تکمله‌ای بر نگارش نوزده

سلسله مباحث نگارش‌، همواره كانون بحثهاي مفيدي شده است و من از اين لحاظ، بسيار خرسندم‌. ولي گمان مي‌كنم كه ما بايد بحثها را به جاي تمركز بر مصاديق‌، بر يك سلسله اصول و مباني متمركز كنيم‌. گمان مي‌كنم اختلاف‌نظرها نيز در اينجاست‌. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

من در اين مباحث‌، يك ديد تاريخي ـ اصلاحي دارم‌، يعني دوست دارم كه با نگرش بر تاريخ تحولات زبان‌، در اصلاح زبان بكوشيم‌، و معتقدم كه اين كار، امكان‌پذير است‌.

در اين شكّي نيست كه زبان ما در طول زمان متحوّل شده است‌. پس مي‌توان اين تحوّلات را در آينده نيز انتظار داشت‌. ما اگر بگوييم «هر آنچه اهالي زبان به كار مي‌برند درست است و بايد پذيرفت‌» متكي بر يك ديدگاه ايستا و منجمد از زبان است‌، نه ديدگاهي كه زبان را پويا و متحوّل مي‌داند.

ما در دوره‌هاي ساماني و غزنوي‌، زباني داشتيم نيرومند، غني‌، فصيح و با امكانات بالا; زباني كه حدود هشتاد در صد واژگانش فارسي بود. اين زبان‌، به مرور زمان و در طول زمان قريب به هزار سال‌، به زباني متكلف‌، معيوب و مملو از واژگان و تركيبهاي عربي مبدّل شد. باز وقتي امروز را مي‌نگريم‌، مي‌بينيم كه حداقل چند قدم پيش رفته‌ايم و زباني شسته و رفته‌تر از يك قرن پيش داريم‌، حداقل در حوزة نگارش نظم و نثر.

پس مي‌توان براي آينده نيز تلاش كرد و نبايد نااميد شد. ما تا حدّ زيادي از آن عربي‌زدگي مفرط فاصله گرفته‌ايم و مي‌توانيم اين فاصله را بيشتر كنيم‌. عربي بر همه جوانب زبان سيطره يافته بود، هم در حوزة واژگان‌، هم در حوزة تركيبها و هم در حوزة دستور زبان‌. شايد وام‌گرفتن يك واژه از زباني ديگر آن‌قدرها هم ناپسند نباشد، و گاه البته لازم هم باشد، ولي اگر شكل تركيب‌سازي را وام بگيريم‌، البته كمابيش ناپسند است و اين ناپسندي وقتي بيشتر مي‌شود كه به حوزة دستور زبان نيز سرايت كند.

عبارت «ائمه معصومين‌» هر سه نوع تأثيرپذيري را در خود دارد. اول اين كه «امام‌» و «معصوم‌» عربي‌اند; ديگر اين كه اينها طبق قواعد عربي جمع بسته شده‌اند; ديگر اين كه تطابق صفت و موصوف از لحاظ جمع و مفرد در آنها رعايت شده است‌، يعني اينجا ديگر وارد حوزة دستور زبان شده‌ايم‌.

دوستان مي‌گفتند (نقل به مضمون‌)، «حالا كه ما امام را به صورت ائمه جمع مي‌بنديم‌، پس نبايد از جمع بودن صفت هم نگران باشيم‌. ما بالاخره تابع عربي شده‌ايم‌.» ولي من مي‌گويم اگر هم تابع شده‌ايم‌، حداقل در سطوح پايين‌تر شويم‌. كلمه را وام گرفتيم‌، عيبي ندارد. جمع‌بستن مكسّر را وام گرفتيم‌، كمي عيب دارد، ولي جمع بستن صفت ديگر افراط است و بايد تا حدّ امكان از آن پرهيز كرد. كسي كه يك دستش را اره برقي بريده‌است‌، نمي‌تواند دست ديگر را هم بگذارد لاي ارّه‌، كه حالا كه بريد، بگذار اين را هم ببرد. بالاخره جلو ضرر را از هر جا كه بگيريم‌، فايده است‌. ما يك قدم را برداريم‌، شايد ديگراني در آينده قدم بعدي را بردارند. نسل پيش مي‌گفت «ائمة معصومين‌»، ما بگوييم «ائمة معصوم‌»، شايد نسل بعد بگويم «امامان معصوم‌»، شايد نسل بعد بگويد «پيشوايان معصوم‌» و نسل بعد آن را به «پيشوايان پاك‌» برساند. اگر هم نرساند، چه باك‌؟ حداقل يكي دو گام كه به سوي اصلاح زبان برداشته‌ايم‌. اين‌طور نيست‌؟

من هم‌چنان كه به جبر تاريخ در كليّت آن معتقد نيستم‌، تحولات زبان را هم كاملاً جبري نمي‌دانم‌، بلكه بر آنم كه اهالي زبان ـ به‌ويژه نخبگان آنها، يعني نويسندگان‌، شاعران‌، آموزشگران و... ـ مي‌توانند در اين تحوّلات مؤثر واقع شوند. تاريخ اين را نشان داده‌است‌. هيچ نمي‌توان منكر تأثيري بود كه امثال قائم‌مقام فراهاني و محمود طرزي و ملك‌الشعرا بهار و ديگر اهل ادب در پالايش زبان در قرن اخير داشته‌اند. اين بزرگان مسيرها را باز كرده‌اند و راه و چاه را به ما نشان داده‌اند. چرا ما روندگان خوبي نباشيم‌؟

