محمدکاظم کاظمی


+ درس تاریخ

در این روزها سخت درگیر ویرایش کتاب ارزشمند «افغانستان در مسیر تاریخ» میر غلام‌محمد غبار هستم، برای چاپ جدید آن کتاب توسط انتشارات عرفان.

     اندوهی در من ریشه گرفته است و با خواندن و ویرایش سطر سطر و صفحه صفحة کتاب عمیق‌تر می‌شود. با خواندن این تاریخ دانسته می‌شود که چه بر ما رفته است، چه خیانت‌ها، چه بی‌کفایتی‌ها، چه خودکامگی‌ها و چه جاه‌طلبی‌هایی در کار بوده است که کشور ما را از آن عصر طلایی به این روزگار کشانده است. و باز این اندوه وقتی عمیق‌تر می‌شود که می‌بینم چگونه خادمان مخلص و رشید این ملک و ملت در این قرنها به اشکال گوناگون از میان برداشته شدند، تا راه سقوط این کشور هموار‌تر شود.

     و این درد و دریغ وقتی فزونی می‌گیرد که می‌بینیم همه آن فلاکتها هم اکنون به رنگی دیگر در کشور ما در حال تداوم است. گویی آن نمایشنامه‌ها با شخصیتهایی دیگر در نقشهایی مشابه دوباره بر پرده آمده‌اند. می‌گویند که تاریخ تکرار می‌شود، ولی برای مللی که از آن درس نگیرند. و ما هیچ‌گاه درس نگرفتیم.

     چنین است که به گمان من خواندن این کتاب برای هر افغانستانی باسواد و حتی برای هر کسی که به سرنوشت این کشور علاقه‌مند است، ضروری می‌نماید. از خداوند می‌خواهم که عمر و توانی عطا کند که این ویرایش سنگین را به نحو مطلوبی به پایان رسانم و این کتاب ارزشمند را با کیفیتی خوب به علاقه‌مندانش ارائه کنیم.

تا وقتی که این کار به سامان نرسد، شاید نه فرصتی برای نوشتن مطلبی دیگر داشته باشم و نه دل و دماغی. پس دوستان معذور دارندم اگر این وبلاگ را به‌روزشده نمی‌بینند.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۸٩
کلمات کلیدی: کتاب و افغانستان امروز
comment مهربانی‌ها () لینک