باز هم عذر تقصیر

شاید عذر مرا در تقصیرم بپذیرید اگر کودک تازه به دنیا‌آمده‌ام را شاهد بگیرم تا مشغله‌های این هفته و نیز عواقب آن را توجیه کند. باری، بنده‌ای به بندگان عاصی خدا اضافه شد، با نام مریم کاظمی.

و من بد نمی‌بینم اگر غزلی را درج کنم که البته به این مناسبت سروده نشده است، کمابیش قرابتی با این معنی دارد. از کارهای پارسال است:

میلاد

کودکی آمده‌، از من طلب نان دارد

کودک این مرتبه ناآمده عصیان دارد

من نمی‌دانم از دیدن من حیران است‌

یا گرسنه‌است که انگشت به دندان دارد

او هم آواره‌است‌، بی‌مدرک و بی‌ماهیت است‌

پس عجب نیست اگر وضع پریشان دارد

با همه کودکی‌اش حال مرا می‌فهمد

و به این سفرة بی‌مائده ایمان دارد

رگی از جانب هندوی تخیّل برده است‌

رگی از جانب رندان خراسان دارد

q

آه‌، این کودک یک‌روزه به راه افتاده است‌

نرم‌نرمک هوس دفتر و دیوان دارد

جامه‌ای از وزن می‌خواهد از این ناموزون‌

گوییا شرمی از این حالت عریان دارد

گر ضعیف است و قوی‌، حاصل بیتابی ماست‌

و همین بس که نفس می‌کشد و جان دارد

q

می‌شود خلق خدا را به سر کار نهم‌،

کودک من غزلم باشد؟ امکان دارد!

بر سر این شاعر بیچاره چه خاکی بکند؟

غزلی آمده‌، از من طلب جان دارد

/ 17 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صبورالله سياه سنگ

سلام پدر بزرگ گرامي، محترم کاظم کاظمی! مبارک باشد و خداوند قدمش را نيک گرداناد. شايد، نه، بايد بپرسی که چرا ترا پدر بزرگ گفتم. در دهه های پنجاه، شصت و هفتاد بيشتر به نام مستعار « ابن مريم » مينوشتم. البته برای آنکه مادرم - روحش شاد - مريم نام داشت/دارد. امروز آگاهی يافتم که تو شدی « ابو مريم ». برای مريم کاظمی عزيز عمری ميخواهم به بزرگی عزت مريم عمران. و سخن پايان اينکه او دريغا گوی من باشد (که یقيناْ است) ... راستی بدا به حال برگه تبريکی تولد کودک اگر اينچنين نوشته شود!

ناشناس.

مریم عزیزت به جمع وطنداران ما خوش آمد .. انشاالله که کار مریمی بکند . یا علی

majid amir roohollah mostafa meghdad ....

مريم رفيق خوبی است هنوز نيامده شفيع پدر شده! و عذر تقصير پدر. نه؟ امیدوارم که حضور این بنده خدا که انتساب به او دارد با گرمی وجود شما در راهی که در پیش دارید قرين باشد. قدم نورسيده مبارک است ان شاء الله! (از طرف بجه‌ّای نشریه خیزش و جنبش عدالتخواهی)

Dr. Fahim Sorosh

دوست عزیز شاعر گرامی آقای کاظمی سلام: سلامتی شما را از بارگاه ايزد متعال خواهانم. شما و دوستان با فرهنگ و صاحب قلم را به مطالعهء مطلب جالب و خواندنی به کلبهء محقر خود دعوت ميکنم. سروش

پیمان سلیمانی

سلا م ....بی تعارف بگويم روی کارهای شما نمی شود حرف زد....آقا اين روابط يک طرفه که فقط ما سر می زنيم اصلا عادلانه نيست!!!!!!!!

Hameed Zarabi

دوست فرهيخته آقای کاظمی عزيز! تبريک و تهنيت باد به شما و به خواهر مان! قدمش نیز مبارک و ميمون! سالهای سال عمر کند در سعادت و سلامت در کنار شما. موفق و کامگار باشید.

yousef

با سلام و عرض خسته نباشید و تولد مریم جان کاضمی را به خود شما و خانواده گرامی تبریک عرض نموده و از خداوند منان آرزوی سلامتی برای ایشان خواستارم. امیدورم که مریم جان هم مثل پدر کرامی شان مایه فخر جامعه فرهنکی ما باشد

sakhidad hatif

سلام. تولد مريم جان مبارک باشد. گفته بوديد « غزلی آمده از من طلب جان دارد». حال جانی آمده و از شما غزل می طلبد. شادکام باشيد.

zinat

سلام به شما دوست گرانقدر/ تولد مريم عزيز را به شما وهمسرتان مبارك باد می گويم وفضای خانه تان پرازخنده های شادمانه اش ميخواهم / زينت

naderahmadi

دوست عزيز سلام و قدم نو رسيده مبارک اميدوارم زندگی تان همانند لبخند های مريم کوچولو شيرين و برای هميشه سر سبز باشد. به همه خانواده سلام و عرض تبريک مارا می رسانيد. بدرود!