چه آسان می‌ستانی ای مرگ...

چه سخت است که آدم آورندة خبرهای بد باشد، آن هم در این روزگاری که این گونه خبرها بسیار است‌. باری‌، آنچه دیروز از آن باخبر شدم و اکنون به اطلاع جامعة فرهنگی کشور می‌رسانم‌، درگذشت یکی از بزرگ رباب‌نوازان کشور است‌، غلام محمد عطایی‌.
نمی‌توانم به درستی شرح دهم که از دست دادن چنین کسی در وضعیت گسست فرهنگی امروز ما، چه ضایعه‌ای است‌. فقط می‌توانم گفت که درست در لحظه‌ای که از تاریکی مطلق به سوی روشنی در حرکتیم‌، یکی یکی شمعها از میان برداشته می‌شوند. پریروز استاد پیرزاد، دیروز عبدالمجید ایشچی‌، امروز غلام‌محمد عطایی فردا نمی‌دانم چه کسی‌. و هر سه به بیماری قلبی‌.
دوست عزیز ما بصیراحمد حسین‌زاده که این خبر را داد، قرار است در همین یکی دو روز، مطلبی دربارة زنده‌یاد عطایی بنویسد. من تا آن وقت‌، برشی کوتاه از زندگینامة او را درج می‌کنم که باری در گفت‌وگویی با فصلنامة در دری گفته بود و در شمارة نهم این فصلنامه چاپ شد.

«من در سال 1327 هجری شمسی در شهر هنرپرور هرات زاده شدم‌. اول بار پیش کریم خوشنواز رباب نواختن را شروع کردم و پس از شش هفت ماهی که دستم با تار آشنا شد، به کابل رفتم‌. از 1342 نواختن رباب را نزد مرحوم استاد محمدعمر به طور جدّی آغاز کردم‌. همچنان از سایر هنرمندانی که حضور داشتند، بهره‌های بسیار زیادی گرفتم‌.
^در سال 44 مرحوم استاد محمدعمر مرا به رادیو افغانستان برد که نغمه‌ای را ثبت کردم‌. در دورة خدمت عسکری‌، من سرگروپ گروه هنری عمارتخانه بودم که «پیام صلح‌» نام داشت‌. در سال 1362 رسماً با رادیو و تلویزیون قرارداد همکاری بستم و تا چند سال قبل‌، در آن‌جا کار می‌کردم‌.
تا روزی که در افغانستان تلاش‌های هنری تحمّل می‌شد و رادیو و تلویزیون به هنرمندان ضرورت داشت و آوازخوانان با نوازندگان‌، در کنار هم می‌خواندند و می‌نواختند، من هم در همان‌جا بودم‌. بعد از آن که مجاهدین به افغانستان تشریف آوردند، حدود شش ماه دیگر را من همان‌جا بودم و بعد، راهی دیار آوارگی شدم‌. همیشه سروکارم با موسیقی بوده است‌. هیچ وقت آن را ترک نکرده‌ام و نمی‌کنم‌.
موسیقی کلاسیک را امروزه جوان‌ها نمی‌پسندند، لذا بیشتر شنوندگان ما را در زمینة کلاسیک‌، خود غربی‌ها یعنی هلندی‌ها، آلمانی‌ها و هنرمندهای سایر کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند. اینان زیادتر به موسیقی کلاسیک علاقه دارند و گوش می‌کنند و در اثنأ شنیدن با همة وجود غرق شنیدن و دریافتن ظرافت‌های آن بوده و باسکوتی عجیب آن را دنبال می‌کنند. برعکس‌ِ این دستة از هنرشناسان‌، بیشتر جوان‌های افغانی ما متأسفانه به موسیقی جاز و لایت و... علاقه نشان می‌دهند و دوست می‌دارند تا همیشه موسیقی موّاج و رقصان باشد که تأمین خواست و علاقة ایشان را ما کرده نمی‌توانیم‌.

