عجب خدایی دارند!

آنان که علی خدای خود پندارند

کفرش به کنار عجب خدایی دارند

این از پیامکهای عید غدیر است‌. زیباست‌، نه‌؟ مصراع دوم رندانه است و معمولاً این طور بیتهای رندانه خوب به دل می‌چسپد. ولی به گمان من از همین‌جا باید احساس خطر کرد; از جایی که شعر ـ که می‌باید وسیلة بیان حقایق باشد ـ پل انتقال انحرافهای فکری می‌شود، ولو با بیان بسیار هنری‌.

     البته شاعر دامن خود را رندانه از آن «کفر» برکنار کشیده و آن را به گردن دیگران انداخته است‌، ولی دامن خود را از اشاعة این فکر چگونه می‌تواند کنار بکشد؟

     چند سال است که شعری دیگر نیز گُل کرده و معروف شده است‌، شعری که «شاه‌بیت‌» (شاه‌بیت‌؟) آن این است‌:

     به فرقش کی اثر می‌کرد شمشیر؟

     گمانم ابن ملجم «یا علی‌» گفت‌

     و در این شعر نه تنها بندگان مقرب خداوند در معجزاتی که به قدرت خداوند به دستشان صورت گرفته است‌، هم مرتب «یا علی‌» می‌گویند، بلکه خود خداوند هم ـ نعوذ بالله ـ در هنگام خلق جهان این ذکر را بر زبان دارد.

     من فعلاً به خسارتهایی که این نوع تفکر به فرهنگ و تربیت دینی ما زده است کاری ندارم و بدین زیاد نمی‌پیچم که ما با خارج ساختن حضرت علی از مرتبة انسانها و تصویر شخصیتی نیمه‌خدایی برای او تا چه مایه خود را از الگوگرفتن از او محروم کرده‌ایم‌، چون وقتی کسی وجودی ماورایی و فراانسانی داشته باشد، دیگر برای انسانها قابل دسترسی و پیروی نیست‌. آنچه در این مقام و به عنوان یک شاعر برایم مهم است‌، این است که بسیاری از شاعران ما برای ارائة مضامین تازه و جذاب‌، دقیقاً مخالف آموزه‌های اصیل دینی ما رفتار می‌کنند.

     شاید بگویید که «بله‌، تو هم خود گفته‌ای‌: بار گناه اگر چه ترازوشکن شده / تا او شفیع ماست‌، از این بیشتر کنیم‌» بله‌، گفته‌ام‌، ولی این است که این شعر حاصل 22 سال پیش است و من سالهاست که از این طرز فکر و طرز بیان و قربانی کردن تعلیمات دینی در پای مضمون‌های شیرین شاعرانه فاصله گرفته‌ام‌.

     باری‌، این هم یک پیامک غدیری دیگر.

     مدح علی و آل علی بر زبان ماست‌

     گویا زبان برای همین در دهان ماست‌

     نه عزیز جان‌! زبان برای حمد و ستایش خداوند، برای بیان حق‌، برای مقابله با زورگویی و ستم‌، برای مهربانی در حق همسایه و یتیم و فقیر، برای هدایت مردم به مسیر درست‌، برای هزار و یک کار دیگر هم در دهان ماست و این چیزی است که «علی و آل علی‌» از ما خواسته‌اند. علی و آل علی خودشان زبانشان را وقف آن ارزشها کردند و انتظار می‌رود که ما هم این کار را از آنها یاد بگیریم‌. نه این که فقط آنها را ستایش کنیم‌.

     جالب است‌. در بین شعرهای مختلفی که به این مناسبت در پیامکها به من آمده است‌، حتی یک مورد، حتی یک مورد به رفتار علی‌، به گفتار علی‌، به یتیم‌نوازی علی‌، به عدالت علی‌، به اندیشة علی‌، به منطق علی‌، به عرفان علی‌، به هیچ چیزی اشاره نشده است‌. همه‌اش سخن از این قبیل است که علی بزرگ است و علی عالی است و علی شفیع محشر است و راه جنت از علی می‌گذرد و خلاصه سخنانی که برای کسی که می‌خواهد علی را بهتر بشناسد و پیرو او باشد، هیچ سودی ندارد، بلکه چنان که گفتم زیان‌آفرین هم هست‌، چون ناخودآگاه در ذهن ما انسانهای عاصی این پندار را ایجاد می‌کند که حال که علی چنان شخصیتی ماورایی و نیمه‌خدایی دارد، ما کجا و پیروی از او کجا؟

     دریغ‌!