/ 5 نظر / 8 بازدید
محشر

جناب کاطمی!! نقل از نوشته روز شنبه: ؛نسل پيش مي‌گفت «ائمة معصومين‌»، ما بگوييم «ائمة معصوم‌»، شايد نسل بعد بگويم «امامان معصوم‌»، شايد نسل بعد بگويد «پيشوايان معصوم‌» و نسل بعد آن را به «پيشوايان پاك‌» برساند.؛ مشکل شما و تمام دوستان که در ايران به سر ميبريد اينست که شما ازادی بيان و حتی ازادی فکر کردن را نداريد اين نوشته شما محض خرافات و مريضی بيش نيست. من به عقب گرا بودن شما به اين حد!! باورم نميشد ليک خود شما استنادی به ان داد۰ه اید جناب اين روند زندگيست که لسان هم شامل ان میشود.

zawari

سلام درست می فرماييد اما باور کنيد جداسازی عربی وفارسی از يکديگر به اين آسانی ها نيست وشايد چندان ضروری هم نباشد.دستورزبان عربی را فارسی زبانان تدوين ومنظم کرده اند.از اخافش ثلاثه بگيريد تا ديگرعجمان.به همين اديبان فارسی گو نسبت به عربی کمتر باديد بيگانه نگريسته اند.گواينکه خود در تحول وپيشرفت عربی نقش داشته اند.

جعفر

کاظمی عزيز سلام ! استدلال جالبی است ٬ اما عيب در اينجا است که از ماهيت زبان فارسی درک درست وجود ندارد . وقتی ما می گوييم زبان اصيل فارسی ٬ منظور ما کدام شاخصه های اين زبان است ؟ به نظرم فارسی زبان تمدنی است و نه زبان قومی . اين زبان بنا بر همان ماهيت خود محتاج تمام سرچشمه های اوليه خود است . حتی همين واژه های بسيار مشهور فارسی ٬ ريشه قومی شان به جاهای ديگر می رسد . مثلا نمی توان به آسانی ثابت کرد که « گل » در اصل خود ترکی است ؟ پهلوی است ؟ و يا اينکه مغولی ؟ ارقام شمارشی ريشه در کجا می برند ؟ اگر هزار چشمه ای که فارسی را زاده است ناديده بگيريم ٬ به کوير خشکی خواهيم رسيد که بعضی محققين رسيده اند . همين واژه های بی پدر و مادری که توسط ناسيوناليست های ايرانی خلق می شود برای گريز از عربی تا چه حد برای فارسی زبان ها قابل درک است و تا چه حد دارای اصالت و پشت نامه درست ؟ خلق اين واژه ها تکلفش از همان واژه های عربی هم بيشتر و خطرناکتر است . تا از فارسی اصيل و یا معیار تعريف درست و روشن ارائه نکنيد ٬ اين اصلاحات شما اصلاحات در تاريکی است . از کجا معلوم که شما در اين تاریکی در حال مثله کردن این تن شریف نیستید ؟

باختر

سلام دوستان! استعمال کلمه هاى درى به جاى عربى کدام نقصى ندارد در صورتى که ناشى از تعصب و تنگ نظرى نباشد. مشکل من با مثالهاى عربى بود که آقاى کاظمى براى توجيه توصيۀ شان آورده بودند. کاربرد "ائمه معصومين" بيانگر آن نيست که نويسنده يا گوينده خلاف دستور زبان درى عملکرده است يا هم قواعد دستور زبان عربى را بر زبان درى تطبيق کرده است. اين ادعا که قواعد زبان عربى بر درى تطبيق ميشود وقتى ميتواند صحت دا شته باشد که مثالهايى ما از کلمه هاى زبان درى ساخته شده باشند، نه عربى. وسلام!

کاظم هستی

اقای کاظمی سلام زبان فارسی تنها "من و امان سبزی فروش و خلیفه الیاس و ملا عبدالوهاب" را ندارد که معامله مان با پدیده ی زبان همانیست که با مور سر راه یا سبزه ی کنار جاده. بی پروا و لا ابالی. کاربرد زبان زیوری است که دوزندگی و زیباشناسی خودما برتن ما را نشان میدهد. دراین میان برخی میکوشند زبان شان نشانی از زیبایی هارا درخود همراه داشته باشد. آراسته و پایا. اما برخی نیز به دراوردن آواز بسنده اند. ایکاش این طور که لا اقل غر نمیزدند. درباره مطلب: یکی ...زدگی داریم و یکی هم وام یا استفاده. اولی افراط است چه نثر متکلف سعدی باشد که از هر جمله یکی یا دو واژه بیشتر فارسی نیست یا تدریس نحوعربی از یک ملای امروز:" آنکه مفید معنی است و مقترن به احد ازمنه ثلاثه میشود فعل است" . ولی دومی اگر بخاطر نیازی یا زیبا افرینی ای اورده میشود نه تنها عیبی نه که ثروت هم هست. در زبان دری از برخی ساختارهای عربی هم کارگرفته میشود که بعوض کاربرد یک گروه کلان واژگان استخدام میشود مانند برخی مصادر ابواب مزیدفیه که نداشت انها کاستی خواهد بود. باری این ماییم و این شناخت ما از زشت و زیبا. پس هرکسی به اندازه ذوق خودش.