امروز با بیدل (بیست و پنج)

نفس تا می‌کشم‌، قانون حالم می‌خورد بر هم‌

چو ساز خامُشی با هیچ آهنگی نمی‌سازم‌

 

در این بیت هم مجموعه‌ای از هنرمندیها نهفته‌است‌. قانون در این بیت به معنی قاعده است‌، ولی در معنای نام یک وسیلة موسیقی‌، با آهنگ تناسب یافته است‌. «ساز خامشی‌» ترکیبی است متناقض‌نما. فعل نمی‌سازم‌، در عین حال که به معنی «سازگاری ندارم‌» است‌، کلمه «ساز» را در خود نهفته دارد که با «ساز خامشی‌» تناسب لفظی می‌یابد.

در بیت زیر نیز «قانون‌» و «آهنگ‌» چنین تناسبی با هم یافته‌اند:

ز قانون نفس جستم رموز پردة هستی‌

همین آواز می‌آمد که بسیار است آهنگم‌

بد نیست یادآور شوم که مرحوم استاد سرآهنگ مصراع دوم را چنین خوانده است‌: «همین آواز می‌آمد که بی‌ساز است آهنگم‌» و این به صواب به نظر می‌آید، چون با در نظرداشت «بی‌ساز» به معنی «بی‌تناسب‌»، هم رابطه میان کلمات بیشتر می‌شود و هم معنی بیت کاملتر.

/ 8 نظر / 10 بازدید
قاقالي لي

خوندن نوشته های شما ديد من رو هنگام معنی شعرها وسيع تر کرده.با سپاس فراوان.

کریم

با سلام ! البته ساز خامشی را می توان صفت وموصوف هم گرفت (به جای ترکیب پارادوکسی) در این صورت معنی بیت هم ساده تر ودلپزیر تر می شود. ساز با آهنگ نفس می کشد ساز بی آهنگ ساز خاموشی است. یعنی صدا ندارد. خاموش بودن ساز خود حال دیگری است که بیشتر گویای حال عارفان در حال سکوت است. از طرف دیگر در این صورت خود ساز کردن یا صدا دادن آلت موسیقی به نوعی نفس کشیدن تشبیه میشود. وعارف می گوید ای خوشا سازی که خاموش است ونفس نمی کشد ودراین نفس نکشیدن حالی دیگری است که نفس کشیدن این قانون حال را برهم می زند. البته با حفظ حرمت تعبیر شما از بیت. خوش شعر است می شود تفسیر های رنگا رنگ شود.

کریم

خوب شعر است دیگر و...

سید سلمان علوی

سلام بر کاظمی عزيز. يادش بخير اون وقتی که مشهد بودم و هر از گاهی ميديدمتون. خيلی اتفاقی با وبلاگت آشنا شدم و از اين بابت خوشحالم. موفق باشی

nooshin

سلام.من شعر های شما را خيلی دوست دارم و تقريبا تمام تهران و شبراز را دنبال کتاب پياده آمده بودم پياده خواهم رفت گشتم اما پيدا نکردم حتی انتشاراتش هم نداشت. خيلی دلم می خواد يکيشو داشته ياشم چون از يه شعرش خيلی خاره دارم.

کاظمی

به Nooshin گرامي! من شعرهايم را يكي يكي در همين صفحه مي‌گذارم. شعر هاي پياده‌آمده بودم هم در نوبت هستند. فعلا نوبت كارهاي بعد از آن كتاب است. به هر حال از بابت نيافتن كتاب دغدغه‌اي نداشته‌باشيد. البته يك گزيده شعر هم از من در سلسله گزيده ادبيات معاصر انتشارات نيستان چاپ شد. شايد بتوانيد آن را پيدا كنيد. شماره ۴۹ از آن سلسله است.

Yama

داکتر صاحب سلام. موفق باشيد. يک سری به سايت شاعريکه اسمش سميع رفيع است و برعلاوه موسيقيدان و نويسنده هم ميباشد برنيد. البته من به همه شعرای افغان اين توصيه را ميکنم.اشعار اين شاعر نهايت پخته و ترکيب کلام آن بسيار زيباست.در این عصر میتوان به این شاعر (بیدل زمان) خطاب کرد.ما افعانها افتخار میکنیم که سمیع داریم. استاد گرامی: آیا میتوان این شاعر را با شعرای امروز افغانی مقایسه کرد؟ شما که صاحب نطر هستید ٫ نطر تان را دراین باره بگویید. شاد و موفق باشید ...یما

Jalal

پس از عرض سلام ـ احسنت به آقاي کريم تعبير زيبا ـ واقعا کيف کردم. خداوند پدرت را بيامرزت.