چاپ دوم کتاب کلید در باز منتشر شد

کلید در باز

رهیافت‌هایی در شعر بیدل

محمدکاظم کاظمی

چاپ دوم، سوره مهر، 1393

352 صفحه، رقعی، 13900 تومان

معرفی کتاب

موضوع این کتاب، دشواری و پیچیدگی‌ شعر میرزا عبدالقادر بیدل و راه حل این دشواری‌هاست. در اینجا به یاری آشنایی و مطالعه بیست‌ساله‌ام در آثار این شاعر کوشیده‌ام که در حدّ توان، کلیدهایی برای گره‌گشایی از شعر دشواریاب او به دست دهم. تا جایی که من خبر دارم پیش از این ما کتابی نداشته‌ایم که به طور مستقل درباره‌ی ابهام و دشواری شعر بیدل نوشته شده باشد.
این کتاب با پیشنهاد جناب سید عبدالرضا موسوی طبری تألیف شد و با پیگیری ایشان، در سال 1386 در انتشارات سوره مهر به نشر رسید. فصل اول کتاب با عنوان «کلید در باز» بحثی مفصل درباره‌ی صور ابهام در شعر بیدل و راه حل این ابهام‌هاست. فصل دوم با عنوان «در خانه‌ی آیینه» شرح سیزده غزل از بیدل را در خود دارد. این شرح‌ها قبل از آن، به سفارش جناب مصطفی محدثی خراسانی برای مجله‌ی شعر نوشته شده و در آنجا چاپ شده بود.بازتاب‌ها
محسن سعیدی شاعر و پژوهشگر گرانقدر افغانستان نقدی با عنوان «فربه‌تر از گزیده» بر این کتاب نوشت که در شماره‌ی 12 و 13 (بهار 1387) فصلنامه‌ی «خط سوم» چاپ شد.
دکتر سید مهدی طباطبایی بیدل‌پژوه توانمند، نقدی مفصل بر سه کتاب من درباره‌ی بیدل (کلید در باز، گزیده‌ی غزلیات بیدل و مرقع صدرنگ) نوشت. این نقد با عنوان «بررسی سه کتاب در حوزه‌ی بیدل‌پژوهی معاصر» در شماره‌ی 2 (مهر 1391) مجله‌ی «در اقلیم نقد» چاپ شد.

دکتر خلیل‌الله افضلی بیدل‌پژوه توانای کشور ما نقدی با عنوان «شاه‌کلیدی برای شعر بیدل» نوشت که در شماره 66 مجله‌ی شعر (تابستان 1388) چاپ شد.

از این‌ها گذشته محمدحسین انصاری‌نژاد دوست عزیز شاعرم قصیده‌ی زیبایی درباره‌ی این کتاب سرود که در کتاب «چشمه‌ی چنا»ی او منتشر شده است.

متأسفانه در این چاپ مقدور نشد که مواردی از نقدهای دوستان را که درست بود، در متن اعمال کنم. هم‌چنین میسر نشد که شعرهای بیدل را که در این کتاب نقل شده است، با نسخه‌های معتبرتر دیوان او که در سال‌های اخیر منتشر شد مقابله کنم، از جمله با دیوانی که به کوشش آقای طباطبایی و علی‌رضا قزوه منتشر شده است. این‌ها ماند برای چاپ‌های بعد، اگر عمری باشد و مجالی دست دهد. در اینجا فقط ناچارم به سپاسگزاری از این عزیزان بسنده کنم.

 

محل توزیع

 چاپ دوم «کلید در باز» قاعدتاً باید در نمایندگی‌های انتشارات سوره مهر در ایران موجود باشد. البته نماینده این انتشارات در مشهد، «کتاب آفتاب» است با این نشانی‌ها:

1. چهارراه شهدا، روبه‌روی شیرازی 14، پاساژ رحیم‌پور

2. خیابان دانشگاه، بازار کتاب گلستان، کافه کتاب آفتاب.
می‌کوشم که با همکاری نشر عرفان، زمینه توزیع این کتاب در داخل کشور هم فراهم شود. در آن صورت به اطلاع خواهم رساند.

/ 12 نظر / 158 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباسی

با احترام گویا استاد اصلا نقدها را مطالعه نفرمودند. نقد آقای سعیدی در مورد کتاب دیگر شما یعنی «گزیده غزلیات بیدل» است، نه کتاب «کلید در باز»..!

