درس‌های نگارش و ویراستاری ـ نمونه‌ی ویرایش 1

پیشنهاد شد که پیوسته به سلسله درس‌های نگارش و ویراستاری، بعضی نمونه‌های عملی برای ویرایش هم ارائه شود تا دوستان آن‌ها را با توجه به آن درس‌ها ویرایش کنند و آنگاه درباره‌شان بحث کنیم.

من در اینجا دو پاراگراف از یک کتاب را می‌آورم. من آن را با شرح و توضیح‌های مفصل، به صورت کارگاهی ویرایش کرده‌ام. فعلاً متن ویرایش‌نشده را می‌گذارم و صورت‌ ویرایش‌شده و توضیحات را در روزهای آینده در همین صفحه خواهم گذاشت.

 

تجربه‌ی افغانستان نشان داده است که تعدد زبانی در یک کشور عقب‌افتاده، با ساختار قومی پیچیده و به ویژه نظام سیاسی ناتمام، نقش معیوبی در تکوین نظام سیاسی و تلفیق جامعه‌ی ملی ایفا می‌کند. تعدد زبانی، به خودی خود، پدیده‌ی بازدارنده‌ای در فرآیند تعامل اجتماعی و تبلور فرهنگ ملی محسوب نمی‌شود اما اگر این عنصر با عصبیت اجتماعی، بازماندگی فرهنگی و نظام پریشان‌رفتار و بدکردار سیاسی تولیت گردد، می‌تواند به تفرق فرهنگی و در نهایت به بدباوریهای‌های زبانی میان اقوام مختلف منجر گردد. در چنین حالتی، تعدد زبانی بر شدت تیرگی روابط متقابل اجتماعی افزوده و بایستگی گزاره‌ی تفاهم و تبادل فرهنگی را مجال ظهور نمی‌دهد. این روند، می‌تواند آسیب بزرگی به تکوین فرهنگ مشترک و تمرین‌مدارای ملّی برساند. 

تعدد زبانی در افغانستان که از بافتار پیچیده و متنوعی برخوردار می‌باشد، عموماً به بیگانگی و جداسازی فرهنگ‌ها و خصلتهای قومی و اجتماعی ساکنان این کشور تأثیر شگرفی بر جای گذاشته است. بخش مهمی از کنشهای قومی در گذشته و اکنون، ریشه در تقابل و حتی تنفر فرساینده‌ی زبانی دارد که در مناسبات ملی به مثابه یک ابزار سیاسی جلوه کرده است. دلبستگی آمیخته با تعصب نسبت به زبان، قبایل و گویش‌وران زبانهای مختلف را عملاً در نوعی تعارض و تمارض فرهنگی قرار داده و شکافهای اجتماعی را فعال‌تر ساخته است. 

 

/ 11 نظر / 142 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م م

با سلام مجدد پیام ارسال شد با تشکر

م م

با سلام ایضا یا حق

علی

سلام استاد به نظرم بیش از حد به مبحث ویراستاری می پردازید. ملتی که میان اینجا اول به امید شعرهای شما و بعد به هوای نقدهای شما میان. نمیان که سه گانه های ویرایش بخونن. خواهشمندم توصیۀ این شاگرد دورادور حقیرتون رو دست کم قدری بشنوید. متشکر. عذر میخوام به خاظر جسارتم.

irasong

عالی بود .لذت بردم.

نظام آبادي

سلام استاد..سه دوبيتي تقديم..... به يادتان هستم سه دوبيتي تازه ام دوبيتي1 ازاول هرچه ديدم دل برآن بود دلم دنبال ازما بهتران بود سرانگشتي حساب آمد به دستم حساب تو جدا ازديگران بود دوبيتي2 دمادم دم زبوي تو زند باد مگرخودرابه بوي تو زند باد شود برپا چه طوفان سياهي اگرچنگي به موي تو زند باد دوبيتي3 زبانزد گشته حرف خلقت تو چه زيبا بوده ظرف خلقت تو گمانم كه خدا يك روزخودرا به كلي كرده صرف خلقت تو مجتبي نظام آبادي.بردسكن.خراسان رضوي1393اسفند

سید روح‌الله عارفی

درود بر شما استاد کاظمی گرانقدر خسته نباشید.

فرهنگی

به نام خدا با سلام.جشنواره دانشگاهی شعر و وشاعره رضوی در دانشگاه یرجند برگزار خواهد شد.برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سامانه جشنواره به آدرس sherrazavi-birjand.ir مراجعه فرمایید یا جهت دریافت راهنمایی بیشتر با شماره های 05632202110 یا 09157115071 تماس حاصل فرمایید. با تشکر دبیر خانه شعر و مشاعره رضوی

بهروز زارعی

با سلام و احترام وبلاگ خوب و آموزنده ای دارید . با شما در برنامه ماه عسل آشنا شدم امیداورم موفق و موید باشید