محمدکاظم کاظمی


+ کتاب «سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان» چاپ شد

کتاب گرانقدر «سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان‌» تألیف جناب عبدالوهاب مددی به چاپ دوم رسید. این کتاب که بیش از ده سال نایاب بود، توسط انتشارات عرفان (محمدابراهیم شریعتی افغانستانی‌) با طرح جلدی اثر وحید عباسی و ویرایش من چاپ شد، در قطع وزیری و  488 صفحه (382 صفحه متن و 86 صفحه پیوستها). توضیحات بیشتر را می‌توان در «یادداشت ناشر» این کتاب خواند که در ابتدای آن درج شده است و من اینک متن کامل آن یادداشت را ـ که به واقع خود نوشته‌ام ـ از آنجا نقل می‌کنم‌. 

  

یادداشت ناشر چاپ حاضر

 

انتشارات عرفان مفتخر است که کتاب ارزشمند «سرگذشت موسیقی معاصر افغانستان‌» را که در نوع خود تحقیقی بی‌همتا و از منابع اصلی و کلیدی برای شناخت موسیقی کشور ما و هنرمندان آن به حساب می‌آید، پس از قریب به پانزده سال از چاپ اول آن‌، منتشر می‌کند.

    این کتاب اول بار در سال 1375 و در هنگام اقامت جناب عبدالوهاب مددی در جمهوری اسلامی ایران‌، به همت واحد موسیقی حوزة هنری سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید. ولی مهاجرت مؤلف محترم به کشور آلمان و تغییرات مدیریتی در انتشارات حوزة هنری‌، چاپ دوم اثر را به تعویق انداخت‌، با آن که کتاب نایاب‌شده بود و آوازة آن در میان کتاب‌خوانان و دوستداران موسیقی افغانستان افتاده بود.


    از جانبی دیگر به نظر می‌رسید که کتاب با همه متقاضیانی که در میان مردم افغانستان دارد، آن گونه که شایسته است در داخل کشور و نیز در میان مهاجرین ما در سراسر گیتی توزیع نشده است‌. چنین بود که انتشارات عرفان تمایل خود را برای تجدید چاپ کتاب به مؤلف محترم و نیز حوزة هنری اعلام کرد و با نظر مساعد رئیس محترم حوزة هنری‌، جناب محسن مؤمنی شریف‌، چاپ دوم آن به ما سپرده شد. ضرور است که در همین‌جا از انتشارات حوزة هنری به خاطر چاپ اول کتاب و نیز آمادگی مسئولان آن برای واگذاری چاپ حاضر به انتشارات عرفان سپاسگزار باشیم‌.

    مزیت مهم چاپ حاضر، مجموعة تصویرهایی است که در این سالها به همت مؤلف محترم یافت شده و در انتهای کتاب گنجانده شده است‌. در این مورد در ابتدای فصل «تصویرها» توضیحاتی داده‌ایم‌.

    هم‌چنین کتاب از ویرایش فنی و صفحه‌آرایی تازه‌ای برخوردار شده و در ضمن جابه‌جایی مختصری در فصلهای آن رخ داده است تا سیر زمانی مطالب بهتر حفظ شود. جز اینها تصرفی در آن صورت نگرفته است‌.

    در چاپ قبل‌، با توجه به این که توزیع کتاب بیشتر در کشور ایران صورت می‌گرفت‌، بعضی اصطلاحات و واژه‌های خاص فارسی افغانستان در پاورقی معنی شده بود. ما در چاپ حاضر نیز این پاورقیها را حفظ کردیم تا هم رعایت امانت کرده باشیم و هم متن کتاب برای مخاطبان ایرانی هم بدون ابهام باشد.

    O

    باری‌، این کتاب‌، سرگذشت موسیقی افغانستان تا سال 1370 خورشیدی را در خود دارد. شاید اگر اوضاع کشور به شکل قدیم بود و مؤلف محترم آن در کشور به سر می‌برد و از نزدیک در جریان تحولات بیست سال اخیر موسیقی کشور ـ که بسیار هم پر فراز و فرود بوده است ـ می‌بود، ادامة این سرگذشت در دهه‌های هفتاد و هشتاد خورشیدی هم مقدور می‌شد. ولی دریغ که مهاجرت مؤلف به کشوری دوردست‌، مانع فراهم آمدن این امکان شد. به هر حال بسیاری از هنرمندانی که در هنگام تألیف یا چاپ اول کتاب در قید حیات بوده‌اند، اکنون در میان ما نیستند. یادکرد این موضوع را در جای جای کتاب ضروری ندانستیم‌، چون از طرفی ممکن است بعضی اسامی از قلم بیفتند و از طرفی ممکن است کتاب در سالهای آینده به همین شکل به چاپ برسد و باز کار ناقص بماند. به هر حال خوانندة بصیر عنایت خواهد داشت که زمان حال در این کتاب‌، اواخر دهة شصت‌، یعنی زمان تألیف این کتاب است‌.

    امیدواریم که چاپ جدید این اثر، همانند چاپ قبلی استقبال خوب دوستداران موسیقی کشور ما را در پی داشته باشد و مایة رضایت مؤلف گرانقدر آن شود.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
کلمات کلیدی: موسیقی افغانستان و کتاب
comment مهربانی‌ها () لینک