امروز با بیدل (هفتاد و یک)

چو موم‌، دوری‌ام از جلوه‌گاه شهد وصال‌

اشاره‌ای است که باید جدا ز یارم سوخت

شمع را از موم می‌ساخته‌اند و موم نیز در سرشت‌، قرین شهد است‌. پس سوختن موم در قالب شمع‌، سوختنی به واسطة دوری از شهد وصال است‌. سوختن در فراق‌، در شعر بیدل‌، باز هم دیده‌شده‌است‌.

جز سوختن به یادت مشقی دگر ندارم‌

در پرتو چراغی پروانه می‌نگارم‌

q

کاش هجران دادِ من می‌داد اگر وصلی نبود

شمع‌ِ تصویرم که از من سوختن هم ننگ داشت‌

در ضمن‌، در مصراع دوم‌، ضمیر اول شخص‌، به جای فعل سوخت‌، به «یار» وصل شده است‌، یعنی می‌خواهد بگوید «جدا ز یار بسوزم‌». شاید هم بتوان گفت شاعر فعل «باید سوخت‌» را که قاعدتاً نیاز به ضمیر ندارد به کار برده‌، ولی برای این که مرجع این سوختن مشخص باشد، ضمیری برای «یار» آورده‌است‌. در هر صورت‌، این ساختار، شاید مطابق دستور زبان نباشد، ولی زیباست‌.

 

دوستان عزیز. دوباره بعد از مدتی بر سر کار نشسته‌ام. ان‌شاءالله نمی‌گذارم وبلاگ راکد بماند. مطالب تازه‌ای در حال آماده شدن است که به زودی درج خواهد شد. فعلا به یادداشتهای آماده شده بسنده می‌کنم. (کاظمی)

/ 44 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همديار شما

جناب صبوری حيف وقت شما . از پرورده های فرهنگی رژيم جمهوری اسلامی چه انتظار داريد ؟ خط سومی ها به شمول کاظمی بلند گويان فرهنگی جمهوری اسلامی اند. خط سوم را بخوانيد و به خط سومی ها دقيق شويد . پاسخ هر پرسشی را خواهيد يافت.

آمیرزا قلمدون

دست ما ماند و چه دستی که کم از هيزم نيست......و اميدی که به سنگ است و به اين مردم نيست..........۱۲ سال پيش اين مثنوی رو از شما شنيدم و ديگه هم نديدمت......دستت درست ...دمت گرم....سرت خوش...سمت ما هم بيا

ارديبهشت

سلام. خسته نباشید.زيبا نوشته اید، استفاده کردم... پيش ما هم بياييد که با چند شعر منتظرتانيم...ارديبهشتی باشيد...

saburi

پس خداحافظ آقای کاظمی با خط سوم و ديار شهيد پرور ايران. تشکر آقای همديار.

mirza

بی بی سی و سياست های شترمرغی در افغانستان

باران57

استاد عزیز کاظمی سلام در صفحات قبلی از شما در مورد وصعیت شعر نو در افغانستان سئوال کرده بودم ولی هنوز جوابی ننوشته اید . لطفآ اگر ممکن است برایم یک خط در پیامگیرتان بنویسید که آیا میتوانید به آن جواب بدهید یا نه تا چنانچه نمیدانید یا فرصت جواب ندارید بیهوده منتظر نمانم و پی کار خویش گیرم .موفق باشید

نسیم فکرت

آخرين نتايج از انتخابات رياست جمهوری افغانستان در اينجا

محمدکاظم کاظمی

دوست عزيز، باران ۷۵. نه آن وعده فراموش نشده است. من مطلبی درباره شعر نو (البته شعر سپيد بيشتر) در افغانستان نوشته‌ام که آماده درج است. ولی من عادت دارم که مطالب را پس آن که در نشريه‌ای که برايش نوشته‌ام چاپ شد در وبلاگ می‌گذارم و اين مطلب معطل همين مانده است. در واقع آن را برای همايشی نوشته‌ام که دی‌ماه برگزار می‌شود. اما اگر دانشنامه ادب فارسی (جلد سوم ويژه افغانستان) را در دسترس داشته باشيد ذيل عنوان (شعر نو در افغانستان) مطالب مفيدی در آن خواهيد يافت. پايدار باشيد.

علی کریمی

سلام استاد فکر کنم باید بیت رو اصلاح کنین: جز سوختن به یادت مشقی "دگر" ندارم‌ در پرتو چراغی پروانه می‌نگارم‌ در ضمن ممنون از مطالب خوبتون در مورد بیدل