نگارش (شصت)

كوتاه‌نويسي ـ توضيح واضحات‌

در يادداشت پيش‌، دربارة كوتاه‌نويسي يا ايجاز سخن گفتيم و گفتيم كه بايد از درازساختن بي‌موجب جملات‌، پرهيز كرد. يكي از شكلهاي درازنويسي‌، تكرار كلمات مشابه در يك جمله يا جمله‌هاي پياپي بود. شكل ديگر، توضيح‌دادن واضحات است‌. به واقع در بسياري از نوشته‌هاي ما، معني با بخشي از جمله كامل مي‌شود و هيچ ضرورتي براي توضيح بيشتر آن نيست‌، ولي ما بي‌موجب سخن را تكرار مي‌كنيم‌.

 

مثال ۱

در دكان استاد عطّار علاوه بر آن‌كه مشتريان براي خريد اجناس عطّاري مي‌آمدند بزرگاني هم به اين مغازه رفت و آمد داشته‌اند.

وقتي سخن از دكان و مشتري باشد، لاجرم مي‌توان دانست كه مشتريان براي خريد اجناس مي‌آمده‌اند و هيچ نيازي به ذكر اين كار نيست‌. پس قسمت «براي خريد اجناس عطاري‌» قابل حذف است‌، چون مشتري براي كاري ديگر نمي‌آيد. از سوي ديگر، مي‌توان از بين «دكان‌» و «مغازه‌» هم يكي را حذف كرد و مانع تكرار كلمات مشابه شد. (براي كلمات مشابه‌، به يادداشت چهل و چهار مراجعه كنيد.) پس عبارت چنين خلاصه مي‌شود:

علاوه بر مشتريان معمولي‌، بزرگاني هم به مغازة استاد عطار رفت و آمد داشته‌اند.

 

مثال ۲

قيمت تمبرهايي كه در افغانستان منتشره شده است در دوره‌هاي گوناگون متفاوت بوده است‌. قيمت تمبر هميشه وابسته به قيمت ارسال مراسلات پُستي از سوي دولت بوده است و هر مقدار كه قيمت ارسال مراسلات بالا مي‌رفت قيمت روي تمبرها هم افزايش پيدا مي‌كرد.

تمبر، چيزي است منتشرشدني‌، پس اگر بگوييم «تمبرهاي افغانستان‌» معني اين را مي‌دهد كه «تمبرهايي كه در افغانستان منتشر شده است‌» و اين عبارت دراز لازم نيست‌. از سوي ديگر، از قسمت «و هر مقدار كه قيمت مراسلات‌...» تا آخر پاراگراف‌، به واقع تكرار و توضيح جملة پيشين است و چيز تازه‌اي ندارد. پس مي‌توان آن را نيز برداشت و عبارت را چنين كوتاه ساخت‌:

قيمت تمبرهاي افغانستان در دوره‌هاي گوناگون متفاوت بوده است و وابسته به قيمت ارسال مراسلات پُستي از سوي دولت‌.

 

مثال ۳

از فعاليتهاي چشمگير ديگري كه در اين دوره صورت گرفت ارسال مراسلات پُستي از طريق پُست هوايي بين شهرهاي خود افغانستان بود كه تا قبل از سال ۱۳۳۵ خورشيدي ارسال مراسلات فقط از طريق زميني صورت مي‌گرفت كه بعد از اين سال ارتباط هوايي كابل بين چند شهر از جمله هرات‌، مزار شريف‌، قندهار و ميمنه نيز برقرار شد.

در عبارت بالا، همين كه «بعد از سال ۱۳۳۵ ارتباط هوايي برقرار شد» خودش مي‌رساند كه لابد پيش از آن‌، ارتباط فقط زميني بوده است‌. پس هيچ نيازي به گفتن اين كه «تا قبل از سال ۱۳۳۵ ارسال مراسلات فقط از طريق زميني صورت مي‌گرفت‌» هيچ لازم نيست‌. من عبارت را چنين كوتاه كردم‌:

كار چشمگير ديگر در اين دوره‌، ارسال مراسلات پُستي از طريق پُست هوايي بين شهرهاي خود افغانستان بود. از سال ۱۳۳۵ خورشيدي ارتباط هوايي كابل و هرات‌، مزارشريف‌، قندهار و ميمنه برقرار شد.