با سلام واقعا از شما تعجب می‌کنم! چگونه این روزها سکوت کرده‌اید؟ اخبار مهمتری از چاپ چندم کتاب، برای انتشار وجود دارد! چنانچه مدعی انعکاس آلام مهاجرین هستید، ننگ بر شما و هر اهل قلمی اگر که در این روزها سکوت کند! من ساکن قم هستم، مدتی است شاهد ورود دسته دسته اجساد جوانان مهاجر هم‌میهنی هستم که در جنگ سوریه کشته شده‌اند. بعید می‌دانم شما اطلاع نداشته باشید! هر مهاجر افغانستانی که یک جو غیرت در وجود داشته باشد، رواست با دیدن یا شنیدن چنین فاجعه‌ای خون بگرید. غالب اینها نوجوان و جوانان خامی هستند که ... با کمال شرمساری باید گفت توسط عده‌ای از خود مهاجرین (غمدتا سادات) اغفال شده، به نیت کسب بهای قلیل (تعبیر قرآن کریم) از قبیل حقوق ماهانه و اخذ تابعیت به سوریه اعزام شده‌اند. اینان با کمترین آموزش نظامی به خط مقدم فرستاده، عاقبت گوشت دم تانک می‌شوند. سپس پیکر آنها را تحویل خانواده‌هایشان می‌دهند که بسیاری‌شان حتی از این اقدام فرزند خود مطلع نبوده و رضایت نداشته‌اند. جالب اینجاست که دولت ایران در نهایت تنها با کشیدن پرچم خود بر روی تابوتشان، حتی از جسدشان هم بهره‌برداری سیاسی می‌کند! (البته چنانچه افتخاری برای این ع

ادامه

جالب اینجاست که دولت ایران در نهایت تنها با کشیدن پرچم خود بر روی تابوتشان، حتی از جسدشان هم بهره‌برداری سیاسی می‌کند! (البته چنانچه افتخاری برای این عمل منتهرانه جاهلانه بتوان قائل شد!) شرم بر کسانی باد که با جان هم‌وطن خود معامله می‌کنند! جناب کاظمی! حال بنشین و از ادبیات و شعر مهاجرت بگو!

ارزو نوری

سلام. و عرض ادب

کانون شعر و ادب دانشگاه فردوسی

فراخوان پنجمین جشنواره رند کاغذین جامه در سطح استان به بهانه ی بزرگداشت حافظ در دو بخش کلاسیک و آزاد. مهلت ارسال آثار تا27 مهر ماه برای شرکت در جشنواره آثار خود را به وبلاگ کانون و یا ایمیل زیر ارسال نمایید. kanoon.adab@yahoo.com

شریفیان

سلام استاد گرامی. با احترام دعوتید به خوانش یک غزل. چشم انتظارم.

باران

سلام استاد عزیز وگرامی از مطالب وبلاگتان بهره مند شدم افتخار میدهید اگربه وبلاگم تشریف آورده و شعرهای نایالقم را مطالعه بفرمایید. سپاس استاد.

باران

اصلاحیه : اشعار نالایقم[خجالت]

مرتضی نعمتی

سلام استاد کاظمی خیلی خوشحالم وبلاگتون رو پیدا کردم استاد میخواستم به وبلاگم سر بزنید ودرباره ی شعرم نظر بدهید چون قدر شعر رو شاعر میداند نه کس دیگری موفق باشید[گل][گل][گل]

حمید زارعی

من با کتابای شما مرقع صدرنگ کلید در باز و گزیده ی نشرِ عرفان که دوستِ عزیزم محمد شریفِ سعیدی بهم معرفی کرد بیدل رو شناختم و دارم اولین قدمام رو توی لذت بردن از بیدل بر میدارم و واقعن مدیونتون هستم که امروز میتونم زیباییِ مثلن این بیت: چو فریادِ جرس ماییم جولانِ پریشانی به هر راهی که خواهد، بی خودی‌ها میبرد مارا رو درک کنم و با تمامِ وجود ازش لذت ببرم. واقعن شناختِ بیدل نعمتِ بزرگیه و من شکرگزارتون هستم صمیمانه امیدوارم موفق باشید و این نعمتِ فوق العاده رو به افرادِ بیشتری ارزانی کنید جناب کاظمی