/ 43 نظر / 292 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید صانعی

سلام استاد ... این نوشتارتان به دلم نچسبید ! شما بهتر از هرکسی می دانید که عرصه شعر عرصه دیگری است . نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت متحیرم چه خوانم شه ملک لافتی را

یک نظر

با شعر اول موافق نیستم ولی بقیه جریان هنر و احساس را در وقایع مذهبی نشان می دهند و این کار وظیفه ی شاعران شیعه مذهب است ودر ضمن در بهشت دری وجود دارد که محبان علی(ع) که فقط به آن حضرت عشق می ورزند و توان فهم عظمت آن حضرت رو ندارند(چه کسی توان فهم عظمت آن حضرت رو داره؟؟؟) از آن در وارد بهشت می شوند و در جایی از زبان پیامبر خوندم که هر کس برای حضرت علی(ع)یک بیت شعر بگوید وارد بهشت می شود.خداوند در حدیث کسا می فرماید جمیع مخلوقات رو فقط برای محبت پنج تن آفریده و ما شیعیان هم که با عشق به مولا مون زنده ایم!و اصلا مگه هدف نهایی یک شعر بنا به اسمش چیزی جز تحریک احساساته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

صدیقه

سلام استاد بنده هم بانظرات وتحلیل شما کاملاًموافقم وخیلی خوشحالم که کسی مثل شما که درشعر چیره دست هستید چنین تحلیل های روشنگرانه دارید.اگر چنین سخنانی را ماعوام بگوییم کسی گوش نمیکند آقایان روحانیون هم این ایام مشغول منبرها هستند انگار حواسشان به پیامکها نیست.با اجازه شما این مطلب مفید را در وبلاگم منعکس کنم البته لینکتون هم میکنم با کمال افتخار[گل]

خودم

شما لطف کنید رباعی و اشعار کوتاه که کفر و ... نداشته باشد و از فضایل امام علی بگویدبسرایید که برای پیامک استفاده بشود. فقط که نمیشه انتقاد کرد. شاید حرف شما درباره شعر اول و کمی درباره شعر دوم درست باشد، اما درباره سومی... بالاخره شعره دیگه

یک نطر

به جای تصمیم گیری در مورد پذیرش یا عدم پذیرش این حدیث بهتره کمی اطلاعاتمون رو بالا ببریم با یه پرس و جوی ساده بین همکارانتون هم می توانید به صحت این مطلب پی ببرید و اما در مورد محبت پنج تن به جای حدس و گمان به حدیث شریف کسا رجوع کنید.با این همه جا داره از اشعارتون به ویژه شعر زیبای غدیرتشکر کنم.خوشحال می شوم نظرتون رو بعد از رجوع به حدیث مذکور بدونم.ضمنا اگه گاهی ما مخاطب ها انتقادی هم داریم صرفا برای کمک کردن به شاعر برای بالا بردن کیفیت و مضمون شعر است.ممنون

من

خیلی بحث خطیری است. سخن شما هم منطقی ست. ولی به نظرم اینگونه نیست که تمامی مقابلان و مقاتلان شما در این نبرد :-) از سر جهالت سخن بگویند. برای شخص من هنوز قطعیتی در نفی یا قبول ایشان وجود ندارد.

dh

درک شما از مفاهیم دینی خیلی ضعیفه و تعجب برانگیزتر از مقوله شعر. با این دیدگاه خیلی از اشعار چه در زمینه دینی و چه غیر از اون را باید از اساس رد کرد. با خواندن نظر شما اولین چیزی که به ذهن میرسد این است که برای هر شاعری که در این زمینه شعر میگوید جدای از مفاهیم دینی، اشنایی با مضامین عرفانی ضروری است

ساز ناله

مدح علی و آۀ علی همه اینهائی که گفتید را دربر میگیرد....اگر مدح آنها را بگوئیم در اصل داریم به خودمان گوشزد میکنیم انسان باشیم...در حقیقت همه این خوبی هائی که جنابتان در چند خط گفتید ما در چهار کلمه میگوئیم آن هم : "مدح علی و آل علی" در هر صورت وبلاگتان هم فال است هم تماشا...هم از اشعارتان لذت میبریم هم از مقالات شما استفاده میکنیم...در حقیقت اگر نام نقل رویش بگذارم ارزش نقل را بالا برده ام.هرچه که بود کام مارا شیرین کرد شیرین تر هم میشود اگر سری به ما بزنید

حاتم

سلام استاد استفاده کردم این انحرافات خیلی ظریف بعدها مشکل ساز می شه از قضا بنده هم چنین مطلب رو در وبلاگم داشتم.

علی کریمان

به نکته ای بس مهم اشاره کردید استاد. خدا خیرتون بده که این مطالب رو بیان می کنید