امروز با بیدل (صد و چهار)

از خوان این بزرگان دستی بشوی و بگذر

کانجا ز خوردنیها غیر از قسم نباشد (672)

در اینجا دو ایهام در کار است، از آن ایهامهایی که بیدل بدانها مولع است. یکی شستن دست، که می‌دانیم از لوازم قبل از غذا خوردن است و هنوز در جاهایی که غذا را با دست می‌خورند، آفتابه و لگن آوردن برای شستن دست مهمانان رواج دارد. امّا شاعر در این بیت، از شستن دست، دست‌شستن به معنی ترک‌کردن را مراد کرده‌است. در موارد دیگر هم از این گونه دیده‌ایم.

نعمتی بر روی خوان عمر کم‌فرصت کجاست؟

همچو شبنم دست می‌شوید ز خود مهمان صبح (ص 377)

و خوردن نیز همین گونه است. از یک جهت با خوردنی تناسب دارد و از سویی با قسم. میگوید تنها خوردنی در اینجا، همین قسم است.

/ 12 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مبین (ثابت

سلام دوست و هموطن خوبم عید سعید فطر را پیشا پیش به شما و تمام مسلمین به خوصوص ملت رنج کشیده و درد دیده خودم(ملت غیور افغان )تبریک میگم و از خداوند استدعا میکنم که دیگر این ملت را رنجور نگرداند به امید موفقیت شما بهاری باشی

سعیدی راد

سلام. عيدتون مبارک. ... و اينکه ميخواستم اگه اسممو فراموش کرديد ياداوری باشه!

jafar rezai

سلام دوست گرامی عیدتان مبارک ! اگر علاقه مند استید می توانید مقاله ( عیددر جامعه گر یان)را در وبلاگ یادداشتهای از غرب مطالعه نمایید.

علیرضا بدیع

سلام استاد ... ما مدام بهره می بريم ... منتظر شما هم هستيم ... امروز مطلب تان را در جام جم خواندم و استفاده کردم ... يا علی !

بلوچ

سلام شاعر !‌ عيد مبارک‌ !

ایازی

شاعر گرامی وبرومند ما عيد تان مبارک

Solh

برای دستيابی به نـان٫مسـکن٫آزادی بايد مبـارزه کـرد.براي رفع تبعيض از حقوق زنـهای ايـران بايد مبـارزه کـرد.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا در آمد حاصله از منابع طبیعی خرِج گروهای تروريستی حزب الله لبنان ميشود.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا آقازادها پولها را از ايران خارج و درکانادا٫هلند٫دبی سرمايه گزاری ميکنند.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا ثروت ملی ايران را خرِج گروهای حزب الله وآنها را روانه اروپـا جهت فعاليتهای مذهبی وصدور انقلاب ميکنند در حالی که ۷۵٪مـردم ايران زیر خط فقر بسر می برند .ما ملت ایران سیاست را دوست داریم میخواهیم بدانیم٫ میخواهیم در سرنوشت خود وایران نقش داشته باشیم .يــاران تــا کــی خمــوش!

سلمان علي زكي

آقاي استادكاظمي عيدشمامبارك

عزیز علیزاده

سلام آقای کاظمی! اولتر از همه حلول عید سعید فطر را برای شما و تمام فامیل شما تبریک و تهنیت میگویم. زحمات شما در راه تقویه فرهنگ شعر و ادب فارسی دری قابل قدر است. مقالهء شمارا خواندم و فیض بردم، قلم شمارا سبز میخواهم. با احترام عزیز علیزاده

766666666666

۷۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