چند یادآوری

من در هرات بودم. نتوانستم به پیامهای رسیده به یادداشت «ایران و ارتباط فرهنگی افغانستان (2)» رسیدگی کنم. به نظرم بحث به جاهای خوبی رسیده است. جناب یاسین رسولی مسایل مهمی را مطرح کرده‌ام و من از ایشان بسیار سپاسگزارم از این روی که از در مباحثه و استدلال وارد شده‌اند. هم‌چنین انصاف و روشن‌بینی جناب مصطفی را می‌ستایم. همین برای ماندن من کافی است. دوستی اظهار نگرانی کرده‌بود که بعضی پیامهای خارج از چهارچوب ادب، مرا مأیوس کند و وبلاگ را ببندد. نه، نگران نباشید. این اتفاقاً انگیزه کار را در من قوی می‌کند چون به این نتیجه می‌رسم که هنوز مسیر درازی در پیش داریم. ولی من بسیار متأثر شدم از این که بعضی هموطنان من با آقای دیوید زرگریان دهن به دهن شده بودند و خود را در این آلودگی شریک کرده‌بودند. ببینید دوستان! قضیه بسیار ساده است. شما فرض کنید یک ایرانی منصف و بی‌تعصب پیامهای آقای زرگریان را بخواند. او مسلماً از این کار منزجر می‌شود و می‌کوشد به نحوی در جبران آن بکوشد. اما اگر همان ایرانی ببیند که در جواب زرگریان هم چنان سخنانی گفته‌شده، آن وقت از عمل پیام‌گذارنده‌های افغانستانی هم منزجر می‌شود و شاید باز به سمت زرگریان کشیده شود. اگر هم خوانندة شما یک افغانستانی روشن‌بین باشد، مسلماً از این رفتار هموطنان خود منزجر خواهدشد. پس در نهایت ما از این مقابله‌به مثل‌ها ضرر کرده‌ایم.
بگذارید چیزی از چشمدیدهایم بگویم. من همیشه وقتی شاهد یک زد و خورد در خیابان یا مکتب یا هر جای دیگر بوده‌ام، غالب و مغلوب را از یک چیز شناخته‌ام، یعنی دشنامهایی که می‌دهند. معمولاً دیده‌ام که طرف یخن‌پاره و خونین و مالین بیشتر از طرف سالم دشنام می‌دهد. بله، وقتی دست را ببندند زبان باز می‌شود. وقتی استدلال ضعیف باشد سفسطه قوت می‌گیرد و وقتی منطق نارسا افتد دشنام رسا خواهد شد. ما برای اثبات هویت ملی خود، به اندازة کافی دلایل محکم داریم. البته وقتی می‌گویم هویت ملی، منظورم این نیست که مثل بچه کابلی معتقد باشم که «تمدن جهان و فرهنگ جهان متعلق به افغانستانه. افغانستان مهد تمدن کل جهانه. ما باید نشون بدیم این را. تمام چیزایی که اروپا و آمریکا دارن از فرهنگ افغان دارن از تمدن افغان دارن.»
بله دوست عزیز! ما یک ملت تمدن‌ساز بوده‌ایم، ولی این ساختن همراه با یک داد و ستد بوده است. ما بسیار چیزها را از دیگران گرفته‌ایم و البته قدرت این را هم داشته‌ایم که این چیزها را درست استفاده کنیم. ما شمارش دهگانی اعداد را از هندیان گرفته‌ایم. رسم‌الخط را از عربها گرفته‌ایم. ساختن کاغذ را از چینیان آموخته‌ایم. دین ما به عنوان یکی از پایه‌های این تمدن، از شبه‌جزیره عربستان آمده است. در ضمن فراموش نکنید که بعضی تمدنها از تمدن افغانستان قدمت بیشتری دارند مثل تمدن بین‌النهرین و مصر باستان. چگونه ممکن است آنها زادة تمدن افغانستان باشند. از این که