دو مذهب ـ 4

اهل سنت و اهل بیت

در قسمت قبل از مراتب ارادت اهل سنت به علی(ع) و خاندان او گفتم. گفتم که اهل سنت امام علی را یکی از «چهار یار» می‌دانند. هم‌چنین او را از «عشره مبشره» می‌شمارند، یعنی ده یار بهشتی حضرت رسول (به باور آنان). البته شیعه حدیث عشره مبشره را قبول ندارد و من در این مورد بحث نمی‌کنم. این‌قدر هست که در دیدگاه اهل سنت، علی(ع) یکی از چهار شخصیت برتر جهان اسلام و یکی از ده انسان در تاریخ اسلام است که پیامبر بهشت را برایشان تضمین کرده است.

اما قضیه به همین‌جا ختم نمی‌شود. بسیاری از اهل سنت، علی را از نظر مقام معنوی از بعضی دیگر خلفا هم برتر می‌دانند. این همه ستایشی که در آثار شاعران اهل سنت نسبت به علی هست، نسبت به سه خلیفه دیگر نیست. مثلاً بیدل که به خلفای دیگر فقط در چند جای و به صورت پراکنده اشاره می‌کند، برای علی(ع) سه قصیده‌ی باشکوه دارد، که این بیت معروف، از یکی از همان قصاید است:

لب بت گر به تصدیق کمالش «یا علی» گوید،

به نوری آشنا گردد که آرد کعبه ایمانش

لقب «شیر خدا» و «شاه مردان» برای حضرت علی یک لقب فقط شیعی نیست. بیدل خود در همین قصیده می‌گوید

در این مرتع شکار مکر روباهان شد آن غافل

که آگاهی ندادند از کنام شیر یزدانش

کدامین شیر یزدان؟ مرتضی، آن صفدر غالب

که می‌خوانند مردان حقیقت شاه مردانش

و باز مولاناست که می‌گوید

زین همرهان سست‌عناصر دلم گرفت

شیر خدا و رستم دستانم آرزوست

باز از بیدل بشنویم:

بیدل، به هر کجا رگ ابری نشان دهند

در ماتم حسین و حسن گریه می‌کند

از سنایی:

سر برآر از گلشن تحقیق تا در کوی دین

کشتگان زنده بینی، انجمن در انجمن

در یکی صف، کشتگان بینی به تیغی چون حسین

در دگر صف، خستگان یابی به زهری چون حسن

از اقبال لاهوری:

مریم از یک نسبت عیسی عزیز

از سه نسبت حضرت زهرا عزیز

نور چشم رحمت للعالمین

آن امام اولین و آخرین

آن که جان در پیکر گیتی دمید

روزگار تازه آئین آفرید

برای بسیاری از شیعیانی که نسبت به این مسایل وقوف ندارند، این همه توصیف و تمجید قابل هضم نیست. با خود می‌گویند «شاید این شاعران هم شیعه بوده‌اند، ولی تقیه می‌کرده‌اند» ولی کسی که با عموم جامعه‌ی اهل سنت تماس دارد و این ارادت را در تک تک آنان می‌بیند، می‌داند که این نه تقیه، بلکه یک ارادت قلبی است در طول دوران‌ها و در همه مکان‌ها.

متأسفانه با اختلاف‌افکنی‌هایی که اخیراً و در بعضی شبکه‌های ماهواره‌ای رخ داده است، اهل تشیع را «طرفدار علی» و اهل سنت را «طرفدار عمر» می‌پندارند. و دیده‌ایم که مثلاً کسانی به طعنه می‌گویند و می‌نویسند:

حشر محبان علی با علی

حشر محبان عمر با عمر

ولی اگر مبنای قضاوت ما نه این شبکه‌های اختلاف‌افکن، بلکه جامعه‌ی چندصد میلیونی اهل سنت باشد، خواهیم دید که بسیاری از آنان محبتشان به علی کمتر از عمر نیست، که گاهی بیشتر هم هست.

سخن در این مورد بسیار است. حال باید برای این پرسش که شاید در ذهن بسیاری از شیعیان نقش بسته باشد پاسخی بیابیم: «چرا اهل سنت با همه ارادت به اهل بیت، به تشیع نمی‌گرایند؟»

این بحث را می‌گذاریم برای یادداشت بعد. شبیه سریال‌هایی که داستان را در نقطه‌ی حساس قطع می‌کنند.

/ 5 نظر / 157 بازدید
samira

دلـــت کـه گـرفــت ، دیگر مـنـتِ زمیـــن را نــکـش ! راهِ آسمـان بـاز است ... پر بکش ! او همیشه آغوشش باز است ، نگفته تو را می خواند.

سپاهی لایین

درود بر استاد کاظمی بزرگوار . اندیشه را به شعر و دیانت سرشته‌اید مثل همیشه خوب و به‌سامان نوشته‌اید....! استفاده کردیم استاد.

مجید صانعی

سلام استاد بسیاری از عرفای معاصر مانند سید علی قاضی ، علامه طباطبایی ، علامه طهرانی ، آیت الله شوشتری و .... با قطعیت تمام گفته اند که بزرگانی مانند مولانا ، محی الدین عربی و .... شیعه بوده اند و این حرفشان نه از روی کم اطلاعی و بی اطلاعی است ، بلکه در آثار این بزرگان مطالب بسیاری در اثبات ادعایشان یافته اند . صحبت از فقه نیست ، بلکه منظور اعتقاد به جانشینی حضرت علی ع و مقام ولایت و عصمت اهل بیت است که این مطلب خلاف عقاید اهل سنت است . [گل]

نجیب الله

کاملا درسته . من واقعا نمیدونم این اعداد چرا باید باعث دوری مذاهب بشه .اینکه حضرت علی یا عمر رضی الله عنه اول باشد یا چهارم چه فرقی میکند ؟ مهم این است که کردار ما ،اون محبت و انسانیت آنها سرشت و الگوی ما باشد نه شمردن اعداد ظاهری .