نگارش (شش)

یک نویسندة خوب‌، باید بر معانی کلمات وقوف داشته باشد و هر کلمه را درست در همان مقامی به کار برد که معنایش اقتضا می‌کند. یکی از مشکلات شایع در مطالبی که من ویراستاری می‌کنم‌، سهل‌انگاری در معنای کلمات است‌. بسیار اتفاق افتاده است که نویسنده‌، برای یک فاعل‌، یا مفعول‌، فعلی به کار برده است ناسازگار با آن‌.

مثلاً «توجیه کردن‌» معنایی خاص دارد، یعنی برای امری دلیل آوردن‌. پس می‌توان گفت «کسی خطای خویش را توجیه کرد.» حالا یکی از دوستان ما، در نوشته‌ای‌، «توجیه شدن‌» را به «راز» نسبت داده‌است‌:

و همین امر نیز راز مقاومت و ناسازگاری با مدرنیزم و جلوه‌های انتزاعی آن را در برخی حوزه‌هایی تمدنی توجیه می‌کند.

به راحتی می‌توان به جای این «توجیه می‌کند»، «آشکار می‌کند» نهاد و عبارت را چنین ویراست‌:

و همین امر نیز راز مقاومت و ناسازگاری با مدرنیزم و جلوه‌های انتزاعی آن در برخی حوزه‌های تمدنی را آشکار می‌کند.

و اگر خود را به تصرّف در ساختار جمله نیز مجاز بدانیم‌، می‌توانیم چنین بگوییم‌:

و همین امر، باعث مقاومت و ناسازگاری با مدرنیزم و جلوه‌های انتزاعی آن در برخی حوزه‌های تمدنی می‌شود.

این جمله‌، شیواتر است و مناسب‌تر برای یک نثر علمی‌، چون نثر علمی هرچه به سوی صراحت و سادگی برود، مؤثرتر و شفاف‌تر خواهد بود.

 

این هم یک مورد دیگر:

آگاهی‌بخشی روشن و شفاف‌، تشریح موضوع از جنبه‌های گوناگون و طرح دیدگاه و طیف‌های مختلف جامعه پیرامون قضیه و بررسی آنها نکته‌هایی است که واقعاً از سوی مطبوعات کشور مغفول ماند.

معمولاً این ناهماهنگی معنایی میان اجزای جملات‌، در جملات دراز بیشتر رخ می‌دهد. در عبارت بالا نیز، «آگاهی‌بخشی‌» و کارهایی از این قبیل‌، «نکته‌» دانسته‌شده‌اند، در حالی که اینها «کار» هستند، نه «نکته‌». نکته معنایی دیگر دارد. پس من آن را چنین ویراستم‌.

آگاهی‌بخشی شفاف‌، تشریح موضوع از جنبه‌های گوناگون و طرح دیدگاه طیف‌های مختلف جامعه پیرامون قضیه و بررسی آنها، کارهایی است که واقعاً از سوی مطبوعات کشور مغفول ماند.

 

و این هم یکی دیگر:

این حرکت‌های اجتماعی کاملاً در چارچوب قانون اساسی جامعه بوده و باید رعایت قواعد بازی از سوی جامعه و دولت برگزار گردد.

اینجا، نویسنده‌، «حرکت‌» را «برگزار» کرده است‌، در حالی که حرکت برگزارشدنی نیست‌. آن جلسه یا محفل است که برگزار می‌کنند. من برای حرکت‌، «صورت‌گرفتن‌» را ترجیح دادم‌، هرچند از آن نیز چندان راضی نیستم‌.

این حرکتهای اجتماعی کاملاً در چارچوب قانون اساسی جامعه است و باید با رعایت قواعد بازی از سوی جامعه و دولت صورت گیرد.

 

در عبارت زیر، نویسنده فعل «نشأت گرفته‌اند» را به «منابع‌» نسبت داده‌است‌، یعنی گویا «منابع‌» از «جنبش‌» نشأت گرفته‌اند، در حالی که «منابع‌» خود نشأت گرفتنی نیستند، بلکه دیگر چیزها هستند که از «منابع‌» نشأت می‌گیرند. ببینید:

گروههایی که منابع فکری و ریشه‌های ایدئولوژیک‌شان از جنبش واحد «اخوان المسلمین‌» نشأت گرفته است‌.

من از این عبارت‌، «نشأت گرفته‌» را به کلی برداشتم و البته منابع و ریشه‌ها را هم مفرد ساختم‌:

گروههایی که منابع فکری و ریشه‌های ایدئولوژیک‌شان جنبش واحد «اخوان‌المسلمین‌» است‌.

حالا معنی جمله این می‌شود که جنبش اخوان المسلمین منبع فکری و ریشة ایدیولوژیک این گروهها است‌. جمله هم کوتاه‌تر و ساده‌تر شد و هم شیواتر.