/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرویزآرزو

کاظمی عزیز و گرامی سلام. با خواندن این خبر غم انگیز موجی از شرم و تاسف وجودم را درنوردید. شرم به این دلیل که من بدبخت که گاه به گاهی دم از شعر و قلم و مطبوعات و فرهنگ می زنم حتی با نام آن گرامی آشنا نبودم . چقدر بودن ما انسانها گاهی بی سبب است... از همین جا می خواهم- با ذکر این نکته که تمام نوشته های وبلاگکدهء جناب شما را تعقیب کرده ام – بگویم آنچه امروز در وطن مشترک ما مصیبت می آفریند، تشتت و پراکندگی ساختاری در جامعهء ماست. ما در این کشور جنگزده و طاعونی که تعداد شاعر و نویسنده و هنرمند و روشنفکر و روشنگرش از تعداد جاده های اسفالت شدهء آن کمتر است متاسفانه در طول این سالهای دراز سیاهی و درد و تباهی هنوز زبان مشترک برای بیان دردهای مشترک را نیافته ایم.

پرویزآرزو

گاهی فکر می کنم اگر آن توپ و تانک و تفنگی که در این سالها در وطن ما خون ریختند و ویران کردند به دست اهل فهم و با سواد و تحصیلکردهء ما می افتاد، چه فجایعی که به بار نمی آورد! به نظر من بیشترین مسوولیت تراژدی افغانستان بر دوش قشر آگاه جامعهء ما سنگینی می کند. ما یا با سکوت دردآور خود در بدبختی های این مردم نقش داشته ایم و یا با موضع گیری های غلط و تاثیر پذیر خود در تیره روزی های آنها سهیم بوده ایم... نمی دانم درین کشور چند باختری داریم که تا فرصتی دست می دهد آنچنان که چنگیز تحجر سوار بر شبدیز تجاهل بر او می تازیم و کفر و بیراهه می گوییم؟!...

پرویزآرزو

نمی دانم درین کشور جند کاظمی داریم که تا چیزی نوشت و گپی گفت آخوندش می نامیم، لاییکش می خوانیم، قمیش می پنداریم، وابسته اش می گوییم... شرم مان باد ازین گونه نفهمیدن ها!..... ببینید در این دنیای مجازی تا چه حد صفاکدهء وبلاگستان را با موضع گیری های خود به دشنامکدهء تعصب آمیز و شرم آور مبدل کرده ایم. گاهی وقت ها از شرم از رفتن به بعضی از این وبلاگ ها می ترسم. چی که نمی خوانی ؟ چی که نمی بینی؟ به هر چه هست و نیست توهین می شود....

پرویزآرزو

باری چه باید کرد؟!با همهء آنچه گفته آمد من معتقدم شکاف موجود در قشر روشنفکر افغانستان عزیز بیشتر بر بی اعتمادی ناشی از این سالهای دراز تباهی آفرین استوار است تا چیز دیگری. این بی اعتمادی مرگ آفرین قومی و زبانی و محیطی چون ویروسی هلاکت بار از اندام های تعفن بار احزاب سرخ و سبز و سیاه بر روح چیز فهمان این سرزمین دردکشیده دمیده شده. می ترسم روزی نه از تاک نشان بماند ، نه از تاکنشان. وای بر سرزمین غم و اندوه بی شمار ما... و بالاخره آخرین نکتهء این نوشتهء پراکنده: وقتی ما تا به این اندازه محدود هستیم و مشکل داریم و درد داریم و غم ، فکر می کنم برای درک مفاهیم دیگر در سطوح دیگر( چون وطن فرهنگی و وطن دینی) بسیار فاصله داریم.کما اینکه در این دو موطن دیگر نیز شیپورهای تعصب و جهل و منفعت طلبی گوش وجدان آدمی را شل می کنند.خانه از داربست ویران است... سخن به درازا کشید دوست من. حرف هایت را می فهمم. دردت را حس می کنم. به تلاش هایت و به دانشت افتخار می کنم. در ارتباط با موضوع "آفتاب" با ممظفری گرامی هم نظرم. برای افغانستان عزیز صبر جمیل برای تحمل این همه درد آرزومندم.