/ 36 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه قاضی زاده

سلام آقای کاظمی....خوب هستید؟ منو یادتون می یاد؟ من از شاعرای پنجشبه عصرهای سازمان تبلیغات هستم که با مامانم خانم وجیهه امام می یومدم...حول و حوش سالهای ۷۵ تا ۷۸...حالا نه ساله که تهران زندگی می کنم....همینجا ازدواج کردم و در دانشگاه زبان تدریس می کنم....شما کجائید؟ خوبید؟ سلامتید؟

astagaki

kazemi aziz salam,eid amad wa jang wa goresnagi mibarad,biahid braye ma ke az dor dasti bar atash darem shehr ya qazali bagzarid.mowafaq wa maqror bmanideid tabrik

محمدكاظم كاظمي

خانم قاضي‌زاده گرامي. هنوز آن‌قدرها فراموش‌كار نشده‌ام. به اضافه شاعر فعال و بااستعدادي چون شما را چه كسي مي‌تواند از ياد ببرد. خوشحالم كه در مسير زندگي هم‌چنان با موفقيت به پيش مي‌رويد. سلام مرا به پدر محترم‌تان هم برسانيد كه دورادور خدمتشان ارادت دارم. گويا مدتي در دانشگاه فردوسي مشهد در بخش مربوط به دانشجويان خارجي مسئوليتي داشتند و آنجا دوستان دانشجويم ذكر خير ايشان را مي‌گفتند.

آرزو

محترم آقای کاظمی: سلام گرم مرا بپذیرید. امیدوارم که ایام عید را بخوشی بگذرانید. متظر راهنمایی و جواب تان هستم. بااحترام آرزو

سيد احمد ميرزاده

استاد بزرگوارسلام. اخيرا مجموعه ي شعري از حقير منتشر شده كه آرزو دارم منت بگذاريد و نيم نگاهي به آن ... چگونه مي توانم اين كتاب را به شما هديه كنم ؟

عرفان

جناب آقای محمد کاظم کاظمی سلام! از زمانی که صفحۀ زیبا و آموزنده شما شاعر و نویسندۀ عالیقدر را ردیابی کردم ، یکی از خوانندگان همیشگی وبلاگ شما هستم . با وجود حاضری دادن بدون وقفه ، نخستین پیامم را بعد از گذشت این همه حاضر بودن پنهان ، با شرمندگی حالا می نویسم . بدون شک خواهشی داشتم که امیدوارم خواهشم پذیرفته شود و آن این که با وحود این همه مطالب آموزنده که نیازمند آنیم در صورت امکان از اشعار زیبای تان ما را بی نصیب مگذارید . از لطف و مرحمت تان سپاسگذارم

محمد مجتبی احمدی

سلام آقای کاظمی ! خدا قوت ! ما با دوستان شاعر در واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری کرمان قصد راه اندازی کارگاه شعر هفتگی داریم ( شعرخوانی و نقد و بررسی و . . .). خوشحال میشوم اگر راهنمایی کنید تا کارگاه ما از آسیب های همیشگی این گونه نشستها در امان بماند . پیشاپیش ممنون . یا علی

قاسم صرافان

سلام با اين غزل منتظرم: «ربنا آتنا» نگاهش را، که هوايم دوباره باراني است «السلام عليکْ يا» دريا که دلم بي قرار و توفاني است يا علي

ياسر قنبرلو

سلام باباي خانه را غم ِ نان پير کرده است ناني که تکه تکه مرا سير کرده است به روزم و منتظر نظرات ارزشمند شما ... قربان شما پدرام