مطلبی از خانم «فاطمه»

این مطلب را یکی از عزیزان نویسنده با نام «فاطمه» در وبلاگ خود نهاده بودند و در اینجا نیز اشاره به آن کرده بودند. من با سپاس از ایشان، مطلبشان را از صفحه‌شان برداشته و در اینجا نیز نقل می‌کنم.

نشانی منبع اصلی این مطلب، این است:

http://endlessroute.blogspot.com/2004/12/blog-post_110302473268352304.html

 

فکر می کنم بیشتر کسانی که این صفحه را می خوانند از قبل وبلاگ زیبای آقای محمد کاظم کاظمی، شاعر شناخته شده افغان، را به خاطر قطعه زیبای “سرود بازگشت” بشناسند. در آخرین مطلبشان، ایشان نکته ای راجع به تلفظ “او” در تلفظ های ایرانی و افغانی داشتند که به نظر من احتیاج به توضیح بیشتری دارد. به دلیل محدودیت کامنت ها در پرشین بلاگ آنرا اینحا می نویسم. در همین ابتدا اعلام می کنم که من کوچکترین تخصصی در ادبیات فارسی ندارم، هر چه نوشته ام از فکر خود و تجربه ام از زبان فارسی در طول زندگی ام نتیجه گرفته ام. بسیلر خوشحال خواهم شد اگر اشتباهی می بینید تذکر دهید.

قبل از آن: در اینکه تلفظ فارسی در افغانستان بسیار نزدیک تر به فارسی کهن است شکی نیست. در واقع آنچه ما امروز به عنوان تلفظ ایرانی می شناسیم “فارسی معیار” یا در اصطلاح عامیانه “تهرانی” نامیده می شود و در گویش های محلی نقاط مختلف این دور افتادگی کمتر است (گرچه این گویش ها هم کم کم از بین می روند یا هر روز بیشتر به تلفظ معیار شبیه می شوند) به هر حال، سوال من این است که چرا، چه وقت و چگونه این تفاوت بین زبان فارسی امروزی (در ایران) و فارسی کهن پیش آمد؟
و اما اصل مطلب:
به طور کلی نشانه “و” در فارسی ایران چهار کاربرد دارد:
اول: صامت واو.
دوم: “او کشیده”. مثل موی سر(moo)، روی زیبا(roo)
سوم: گاهی این نشانه اصلا تلفظ نمی شود بلکه برای کشیده تر کردن و حجم دار کردن مصوت قبل از خود می آید. مثل فاوست، جرج برنارد شاو (این نقش در زبان انگلیسی معمولا بر عهده حرف w است. مثل row , bow, shaw
چهارم: این کارکرد بسیار معمول را بچه ها در دبستان با نام “اُ استثنایی” یاد می گیرند. در این حالت، “و” کاربردی شبیه “ه” در “خانه” (البته با تلفظ فارسی آن) می یابد. مثلا: در کلمه نو : نمی گوییم (noo) می گوییم (no ). یا در توضیح: نمی گوییم toozih) )می گوییم (tozih) . در مورد “دولت”، “جو” (به معنی غله) اُ استثنایی در بسیاری موارد می تواند زیر مجموعه کاربرد سوم محسوب شود. زیرا معمولا نه به صورت اُ کوتاه بلکه به صورت ow تلفظ می شود (بدون تلفظ w) البته نه در همه موارد، مثلا در “چو” (cho) به صورت اُ کوتاه تلفظ می شود.
اُ استثنایی همچنین گاهی اوقات برای آسانتر کردن خواندن کلمات خارجی هنگامی که بدون ترجمه و با تلفظ اصلی به خط فارسی نوشته می شوند به کار می رود. مثال های زیادی وجود دارد از جمله: امپرسیونیسم (می خوانیم:ampersionism) ، پروتئین (می خوانیم: prote’in ) ویکتور هوگو (می خوانیم: hogo) و همین طور مثال خود آقای کاظمی : تابلو (می خوانیم: tablo ، نمی خوانیم: tabloo!) در این حالت “و” همیشه به صورت اُ کوتاه خوانده می شود. چنین کارکردی احتمالا در بین افغان ها هم باید وجود داشته باشد، در غیر اینصورت من دوست دارم بدانم چطور کلمه ای مثل نئو محافظه کار یا روبرتو باجو را می نویسند.
/ 4 نظر / 10 بازدید
hamwatane shuma

KAZEMI aziz Salam agar dar mored milad imam REZA shery darid lotfan begzarid ta estefadah bamaeim

جعفر

کاظمی عزيز سلام ! هميشه به کارهای خوب شما به چشم تحسين و احترام نگريسته ام و از اين گسترده سفرهء شما استفاده می کنم ٬ اما در مورد اقوام متاسفانه نوعی حساسيت وجود دارد که در افغانستان عمومی است و به بعضی از نوشته های دوستان هم گویا ناآگاهانه سرایت کرده است . وقتی شما « گویش هرات » می گویید ٬ به ذهن تصویر روشنی می دهد ٬ چون درست ترین تعبیر همان است . اگر « گویش هرات » نگوییم و نام قومی را ببریم ٬ با واقعیات هرات نمی سازد و تعبیر ما مبهم و نارسا خواهد بود . اما در مورد گویش هزاره ها این مساله درست بر عکس است و اشتباه خواهد بود که همه بر یک معیار قیاس شوند . وقتی شما به گویش هزاره ٬ هزاره جات و یا هزارستان تعبیر می کنید به خواننده و یا شنونده خود که با افغانستان آشنا است یک تصویر روشن ٬ رسا و واقعی می دهید که در تعبیر کردن آن به بامیان ٬ غزنی و یا جز آن وجود ندارد . چیزی به نام گویش بامیان وجود خارجی ندارد و این ساخته و پرداخته دوستان فرهنگی برای بسیاری از مردم مبهم و غیر قابل فهم است . اما لهجه هزاره گی برای اذهان چنان روشن و رسا است که نیاز به بحث هم ندارد .

بهمن

فاطمه، در مورد اين نوشته اتان دو موضوع به نظرم رسيد که ان را در ميان می گذارم. در مورد <چرا، چه وقت و چگونه ..>، اين سوال در زبانشناسی همگانی برای تمامی زبان ها مطرح می شود. تمامی زبان ها همواره از نظر ساختار آوايی، دستوری، معنايی و... در حال دگرگونی هستند اما اين دگرگونی در مرحله ايی از زمان شرايطی را می يابد که می توان ان را گذر به مرحله بعد ناميد. دوره های زبانی اغلب باستان، ميانه و نو هستند، اما ميزان تغيير در هر دوره يک زبان يا نسبت به زبان هم خانواده اش و يا حتی زبان غير هم خانواده اش دلايل زبانشناسی، اجتماعی و تاريخی دارد. در مورد نشانه <و> در کلماتی مانند <خواهر> يا <خواست> نمی توانم انها را در تعريف های پيشنهاديتان پيدا کنم (شايد تعريف سه يا چهار؟). آيا در مورد املای تاريخی و تلفظ نو اين کلمات در ايران زيرتعريف جداگانه ايی لازم نيست؟

hamwatane shuma

ustaad salaam, agar sherey dar mored milaad imam Reza darid lootfan darj namaird,