بزرگ و بافرهنگ ایران را آزار می‌داد و هم مللی را که از نظر فرهنگی و دینی با این ملت احساس اشتراک می‌کردند. در این میان مهاجرین مسلمان افغانستان که سالیان بسیار بر خوان این خلق مهربان بوده و در امنیت این کشور زندگی کرده بودند، این رنج را به صورتی مضاعف احساس می‌‌کردند. از این جهت انتخابات امسال نقطه‌ی امید بود تا بزرگان نظام راهکارهای واقع‌بینانه، مناسب و متناسب با عزت، کرامت و حق و حقوق این ملت را بیابند.

ما شاعران، نویسندگان، روحانیان و دانشگاهیان مهاجر افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران، به اراده و فهم ملت بزرگ ایران و درایت بزرگان آن، خصوصاً بزرگ‌اندیشی و مصلحت‌سنجی رهبر انقلاب، آیت‏الله‏العظمی خامنه‌ای درود می‌فرستیم؛ به جناب حسن روحانی رئیس جمهور محترم و منتخب ملت، تبریک عرض‌می‌کنیم و امید‏داریم که تدابیر ایشان بتواند کلید حل مشکلات شود. هم‌چنین امیدواریم که در سایه‌ی تدبیر و عطوفت اسلامی دولتمردان این کشور، گشایشی در امور مهاجران ما هم پدید آید، به‌ویژه که بسیاری از این مردم رنج‌کشیده در سال‌های اخیر  تنگناهای اجتماعی و معیشتی بیشتری را تجربه کرده‌اند. و نیز آرزومندیم که در عرصه‌ی بین‌المللی نیز دو کشور ایران و افغانستان دوشادوش همدیگر حرکت کرده و در پهنه‌ی گیتی باعزت و سربلند باشند.

 

امضا کنندگان

غلامرضا ابراهیمی (شاعر)، اکبر احمدی (نمایشنامه‌نویس)، معصومه احمدی (شاعر)، مریم احمدی(شاعر)، زینب بیات (شاعر)، سید حکیم بینش (شاعر)، لیلا پیمان (مترجم)، قنبرعلی تابش (شاعر)، رسول جعفری (شاعر و داستان‌نویس) محمد جعفری (نقاش)، عارف جعفری (شاعر و آهنگساز)، محمد جعفری (شاعر)، آصف جوادی (شاعر)، سیمین حسن‌زاده (شاعر)، بصیراحمد حسین‌زاده (روزنامه‌نگار)، زهرا حسین‌زاده (شاعر)، تکتم حسینی (شاعر)،  کبری حسینی (شاعر)، حسین حیدربیگی (داستان‌نویس)، دکتر صادق دهقان(شاعر) محمدسرور رجایی(شاعر و روزنامه نگار) حسین رهیاب (داستا‌ن‌نویس)، علی‌مدد رضوانی(شاعر) زهرا زاهدی (شاعر)، محسن سعیدی (شاعر)، محمدابراهیم شریعتی (ناشر)، معصومه صابری (شاعر)، ناصر عارفی (شاعر)، علی عطایی (شاعر)،دکتر فرحت(پزشک) سید حسین فاطمی (شاعر)، محمد حسین فیاض(شاعر) علی‌اکبر فیاض (تاریخ پژوه)، صدیقه کاظمی (داستان‌نویس)، محمدکاظمی‌کاظمی (شاعر)، شوکت محمدی (پژوهشگر)، تینا محمدحسینی (داستان‏نویس) سید ابوطالب مظفری (شاعر)، سید حسین موحد بلخی (شاعر)، فاطمه موسوی (داستان‏نویس)، معصومه موسوی (شاعر)، امان الله میرزایی (شاعر)، رحیمه میرزایی (شاعر)، آیت الله هاشمی ارزگانی (فقیه)، سارا هلمندی (شاعر)، غفار یعقوبی (روزنامه‌نگار)

نهادها: اتحادیه‌ی دانشجویان افغانستان(مشهد)، موسسه‌ی فرهنگی درّ دری، انتشارات عرفان، مؤسسه‌ی اندیشه، انجمن کلمه، خانه‌ی ادبیات افغانستان، مؤسسه‌ی فرهنگی ماه نو،  مؤسسه‌ی فرهنگی هنری صلصال،  مؤسسه‌ی فرهنگی هنری نوای آشنا،  خانه کودکان افغانستان،  مؤسسه‌ی انتشاراتی بنیاد فرهنگی کوثر، حوزه‌ی علمیه‌ی حضرت ولی‏عصر، انجمن امید میهن، شورای مرکزی ورزش مهاجرین، مجمع فرهنگی دانشجویان تهران (فدا)، انجمن دانشجویان افغانستانی سمنان، انجمن دانشجویان افغانستانی قزوین، انجمن دانشجویان افغانستانی کاشان (ندا)، انجمن هم‌اندیشی دانشجویان افغانستانی اصفهان (هدا)، انجمن فرهنگی نواندیش.

/ 16 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الفیا

سلام جناب کاظمی عزیز غزلی هست که نظر عنایت شما را می طلبد کرم نما و فرودا که خانه خانه ی توست درود و بدرود[گل]

محمدرضا

همزبانان افغان ما کمی هم به فکر میهن خود باشند اگر این حساسیتی را که به شرایط ایران دارید بعنوان یک میهمان دارید به کشور خود بعنوان صاحبان خانه داشته باشید شرایط افغانستان بزودی مطلوب میشود

ناهید

سلام برادر جان ما تحریم را بر تو سری خور بودن ترجیح می دهیم .

bamyany

هم وطن عزیز سلام خیلی ارزوی دیدن شما وکتاب ها ی شماراداشتم این شعر شمارا چند مصرع اش راخیلی زود حفظ کردم اولین بار در کلاس ادبیاد استادم آورده بود کتاب شمارا برام جالب بود موفق باشید شاعر بزرگ ما.

شهرام کافی

به نام خدای مهربان سلام: با «بهترین آهوی دنیا» در قالب شعر کودک، به روزم. مشتاق نظرات شما خوبان.

سپاهی لایین

درود استاد نازنین. بیانیه بجا و لازمی است وامید که امیدها در این راستا شکوفاتر شود.من هم غزلنامه ای دراین باب برای حسن نوشته ام.

نگار جمشید نژاد

درود وبسیار مهر استاد خوشحالم که دنیای مجازی دریچه ای شد برای یافتن و خواندن مطالب شما . چشم به راه حضور ،نقد و نظر شما هستم . تندرست باشید

نگار جمشید نژاد

سپاس از شادباشتون به ملت ایران . با امید به روزی که برادران و خواهران هم فرهنگ و هم زبان افغان در ایران از حقوق کامل اجتماعی وانسانی بر خوردار باشند. هماره شاد باشید

محدثه محمدی

این روزها بیانیه دادنهای دسته جمعی مد شده مخصوصن بین قشر شاعران و فرهنگیان افغان تا پاراگراف دوم و خط دومش رو قبول دارم ولی بقیه اش رو شما خودتون بگید چی بود؟

علی

ما تمام مومنین انقلابی سراسر جهان رو از عمق جان دوست داریم چه رسد به شیرین سخنان افغانی که هم زبانیم. موفق باشید