ش.ر

چند فحش و ناسزا چنار و منار که آقای آتش نثار من کرده است با صبر و بردباری تحمل ميکنم زيرا از آقای آتش جز اين انتظار نبايد داشت. ايشان نه فرهنگيست (به معنی واقعی کلمه) نه شاعر نه نويسنده نه روشنفکر و نه چراغ فکر بلکه آنچه من از ايشان ديده ام يک مقاله در باره احمد ظاهر!!!. از دوست دو آتشه احمد ظاهر که به همگان شخصيت آن مردک معلوم است٫ زنباره٫شهوت پرست٫دايم الخمر٫لا ابالی٫ بی شخصيت قاتل متجاوز به نوامیس مردم فاسد و خلاصه بر هيچ کسی پوشيده نيست که وی نماد مفاسد اخلاقی و شر مجسم بود روی اين قاعده که هرکه را از دوست و انتخابش بشناسيد تکليف آقای آتش معلوم ميشود.

کاکو

برو او پرویز او خرهنگی اصلی. بچم ده باره کارای مه بد نگوی که تو ره مثل پادرازو پخچک و دلاور ودیگرا می کنم. او کاظمی ای مه امی مذهب شیعه ره...

محمدکاظم کاظمی

پيامهای دشنام‌آلود را پاک نمی‌کنم. در اينها نيز حقيقتی نهفته است. مثلا با خواندن اينها ما در می‌يابيم که هنوز تا رسيدن به يک محيط روشن و دوستانه برای گفت‌وگو بسيار فاصله داريم. شايد همين ما را به تلاش بيشتر وادارد. فقط بايد شرمنده دوستانی باشم که مخاطب اين دشنامهايند و البته می‌دانم که تحمل لازم را دارند.

آتش

کاظمی عزيز باز هم پُرکاری تحسين برانگيزت را ميستايم. اينجا روزگار به کام نيست و فرهنگيان مجبورند بخاطر بدست آوردن رزق دست به کار های بدور از مسايل فرهنگی بزنند. همين طور است که کمتر کاری از فرهنگيان ساکن غرب بخصوص امريکا و کانادا ديده ميشود. و به دوست عزيزی بنام ش.ر بايد خاطر نشان بسازم که من هيچگاهی دعوای فرهنگی بودن ، شاعر بودن و يا نويسنده بودن را نكرده ام و اگر جناب شما ثبوتي در زمينه داريد و يا شخصي را ميشناسيد كه چنين ادعاي را دارد لطفا ً بفرماييد. در خدمت خواهم بود.

سروز سرمد

جناب کاظمی صاحب درود بر شما : تا جایکه من واقف هستم و شخصا" در صحنه بوده ام 1976-1985که درمنزل عبدالحمید اسیر ( قندی آغا) (واقع باغ ریس )در حلقه بیدل خوانی دور هم قرار میگرفیتم در روز هاجمعه استاد سر آهنک همچنان در حلقهء بیدل خوانی حضور می داشت چون قندی آغا سرآهنگ را به بیدل و غزل خوانی تشویق و رهنمائی میکرد و سر آهنگ خود را شاگرد او میدانست بنا بر این سراهنگ از سواد خواندن و نوشتن فارسی که خودش عمر طولانی را برای فرا گیری موسیقی کلاسیک در هندوستان گذشتانده بود آنقدر واقف نبود که چنین غزلها و تک بیت ها را خودش از دیوان حضرت بیدل بیرون نویس نماید . واین غزلها تماما" با شاه فرد ها توسط قندی آغا برایش داده میشد. که در زمینه شما میتوانید با بسران قندی آغا عبدالعزیز مهجور و احسان جان اسیر که در کابل زندگی دارند به تماس شده معلومات بیشتر کسب نماید .