شعری در وصف علی‌رضا قزوه

ما هم به کاروان سرایندگان «قزویات» پیوستیم با قصیده‌ای که سه بیتش را نقل می‌کنم

شاعر حق، علی‌رضا قزوه

شعر مطلق، علی‌رضا قزوه

علف هرز، باقی شعرا

گل زنبق علی‌رضا قزوه

گوی سبقت ربود در خُردی

از فرزدق علی‌رضا قزوه

...

نسخة کامل این شعر در وبلاگامید مهدی‌نژاد درج شده است. در آنجا یک سلسله قزویات از شاعران مختلف آمده است که خواندنی است.

/ 32 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بختیاری رضی الله عنه!

برخی وجود مکاره داشته و سعی می کنند از راه مخالفت با بزرگی,خود را بزرگ کنند:"مخالفت کن تا مشهور شوی".ولی فکر کنم کاظمی آنقدر رفیع هست که نیاز به این رندی های مشکوک نداشته باشد.مخالفت با کسی یا جریانی,یک پدیده اجتماعی است که حتی ممکن است از عوام به خواص ,سرایت کند.شعری که شمول زمانی محدود دارد را چرا باید گفت؟! بهتر است این زبان طنز, در همان شعر های خوبتان به کار رود.مازاد حکمت پرانی و وصایای ادبی ما باشد برای وقتی دیگر.عمرتان باقی.

من

در کل قصیده ی خوبی بود ولی ابیات مقدمه اش (همان قافیه اولی ها) خیلی عالی تر بودند . یاحق .

ابراهیم حسنلو

[خداحافظ]

...

بنظرم فقط مسخره است که شما باقی شعرا را "علف هرز " نامیدید! این بیت شعر چه طنز باشد وچه پاچه خواری مضخرف بود ومن هیچ رغبتی ندارم بروم بقیه اش را بخوانم . جنابعالی شاید درباره اهالی شعر افغان اختیار تام به خود بدهید لیک درباره شاعران ایرانی این حق را ندارید توهین کنید وبعد با وقاحت بخواهید نشرش هم بدهید . مشکل ما با آقای قزوه گرامی نیست مشکل با اونایی که با چابلوسی روزی یک نفر را بزرگ می کنند وروز دیگر همانها به زمینش می زنند با خنجرهای از پشت وجلو . کاش امثال قزوه ها هم بجای تحویل گرفتن امثال جنابعالی اون حدیث امام علی را به یاد داشته باشند " بصورت چابلوسان خاک بپاشید " حالا اگه خواستید و البته در توانتان بود یک مطلب هم در این باره بنویسید

قاسم

من آنم كه در پاي خوكان نريزم مر اين قيمتي در لفظ دري را با آنكه شما را از معدود افراد حقيقتا شاعر معاصر مي دانم و هر از گاهي به اين سايت سري مي زنم اما با ديدن اين شعر مداحانه آنهم براي عرض ارادت به چنان كسي به شما نصحيتي مي كنم كه اميدوارم بشنويد و آن اينكه با مردم بودن و با مردم ماندن بهتر است از مداحي دربار و درباريان كردن خصوصا در وضعيت فعلي كشور ما كه داشتن يكي بمعني از دست دادن ديگري است.

زهره

آقاي كاظمي ضمن اينكه با آقاي قاسم موافقم. از مدح شما و بقيه قزويات كه آدرس داده بوديد بسيار بدم آمد. كار جاهلانه‌اي كه هيچ جايي براي توجيه ندارد.

...

سلام -فقط بخاطر اینکه بگم بی ادب نیستم و اینکه جواب سلامی که قبلا کردید واجبه والا.. - .واقعیتش نمی خواستم بیام دوباره بدم وتوضیح بدهم چون نظرم واضح بود و نه شما رو می شناسم ونه می خواهم بشناسمتون چون کلا از جماعت پاچه خوار خوشم نمیاد بالاخص از نوع بیگانه اش . ولی چون دیدم بعد من افراد دیگری هم سر این قضیه بهتون انتقاد کردند دوباره آمدم. نظر من کاملا واضح بود "جنابعالی به دیگر شاعران ایرانی توهین وبرای آقای قزوه پاچه خواری کرده بودید ".واینم اصلا مسئله ای نیست که شوخی بردار نیست چرا که پشت هر شوخی یک جدی است .درسته ؟ اگه راست می گفتید بجای بقیه شعرا می آورید " کاظمی علف هرزه" یا " قزوه سرایان علف هرزه" .حالا دیدید خیلی واضح است مخصوصا وقتی پاداش این خودشیرینیتونو تو فارسی زبانان گرفتید[سبز]

سام کهتر

با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار از خواندن شعرتان لذت بردم موفق و موید باشید

عنصری در سومنات

شنیدم که پروانه با شمع گفت: چه خوش داشت طبع روان عنصری! به وعظ و به تحقیق و زهد و غزل عیان کرد سحر بیان عنصری در آغاز هر چند ویلا نداشت ولی گشت با خانمان عنصری به دور کرم، بخششی نیک دید ز محمود کشورستان عنصری به پاداش آن بیت‌های بلند وطن ساخت هندوستان عنصری شد از پشت میزی که چون پیل بود فتوحات او، داستان عنصری {در اول، کمی چپ‌روی پیشه کرد که بسیار بودی جوان عنصری ولی سن و سالش چو بالا گرفت بیاموخت سرّ نهان عنصری بجز راست هرگز نکرد و نرفت که پس داده بود امتحان عنصری} قلم را در این دوره تبدیل کرد دقیقاً به گرز گران عنصری بکوبید هم میر و هم شیخ را بدان شیوه باستان عنصری و این گونه آن مرد جوگیر شد به فرموده این و آن عنصری قناعت توانگر کند مرد را و قانع شدن کی توان عنصری؟

کامیار

مدح علی رضا قزوه !! بسیار ناپسند بود و از شما ناامید شدم.