نگارش (سی و سه)

نکاتی دیگر در تایپ رایانه‌ای‌

در مطالبی که نویسندگان ما ـ و حتی بعضی از حروف‌نگارهای مثلاً حرفه‌ای ـ تایپ می‌کنند، چند چیز بسیار شایع است که بد نیست بدانها اشاره کنم‌.

1. مهم‌ترین و شایع‌ترین این مشکلات‌، رعایت‌نکردن نیم‌فاصله و درج فاصلة کامل به جای آن است‌. غالباً نویسندگان ما کلمات مرکب را با فاصله تایپ می‌کنند و نیز پیشوندها و پسوندها را. چون پیش از این‌، در جایی مفصلاً به این پرداخته‌ام‌، اینک مکرر نمی‌کنم‌. (رک شمارة 29 از همین سلسله‌)

2. کلمات مختوم به «ه‌» غیرملفوظ، در صورتی که کسرة اضافه بگیرند، این کسره باید به صورت «یا»ی کوچک روی «ه‌» و یا «یا»ی بزرگ بعد از «ه‌» نشان‌داده شود، به این صورت‌: «آینة قدنما»، «خانة بزرگ‌»، «شیرة درخت‌» (یا در بعضی رسم‌الخطها، «آینه‌ی قدنما»، «خانه‌ی بزرگ‌»، «شیره‌ی درخت‌» که من در این مقام بحثی در مقایسة این دو رسم‌الخط ندارم‌.)

ولی بسیار اتفاق می‌افتد که دوستان ما هم آن «یای کوچک‌» را فراموش می‌کنند و هم آن «یای بزرگ‌» را و عبارتهای بالا را به این شکل می‌نویسند: «آینه قدنما»، «خانه بزرگ‌»، «شیره درخت‌» و این‌، خوب نیست‌، چون روشن نمی‌کند که آن «ه‌» آخر چه وضعیتی دارد.

3. بسیار اتفاق می‌افتد که دوستانی‌، به جای خط تیره (در جملات معترضه یا ترکیب‌ها) علامت منفی (منها) را تایپ می‌کنند. مشکل از اینجا بروز می‌کند که این دو علامت شبیه هم هستند و علاوه بر آن‌، روی کلید واحدی در صفحه‌کلید قرار دارند. این مشکل به ویژه از آنجا تشدید می‌شود که علامت منفی (منها) بدون شیفت گرفته می‌شود و خط تیره با شیفت‌، و مسلماً اولی سهل‌تر است و در دسترس بیشتر. تشخیص تفاوت این دو علامت‌، از اینجا می‌شود که خط تیره پایین‌تر است و هم‌تراز با خط کرسی دیگر حروف‌، ولی علامت منفی بالاتر است و کمی درازتر از خط تیره‌. من یک ترکیب با هر دو نشان می‌دهم‌.

با علامت منفی (نادرست‌): سیاسی - اجتماعی‌

با خط تیره (درست‌): سیاسی ـ اجتماعی‌

/ 5 نظر / 9 بازدید
Wali Shaaker

mohtaram Kazemi, az khaandan e safha e zebaa e shomaa lezzat bordam o estefaada kardam. mamnon az zahmat e shomaa. Dar Pahaah e Khoda Baashed

هارون راعون

سلام عزيز! فرارسی سال نو خورشيدی را برايت تبريک عرض می دارم. سپاس از رهنمايی ات. خيلی استفاده کرديم. من با استاد عسکر حکيم و نظام قاسم، شاعران تاجيکستانی در مشهد مقدس بوديم و سخت آرزو داشتيم تو را ببينيم. اشعار نغز و پر مغزت را اينجا بسيار چاپ نموده ام و به خودت ارادت خاصی دارند. متاسفانه فرصت ياری نکرد و نه تو عزيز را و نه مظفری را ديده توانستيم. به زيارت حضرت امام رضا اکتفا کرديم و سلام های صميمی به وسيلهء مظفری عزيز البته تيلفونی برايت فرستاديم. سبز باشی

کاظمی

يار آمد به در خانه و من خانه نبودم... راعون عزيز! شنيدم که آمده‌ بوديد و توفيق ديدارتان نيافتم. چه بد شد که چنين شد. فقط اميدوارم قصور از اين سو نبوده باشد.

اميد نقوي

سلام. جناب کاظمي عزيز در ورد 2000 که من استفاده مي کنم علامت منفي بالا تر و منفي با شيفت پايين تر از خط کرسي است و بنده براي کلمات مثال شما از (شيفت+j) يا همان (شيفت+ت) استفاده مي کنم که هم پر رنگ تر و همگون با متن است و هم همراستا باخط. اين همان دکمه اي است که براي طولاني تر کردن کلمات به ويژه در شعر هم استفاده ميشود. خسته نباشيد...

علی عالمی کرمانی

کاظمی صاحب در خیلی از کارهای نگارشی فنی شده اید؛ مخصوصاً در قسمت ویرایش قابل قبول جامعه ویراستاران.لطفاً از همکاری های بی دریغ تان با انتشارات عرفان کوتاهی نفرمایید، اگر افغانستان از جهاد تا جنگ های داخلی ویرایش شده عنایت نمایید تا رییس بزرگ شریعتی ترتیب آن را بدهد.