بگذریم، بسیاری از تمدنها در جاهایی شکل گرفته‌اند که ما بدانها دسترسی نداشته‌ایم مثل تمدن آزتک‌ها در مکزیک. این تمدن پیش از کشف قارة امریکا وجود داشت. حالا چگونه ممکن است یک تمدن در قاره امریکا پیش از دسترسی ما بدان قاره، از ما تأثیر پذیرفته باشد. باری، سخن دوست عزیز ما تا حد زیادی احساسی و غیرواقعگرایانه است و حتی نیاز به بحث چندان هم ندارد. من فقط خواستم یادآوری کنم که افغانستان نه مهد تمدنها، بلکه چهارراه تمدنهاست. ما در مقاطعی این قابلیت را داشته‌ایم که برخوردی فعال، زنده و هوشمند با این تمدنها داشته‌باشیم. این دوره‌ها، دوره‌های طلایی تمدن ما بوده‌اند. ولی ما اکنون این قابلیت و هوشمندی را نداریم. فراموش نکنید که هوشمند کسی نیست که بگوید من همه چیز را دارم و نیازمند هیچ چیز نیستم، بلکه هوشمند کسی است که ضعفهایش را دریابد و بکوشد آنها را به ابتکار خود و با پندگرفتن از تجربیات دیگران جبران کند.
در ضمن این را هم بگویم که حکومت کردن بر تمام دنیا چیزی نیست که مایة افتخار باشد. چنگیزخان مغول هم روزگاری بر بخش عمده‌ای از جهان آن روز حکومت می‌کرد. فرقی است بین حاکمیت‌داشتن و تمدن‌ساز بودن. هندیان تقریباً در هیچ دورة تاریخی بر جایی حکومت نکرده و غالباً کشورشان مستعمرة دیگران بوده است. اما هندوستان کشوری است تمدن‌ساز، و همه کسانی که بر آنجا حکومت کرده‌اند از منابع طبیعی و تجربیات تمدنی این کشور بهره برده اند. شما ببینید که ابوریحان بیرونی در کتاب «تحقیق ماللهند» تا چه حد از اندوخته‌های علمی هندیان یاد کرده است. به نظر من هندیان از مغولان ستودنی‌تر هستند، چون مغولان فقط خرابی بار آوردند ولی هندیان همان مغولان ویرانگر را به حاکمانی فرهنگ‌دوست نظیر اکبرپادشاه و جهانگیر و شاه‌جهان و دیگر و دیگران تبدیل ساختند.
اما از این که بگذریم، در سخنان جناب یاسین رسولی، نکات درستی نهفته است. واقعیت همین است که نگاه بسیاری از مردم ایران به افغانستان و مردم آن، هنوز بسیار دور از واقعیت و تعصب‌آلود است. اگر این‌چنین نبود که من با نگرانی این مباحث را پیش نمی‌کشیدم. آدم برای خانة پاک و تمیز که جارو به دست نمی‌گیرد. حالا مسئله این است که ما می‌خواهیم این نگاه را تصحیح کنیم یا نه. ما می‌توانیم به اعتبار همین نگاه و همین سیاستهای نادرست، با ایران و ایرانیان قطع رابطه کنیم؛ و نیز می‌توانیم با یک گفتمان بسیار شفاف و منطقی این نگاه را اصلاح کنیم. ممکن است همه مخاطبان ما، ارزش این گفتمان را درنیابند. بالاخره عده‌ای در خواهندیافت و آنها بر دیگران تأثیر خواهندگذاشت.
شاید بگویید در نهایت سود این روند در چیست؟ چرا ما به این گفتمان نیاز داریم؟ من پیش از این به ضایعات این گسست فرهنگی میان کشورهای منطقه اشاره‌هایی مختصر کرده‌ام. در روزهای آینده ان‌شاءالله به این هم می‌پردازم تا دانسته شود که ما تا چه مایه از این ناحیه زیان کرده‌ایم.

