امروز با بیدل (چهل و دو)

شمعی از وحشت‌نگاهی انجمن گم کرده ام‌

بلبلی از پرفشانیها چمن گم‌کرده ام‌

 

می‌توان گفت چه خوب بود اگر می‌گفت «شمعم‌، از وحشت‌نگاهی انجمن گم کرده‌ام / بلبلم‌، از پرفشانیها چمن گم‌کرده‌ام‌» و آنگاه جمله رساتر بود. حتّی می‌توان گفت به احتمال زیاد، در اصل همین بوده و در دیوان چاپی‌، درست ضبط نشده است‌. شاید اگر بیت از شاعری دیگر بود، من هم با شما هم‌نوا می‌شدم امّا ضبط موجود، به زبان بیدل بیشتر می‌خورد. بیدل بیشتر می‌کوشد جملات را به صورت اسنادی بیان کند، تا فعلی‌، و این از ویژگیهای بیان اوست‌. در اینجا نیز جملات اسنادی هستند:

من «شمعی از وحشت نگاهی انجمن گم‌کرده‌» هستم‌

من «بلبلی از پرفشانیها چمن گم‌کرده‌» هستم‌

و عبارتهای داخل قوس‌، ترکیبهایی هستند طولانی که نقش مسندالیه را در جملات ایفا می‌کنند. «ام‌»ها نیز نه ضمیر متصل به فعل‌، که جایگزین «هستم‌» اند.

/ 9 نظر / 9 بازدید
آرش

جناب آقای کاظمی سلام: همه ی زحمات شما قابل قدر است شما با تلاش و کوشش فراوان همراه با ساير همکاران تان در خارج از افغانستان گامهای پر باری را در عرصه ادب وفرهنگ بر داشته اید . سعادت و موفقیت شما و همه ی همکاران تان را آرزومندم .

محمد صادق دهقان

پرسش: اکنون در این روزهای سرنوشت­ساز که به زمان انتخاب سیاسی نزدیک می­شویم، ملت هزاره افغانستان با این پرسش­های بزرگ روبه­روست: 1. با وجود نقش­آفرینی مؤثر حزب مورد حمایت هزاره­ها در آزادسازی کابل در سال 1371 و نیز حضور قدرت­مندانه در ائتلاف شمال و آزادی کابل پس از طالبان در سال 1380، آیا مردم هزاره توانسته­اند جایگاه شایسته خود را در عرصه سیاست افغانستان بیابند؟ 2. اصولا راهکار ملت هزاره و نخبگان آن برای بازسازی نیروهای سیاسی خویش جهت حضور در آینده سیاسی افغانستان چیست؟ 3. آیا محمد کریم خلیلی، رهبر کنونی حزب وحدت اسلامی توانسته است به شایستگی، میراث­دار راستین آرمان­های والای رهبر خلق هزاره، بابه مزاری باشد یا این­که وی در بده­بستان­های قدرت با رقیبان اصلی ملت هزاره، شخص خود را بر ملت ترجیح داده است؟ 4. برکناری محمد محقق، وزیر برنامه­ریزی دولت افغانستان که یکی از وزیران هرازه کابینه حامد کرزی بود، چه اثری بر حضور سیاسی هزاره­ها در حکومت خواهد گذاشت؟

سعيد

سلام جناب آقای کاظمی . به مطلب شما در مورد نصرالله مردانی در صفحه ادبی جارچی لينک داده شد . ADAB.JAARCHI.COM موفق و سربلند . به اميد ارتباط بيشتر

ali

سلام بر کاظمی عزيز مطالب وبلاگ شما را خواندم و استفاده بردم . به ما هم سر بزنيد . موفق باشيد

wahid abassi

بعد از ۶ ماه باز هم هرات شهر خوبی داريد.

جعفرجان

خوب بود قبل از تجويز اين نسخه برای جناب بيدل غور بيشتری در هستی شناسی شعر ايشان می کرديد. در شيوه ی صحيحی که جناب بيدل آورده اند تحربی هست که شايسته ی شيوه و سبق کاری ايشان است. اما در پيشنهاد شما نه تحرب و رجز که طريقه ی مردان است بلکه نوعی مويه و شکايت هست که به جناب بيدل زيبنده نيست. باقی مطلب تان را ناخوانده گذاشتيم به خاطر اين سهو.

محمدکاظم کاظمی

جناب جعفرجان. گويا منظور مرا درست نگرفته‌ايد. من نيز با شما همنوا هستم. اين که گفتم «می‌توان چنين گفت» به معنی قطعيت اين سخن نبود بلکه بعدا آن را رد کردم و گفتم نه، با وجود اين تصور ابتدايی ما، ضبط ديوان بيدل درست‌تر است. شايد نوع بيان من سخنم را وارونه کرده‌است و بايد اصلاحش کنم. همين که برای دوست عزيزی چون شما سوءتفاهمی رخ داده است معلوم می‌کند که نقصی در سخن من بوده است. سپاسگزارم.

MAJID MAJIDI

آقآي کآظمي سلآم يک شعر دآرم برآي شمآ بآ من تماس بگيريد ۰۳۲۱ ۲۲۳۶۰۴۸

MAJID MAJIDI

تلفن کد شهرضآاست ۰۳۲۱ کد تلفن۲۲۳۶۰۴۸