محمدکاظم کاظمی


+ گزارشی از جنگ در دری

«جُنگ ادبی و هنری درّ دری‌» با تجلیل از یک دهه فعالیت دست‌اندرکاران مؤسسة درّ دری در حوزة ادبیات و هنر افغانستان‌، برگزار شد.

این جشنواره سه‌شنبه 4 سرطان 1387 به مناسبت سالگرد میلاد حضرت فاطمه زهرا در تالار تربیت در مشهد برگزار شد و در آن‌، جمع کثیری از فرهنگیان افغانستانی و ایرانی مقیم مشهد و مهمانانی از شاعران و داستان‌نویسان افغان از قم‌، حضور داشتند.

فرهنگیان افغانستان‌، این مؤسسه را با فصلنامة «درّ دری‌» می‌شناسند که بعداً با عنوان «خط سوم‌» انتشار یافت و کارش تا کنون ادامه دارد. چنان که محمدجواد خاوری مدیرعامل مؤسسه در سخنان خود یادآور شد، مؤسسة درّ دری در زمینه‌های آموزش ادبیات و برگزاری جلسات مداوم شعر و داستان در میان مهاجران افغان در ایران فعال بوده و ثمرة این جلسات‌، شاعران و نویسندگان جوانی‌اند که در یکی دو سال اخیر، کتابهایی از آثارشان منتشر شده است‌.

دومین برنامة این جُنگ‌، قرائت پیام داکتر رنگین دادفر سپنتا وزیر خارجة فعلی دولت اسلامی افغانستان خطاب به دست‌اندرکاران مؤسسه بود که توسط آقای پروانی سرکنسول دولت افغانستان در مشهد قرائت شد. در پاره‌ای از این پیام‌، چنین آمده است‌:

«دُر دری به باور من صفحة نوی را در مطبوعات کشور ما گشود. در آن سالها، نشرات ما بسیار سیاسی‌، شعاری‌، سطحی و ایدیولوژی‌زده بودند. تا جایی که من به یاد دارم‌، دُر دری نخستین نشریه‌ای بود که رویکرد و درونمایه‌ای متفاوت داشت‌، نشریه‌ای سنگین‌، باوقار و فرهنگی‌.»

برنامة بعدی‌، سخنرانی سیدابوطالب مظفری سردبیر فصلنامة خط سوم بود و پس از آن‌، نوبت به شعرخوانی و داستان‌خوانی رسید. در این بخش‌، زهرا حسین‌زاده‌، غلام‌رضا ابراهیمی‌، سکینه محمدی‌، لیلا حیدری‌، حسین حیدربیگی‌، امان‌الله میرزایی‌، معصومه احمدی‌، رحمیه میرزایی‌، علی جعفری‌، مریم ترکمنی‌، مارال طاهری‌، علی کریمی‌، طیبه ثابت و جواد گنجعلی آثارشان را قرائت کردند.

چنان که یادآور شدیم‌، در این سالها جمعی از شاعران و نویسندگان جوان افغانستان در سایة جلسات شعر و قصة درّ دری بالیده و به مرحلة انتشار آثارشان رسیده‌اند. بخشی از برنامه‌، به اهدای هدایایی به آنان اختصاص داشت‌. غالب آثار این جوانان‌، در سلسله‌ای با عنوان «ادبیات معاصر افغانستان‌» از سوی نشر عرفان به چاپ رسیده است‌. اهدای هدایا، با قرائت زندگی‌نامه‌هایی کوتاه از این شاعران همراه بود.

مسئولان مؤسسه همچنان با تقدیم هدیه‌هایی از همکاران خویش که در این سالها با وجود تنگناهای بسیار آنان را یاری کرده بودند، تقدیر کردند.

اجرای سرود توسط گروه سرود «سپیدار» و اجرای موسیقی سنتی افغانستان توسط گروه «برادران حسن‌پور» از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.

 

در حاشیه‌

یکی از برنامه‌های جنبی در این جُنگ‌، نمایشگاهی کوچک از کتابهای منتشرة دست‌اندرکاران مؤسسه بود، توأم با پوسترهایی زیبا از مناظر افغانستان‌.

حضور شاعرانی از کشور میزبان در جمع شاعران افغان‌، تنوّعی به برنامه بخشیده بود، به‌ویژه که بعضی از آنان‌، شعرهایی خاص برای مردم و کشور افغانستان داشتند.

جمعی از اهل قلم افغانستان در کشورهای دیگر، با پیامهایی به همین مناسبت‌، فعالیتهای مؤسسه را قدر نهاده بودند. از این میان می‌توان به پیامهای حسین فخری‌، محمدرفیع جنید، محمدشریف سعیدی‌، سیدنادر احمدی و سیدالیاس علوی اشاره کرد.

 

این مطلب اخیراً در صفحه آنلاین بی بی سی منتشر شد

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧
کلمات کلیدی: گزارش
comment مهربانی‌ها () لینک