امروز با بیدل

کاری تازه شروع کرده‌ام. نوعی شرح مختصر و ذوقی بعضی از بیتهای بیدل است طبق اصولی خاص. در واقع نمی‌توان گفت شرح، بلکه نوعی گره‌گشایی از دشواریهای بیدل است. چند نمونه‌ای از این بیتها را به تدریج اینجا می‌گذارم تا ببینم نظر دوستان درباره اصل کار و شیوه آن چیست.

۱.

ادبگاه محبت ناز شوخی بر نمی‌دارد

چو شبنم سربه‌مُهر اشک می‌بالد نگاه آنجا

شوخی در اینجا و بل بسیار جاهای دیگر در شعر بیدل‌، مترادف است با خودنمایی و در برابر معشوق‌، خود را به حساب آوردن و از این لحاظ، متضاد حیا است‌.

شوخی نگاه ما نفروشد چو آینه‌

عمری است تخته‌است ز حیرت دکان ما

«ناز شوخی بر نمی‌دارد» یعنی تحمل شوخی ندارد و شوخی را نمی‌پذیرد. اینجا مقام ادب و ادب‌، ملازم است با آب شدن از شرم حقارت‌. پس در این مقام‌، حتی نگاه هم باید آب شود، همانند شبنمی که از حقارت در برابر خورشید آب می‌شود.

بیدل در این معنی چند بیت زیبا دارد.

نگه به هر جا رسد چو شبنم ز شرم می‌باید آب گردد

اگر بداند که بی‌محابا به جلوه‌گاه که می‌خرامد

O

روانی نیست محو جلوه را بی آب‌گردیدن‌

سزد کز اشک آموزد نگاه ما خرامیدن‌

/ 13 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كميسيون قانون اساسي دولت انتقلي اسلامي افغانستان

به اطلاع همه هموطنان عزيز رسانيده ميشود كه تا زمانيكه كميسيون تدوين قانون اساسي دولت انتقالي اسلامي افغانستان از طريق بخش مطبوعاتي دارالانشا متن مسوده را نشر نكرده نشر هرگونه متن بعنوان مسودهء كميسيون بي اعتبار ميباشد.

سخيدادهاتف

نيزگوينده نگفته است كه "شعر هدف ندارد چون مثل رقص است". اين " چون" را شما اضافه كرده ايد. مي توان فرض كرد كه شعر بي هدف باشد اما بي هدفي اش از آن رو نباشد كه مثل رقص است. مي توان فرض كرد كه رقص كردن بي هدف باشد اما بي هدفي اش از آن رو نباشد كه مثل شعر است. ملاحظه مي كنيد كه شعر و رقص مي توانند در بي هدفي وجهي مشترك داشته باشند بي آنكه اين وجه مشترك را از همديگر بگيرند. آن "چون" را برداريد (آن چون مغلطه ساز را) تا ببينيد كه اين جمله برجا مي ماند : شعر هدف ندارد ... مثل رقص است. اين جمله هر عيبي داشته باشد ، آن عيبي را كه شما به لحاظ منطقي ذكر كرده ايد ندارد. به گمان من صرف آوردن كلمه همانند چنان آن جمله نخستين مورد انتقاد شمارا در درياي ابهام شناورمي كند كه ديگر نمي توان مچ آن را با حساب صغرا و كبراي ارسطويي گرفت. شادكام باشيد.

سخيدادهاتف

سلام آقاي كاظمي گرامي. خوب شد برگشتيد. ازشما بسيار مي توان آموخت و عزم تان بر ماندن در وبلاگ اين امكان آموختن را از دوستداران ادب نمي گيرد.پس مبارك است. در مطلب قبلي تان قاليچه هاي جادويي نكات نيكو فراوان بود و من شخصا استفاده زيادي كردم. در يك مورد نظري داشتم كه اگر موافق باشيد اينجا بگذارم. در جمله شعر همانند رقص است شما مناقشه كرده ايد. گفته ايد اين سخن حامل دور منطقي است و از مغلطه اي رنج مي برد و سعي كرده ايدآن مغلطه را باز نماييد. اگر گوينده مي گفت " شعر رقص كردن است" و آنگاه دليل مي آورد كه چون شعر بي هدف است و رقص كردن بي هدف است و تعريف شعر و رقص منحصراً با صفت بي هدفي ممكن است و لاغير ، آنگاه " توتولوژي" يا اينهمان گويي رخ مي داد. آن وقت قضيه "شعر رقص است" به اين قضيه ترجمه مي شد: " بي هدف بي هدف است". اما گوينده آن سخن نگفته كه شعر رقص است. گفته كه شعر همانند رقص است و به نظر من گره كار در همين ادات "همانند" است.

سيد علي ميرافضلي

سلام دوست گرامی. شرح بيدل کار بسيار خوبی است. بعضی نکات را سربسته گذشته‌ای از جمله نقش سر به‌مهر بودن شبنم را درست توضيح نداده‌ای.

MM

سلام . سلامت ذاشی دوست همزبان . وطن دار عزيز..

محسن اشتياقي

دوست عزيز. سلام. قاليچه هاي جادويي نكات خوبي داشت. استفاده برديم. زنده باشيد.

اکبری

استاد سلام : برای تان آرزوی موفقييت دارم

mohammad ramezani farkhani

سلام کاظمی ی عزيز! محض احوالپرسی ،گفتم بد نيست که نکته ای را بر حسب يک باور وسليقه ی شخصی وبه بهانه ی اين( شوخی ) با حضرتت در ميان بگذارم احساس ميکنم که تفسير و شرح ابيات و واژگان شعر بسياری از شاعران بزرگ جهان ودر اينجا بيدل ، از آن جا که متن خلاقانه ی منحصر به فردی به شمار می آيد ، نحوه......

mohammad mohammadi

سلام استاد گرامی اقای کاظمی من سيد محمد محمدی هستم از استان يزد از وبلاگ زيبا و مدرن تان واقعا لذت بردم با تشکر سيد محمد محمدی يزد بلوار امامزاده جعفر کشهيد زرگرپلاک ا تلفن ۰۳۵۱ ۶۲۶۵۶۷۱