/ 10 نظر / 12 بازدید
Mahmoud Dehgani

بسيار عالی بود و استفاده بردم. پيروز باشيد و قلمتان جاری باد. محمود دهقانی

ستاره

سلام جناب کاظمی... "صورت گیرد" نیز یکی از افعال مرکبی است که در نگارش پنج فرمودید بهتر است کمتر استفاده شوند. آیا نمی توان مثلا به این صورت نوشت:"اين حركتهاي اجتماعي كاملاً در چارچوب قانون اساسي جامعه است و در اجرای آنها باید قواعد بازي از سوي جامعه و دولت رعايت شود."... ؟... سپاسگزاریم از مطالب مفیدتان... موفق باشید.

رامين

سلام ... آقا اون شعر چند پست قبل خيلی يبا بود به خصوص اون دو بيت بسیار زيبا :بازي تمام گشته‌، ولي ما نشسته‌ايم‌/ در انتظار خُردشدن زير منگنه‌..... يعني به جرم روشن آهنگران بلخ‌/ بر دار گشته مسگر بازار ميمنه‌.....لذت بردم ... راستی آقا یه سر به وبلاگ من هم بزنید و ودر مورد غزلم من رو رو راهنمایی کنید ... خیلی خیلی دوست دارم نظر شما رو درباره ی غزلم بدونم....داشتن معلمی مثله شما غنمیته......حتما سر بزنید و مرا خوشحال کنید ... بدرود

x

شرط اول کتاب نوشتن سواد است. کسی که توانایی نوشتن جمله را نداشته باشد. معنی کلماتی را که می نويسد ، نداند . به نظر من به آن شخص می گويند بی سواد ، نه نويسنده ! شما بايد برای آنها بايد اول کلاس سواد آموزی داير کنيد بعد ويرايش . بلاخره حالا فهميديم که چرا به شما می گويند استاد . بی شک از يک بی سواد نويسنده ساختن هنر استاد های مثل شماست . وقتی اين بی سواد های -نويسنده- به شما می گويند استاد ما ها هم خاموشانه و بی تکرار می کنيم و گوييم استاد ، بی اينکه از خود بپرسيم استاد برای کی، استاد برای چی ؟ آزرده نشوييد. حقيقت مزه کريه و تلخ دارد .

محمدکاظم کاظمی

با سپاس از ستاره گرامی. من دقيقاٌ دنبال چيزی چون «رعايت شود» می‌گشتم و پيدايش نمی‌کردم. گفتم که از «صورت گيرد» راضی نيستم.

امين

سلام ! غرض عرض ارادت واداي احترام است . اگر به جاي « منابع » « مباني » نوشته بود شايد قدري رساتر بود . دیگر تشریف نیاوردی . دريغ از يك « حاضر صاحب » ! موفق باشي .

khadijah

سلام جناب اقای کاظمی. خدمت اقای ايکس يک جمله بگويم حقيقت درست است مزه کريه و تلخ دارد ولی شما که شرط اول کتاب نوشتن را خوب ميدانيد شرط اول انتقاد را نيز بايد خوب بدانيد. چرا کلی و توهين اميز حرف ميزنيد به قول مردم ما /کج بشين /راست بگوی/

aliasgharrezaii

سلام آقای کاظمی نميدانم مثل معروف که ميگه حلال زاده است تا اسمش رو برديم خودش يکهويی پيدا شد رو بگم يا که نه آخه قبل از اين که آنلاين بشم مثنوی بازگشتتون رو ديدم و به ياد شما افتادم بعدش ديدم اپديت کرديد و گفتم اول صلاح اينه که به شما سر بزنم. بدون اغراق و کلی اصطلاحات امروزی ديگر بايد بگويم شعر افغانستان بخصوص در بخش مهاجرت با وجود شاعران خوبی مانند شما و دوستان ديگر کم کاری نداشته. شما خوشبختانه خيلی وقته که وبلاگ نويسی رو شروع کرديد و حالا با راحتی ميتونيد مباحثتون رو پيگيری کنيد. اميد دارم که دوستان نويسنده بتوانند از مطالبتان به خوبی استفاده کنند. خداحافظ.

habib

سلام.. تلاشهای شما درحوزه ی ادب پارسی درخور تقدير است... ازترس نمی توانيم چيزی بنويسيم!! وقتی بزرگان ما در نوشتن کتاب اين چنين اشتباهاتی می کنند. وای بحال ما.......... به نظر من شما می توانيد در ويرايش تان واژه های بيگانه را هم برداريد. می توانيد؟

روح الله رجبي

سلام آقاي کاظمي.من را شايد به ياد بياوريد.يک بار با آقاي کمالي خدمت رسيديم.بچه هاي مينودشت هنوز هم ارادت دارند. انشا لله توفيقي باشد که خدمت برسيم. به وبلاگ من هم سري بزنيد تا از نظريات شما هم استفاده بکنيم.او حافظ.