تباهی


زبان شکر، سستی کرد محصول فراهم را
و آخر آسمان واپس گرفت از ما همین کم را
در این گندم‌، نمی‌دانم کدام ابلیس مخفی شد
که قابیل مجسّم کرد فرزندان آدم را
من این فصل تباهی را از آن هنگام حس کردم‌
که مسجد نیز پنهان کرد در خویش ابن‌ملجم را
و سقّایان این امّت ـ خداشان تشنه‌کُش سازد ـ
بر اسماعیل و هاجر نیز بستند آب زمزم را
جدا کردند دست از شانه‌های ما همان قومی‌
که می‌بستیم روزی شانه‌های زخمی هم را
به جُرم هفت‌خوان قربانی نامردمی گشتن‌...
نکُشت این چاه‌، ننگ آن برادر کُشت‌، رستم را
خرداد 1372

/ 15 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيدي راد

محمد کاظم جان سلام. بسيار جالب بود... باز هم اشتباها به ما سر بزن! سالی سرشار از سلامتی / امنيت/ آزادی و عشق برايتان آرزو مندم.

farhangestan

به به ٬ احسنت. بهتر از اين نمی شه!! به ما هم سری بزن

راوي

سلام برادر ، سلام شاعر گرامي ! اين دو شعر آخر ، بيحد زيبايند. از دل جنگل انبوه . . . دلتنگ بودم ، اشكم را برون آورد . درد تلخ تلخ را به سختي در سينه فرو مي كنم . زيباست ، واقعا . سپاس خدا را كه ما با همه بي چيزي مان ، شاعراني چون شما را داريم . اين بيمناكي شاعرانه ات را مي ستايم كه با طرح و بيان آن زبان گوياي همه آواره گان دور از ميهن شده اي . فراموش نكنم بگويم كه از پيامت ممنون ، خرسندم كه به روحيه ء آشوبي و ناقرار من از سر لطف نگاه مي كنيد. كامروا باشيد.

آتش

با سلام و محبت ؛ زمانی که وبلاگ غزل امروز افغانستان را ساختم ، پديده وبلاگ و وبلاگ نويسي در بين افغانها رايج نشده بود. در آن احوال آرزو داشتم فرهنگيان و افراد چيز فهم و با درايت بيايند و با گشايش وبلاگ ها ، نظرات و نوشته هايشان را با استفاده از اين پديده كه به همت همزبانان ايراني - اين توانايي را افغانها داردند اما اين سليقه را نه - ايجاد گرديده بود، به ديگران برسانند. چنانكه تا حدودي چنين شد اما در ميان ، شماري مردمان عقده يي با استفاده از اين فرصت به دشنام دهي به برخي اشخاص نام آور پرداختند و با تاسف كه اين موضوع به حد افراطي اش ادامه دارد. از همه وبلاگ نويسان گرانمايه خواستار آنم تا با تدبيري جلو اين همه گستاخي هاي سازماندهي شده را عليه فرهنگيان و افراد نيك سرشت افغان بگيرند.

saeed

با سلام خدمت شما آقای کاظمی: من از طرفداران سر سخت شما هستم. گهگاهی خودم هم شعر میگم. بیشتر شعرهای شمارو حفظم. دوست دارم از راهنماییهای شما استفاده کنم. ارادتمند شما. سعید رمضانی.ترم آخر مهندسی برق.اهل کاشمر

سيد علي ميرافضلي

سلام ... دوست دارم شما را همشهری و برادر و دوست عزيز بنامم. سخنی نيست در برابر کلام شما که پختگی را با دردمندی همراه دارد.

سعيد

سلام استاد. لطفا اگر از سيد رضا محمدي خبري داريد(البته بعداز رفتن به افغانستان) به ما هم بگوييد. متشكر

kasi az mazar abad e shahr e bi tapesh

سلام آقای کاظمی ... الان در دارن کتاب روزنه شما رو می خونم ... خيلی استفاده ها کردم تا اينجا ... در مورد شعرهای من نظر بدهيد و عيب هايشان را بگوييد تا بدانم کجای کار هستم ....

محمدکاظم کاظمی

دوست عزيز! منصور حلاج. مصداق اين شعر جنگهای شورای نظار و حزب وحدت نيست. وضع کلی کشور است. درواقع سقايان همان رهبران يا رهبرنمايان آن سالهايند و اسماعيل و هاجر مردم. البته می‌دانم که درست نيست آدم شعر خودش را شرح دهد. فقط خواستم بدفهمی نشود.

فرزانه

سلام آقای کاظمی من اتفاقی با شعرای شما آشنا شدم. بارها با این شعر از دل جنگل انبوه شما گریه کردم. چند تا از شعراتون رو حفظم. بهتون تبریک میگم. افتخار میکنم که با شما آشنا هستم. امیدوارم همیشه موفق باشید.