/ 16 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسین رسولی(12)

کاظمی عزیز این مباحث را از این روی مطرح کردم که این روزها افغانها در کسب تجربه مدرنیته و حل بحرانهای محتمل آن عملا از ایران جلو افتاده است و تجربه دموکراسی و پیوند افغانستان با جامعه جهانی برای بسیاری از ایرانیان بسیار جالب توجه و عبرت آموز و دلچسب شده است.حتما در اخبار چند ماه قبل شنیدید که نجاتی* یکی از تیورسین های جمهوری اسلامی از لوی جرگه ایرانی* به عنوان یک راهبرد ملی برای برون رفت از بحران سیاسی فعلی در ایران پیشنهاد داده بود. این برای ما افغانها باید جای بسی افتخار باشد که کشورهای دیگر از تجربیات سیاسی و سنت سیاسی ما الهام می گیرند.شما برای اینکه اهمیت فرهنگ و سنت افغانی را در چشم ایرانیها بالا ببرید به نظر نگارنده باید از این مباحث سخن بگویید نه از اینکه مولانا مشترک میان ما و ایرانیان است یا اینکه سنایی بچه غزنه افغانستان امروزی است.

یاسین رسولی(12)

مسایل و بحرانهای فرهنگی درایران را ما افغانها نیز دیر یا زود پیش رو خواهیم داشت.از این نظر نیز مطالعه مسایل فرهنگی همسایگان حایز اهمیت بسیار است که به ما آمادگی قبل از شرف بحران را می دهد. مسله عمده فرهنگی در ایران امروز غرب است چنانچه دکتر سروش بحث *سه فرهنگ* را مطرح می کند و داریوش شایگان در کتابهای آسیا در برابر غرب و افسون زدگی جدید بحث *عدم استحاله فرهنگی و شکاف پاردوکسیکال* فرهنگ ایرانی و شرقی را در برابر غرب مطرح می کند. و اینکه چرا روشنفکری مثل دکتر سروش تا این اندازه در ایران شهرت و اعتبار یافته است هم بخاط این است که سروش تمان ذهن و توان علمی اش را در این راه گذاشته است که *فرهنگ ایرانی و اسلامی را در گذر از سنت به مدرنیته* یاری رساند.

ستار سعيدی (آفتابزده)

هفته نامه آفتاب در کارخانه سلمان رشدی سازی افغانستان....از آغاز ماجرا تا امروز//www.taazadi.com

آرمين گيله مرد

با سلامی گرم ... من از دوست عزیز زبان دراز سپاسگذارم که منو با شما آشنا کرد. خوب نوشتید و راست گفتید. تنها مشکل من مسئله همنژاد بودن هست که چند دهه پیش دانشمندان ثابت کردند که فرق ژنتيکی مابین بشر آنقدر کم است که فقط یک نژاد بشر وجود دارد، که البته برای جدا گذاشتن بشر اینموضوع چنان پخش نشد. یعنی همه ما از شرق تا غرب از یک نژادیم ... اما در یکچیزی مطمعن باشید ازین به بعد من یکی شفاخانه میگویم که واقعا کلمه مثبتی هست، هرچند امروزه در دنیای کنونی در این مکان ها شفا کم پیدا شده . به امید روزی که همه مرزها و دیوار ها ی فکری و خیالی برداشته بشه ... زنده و پیروز باشید هموطن

bacheyeh babolsar

من عاشق افغانها و افغانستان هستم. ما همه از يک فرهنگيم! يک ايرانی در آمريکا.

محمدکاظم کاظمی

حتی اگر از گفته‌هاي خودم در اين مبحث راضی نباشم حداقل اين خرسندی وجود دارد که طرح اين مسايل يک سلسله حرفهای مفيد از ديگر دوستان را در پی داشت. اين يکی دو روز قدری گرفتارم. ان‌شاءالله به زودی بحثی ديگر را پيش خواهم کشيد. سپاسگزار همه هستم.

قاصدک سوخته

سلام . چقدر خوشحالم که وبلاگ شما را پیدا کردم ... من عاشق نوشته های شما هستم ... و اينک فرصت دارم تا تمام براده های خورشيد را يک جا جمع کنم ... کاضمی عزيز من چند سال پيش هنگام خواندن کتاب پياده آمده بودم شما دو بيتيی سرودم که خيلی دوست داشتم به شما تقديم کنم اما ... حالا چقدر خوشحالم که می توانم مستقيم آنرا برای خودتان بنويسم ...« تقدیم به شاعر بزرگ افغانستان : محمد کاظم کاظمی » مدادت رد پايی خيس دارد ....... و شعرت زخم بر دل می نگارد ...... اگر چه لهجه چشمت غريب است .......... ولی پيداست می خواهد ببارد ! ..........ناقابل است .

قاصدک سوخته

ببخشيد . کاظمی را اشتباه تایپ کردم ... و الکاظمين الغيض ... مرا ببخش !

...........هلمند

سلام جناب کاظمی . خوشحاليم که با وبلاگ شما آشنا شديم .برای تان موفقييت بيشتر آرزومنديم ..يا حق