نگارش ـ «ه» به جای کسره اضافه

من اگر جایه تو باشم.

این دو تا برادر مثله هم‌ هستند.

من از صبح تویه آشپزخانه بودم.

این کاره تو کاره قشنگی نبود.

بله، همه این‌ها غلط است. ما نباید به جای کسره‌ی اضافه از حرف «ه» استفاده کنیم. ترکیب‌های وصفی و اضافی دارای کسره‌اند نه «ه». یعنی باید نوشت:

من اگر جای تو باشم.

این دو تا برادر مثل هم هستند.

من از صبح توی آشپزخانه بودم.

این کار تو کار قشنگی نبود.

کاربرد نابه‌‌جای «ه» به جای کسره‌ی اضافه چند سالی است که در نگارش فارسی‌زبانان بسیار دیده می‌شود. البته در آثار نویسندگان حرفه‌ای و جدی و در رسانه‌های رسمی کمتر است، ولی در دو جای بسیار رواج یافته است، یکی دنیای مجازی و دیگری زیرنویس فیلم‌های سینمایی.

در واقع معمولاً جوان‌ترها دچار این خطا می‌شوند، شاید به سبب ضعف سواد فارسی نسبت به ده بیست سال پیش یا شاید به سبب عمومی شدن امکانات رسانه‌ای به ویژه رسانه‌های مجازی که در آنجا هر کسی با هر میزان و پایه‌ای از سواد و دانش می‌تواند بنویسد.

و نکته قابل توجه این است که این خطا در نوشته‌های مردم ایران بیشتر دیده می‌شود و گویا هنوز به افغانستان راه نیافته است. به هر حال باید اهل قلم و دانش باید مراقب شیوع این خطای نگارشی باشند و به دیگران هشدار دهند.

/ 6 نظر / 242 بازدید
يك شاعر تازه كار

سلام به شعر ها و مكتوبات يك شاعر قدم رنجه فرمائيد منتظر نقد هايتان هستم همين! ميخواهم محكم شروع كنم http://tarsim.blog.ir

چشتی

سلام اشعار زيباي تون را در سايت شعردري هم بگزاريد خوش ميشم http://sheredari.ir

مریم ابولی

نکته بسیار درستی را متذکر شده اید،سپاس.

مهدی اورسجی

سلام لذت بردم قلمت سبز کفشهایم را چه کسی سوغات می گیرد نامم را چه کسی خاکم را ...

قربان پیکر

سلام آقای کاظمی . شعر پیاده آمده بودم پیاده خواهم رفت را خواندم . روز پنج شنبه 19/1-/92 ساعت یازده شب. به خدا آن چنان گریه ام گرفت که اهل خانه تعجب کردند. خیلی خیلی این شعر را می پسندم. من دو سالی در شیراز مقیم بودم بعد به شهر قیر در جنوب استان برگشتم . موقع برگشت از شوق گریه می کردم و این شعر را می خواندم. ضمنا بگویم که دبیر ادبیات فارسی هستم. درود بر شما.

افغان

کسره اضافه دو کلمه را بهم نسبت میدهد که نوشته نمیشود ولی تلفظ میشود. پس نوشتن (کسره ی اضافه) که شما نوشته اید هم اشتباه است. تشکر از شما