محمدکاظم کاظمی


+ یادداشتی از لیلا ملک‌محمدی

بدون هيچ مقدمه و اشاره‌اي با تك‌تك سلو‌هاي وجود خودم، وجود نياكانم، وجود فرزندانم، وجود واژگان ذهن و زبانم و وجود همين وبلاگم، از شما كه نجيبيد و اديب، معذرت مي‌خواهم و اميدوارم كه برنامه‌ريزان و برنامه‌سازان صدا و سيماي لوده‌پرور كشورم را ببخشيد كه فرهنگ شما ـ كه همان فرهنگ ماست ـ را نمي‌شناسند و با ادبيات شما بي‌گانه‌اند. آن‌ها چيزي از 80 سال داستان‌نویسی افغان نمي‌دانند و "در گريز گم مي‌شويم" محمدآصف سلطان‌زاده را نخوانده‌اند. آن‌ها بهترين غزل‌هايي كه امروز در حال خلق شدن است را از زبان جوانان شما نشنيده‌اند و سيدضياء قاسمي شاعر و نجابتش را نمي‌شناسند و با همسر و فرزندانش همسفر نبوده‌اند. آن‌ها در جشن‌ها و عزاداري‌هاي شما شركت نكرده‌اند و آرامشتان را هنگام برگزاري آيين‌هاتان نديده‌اند. آن‌ها محمد مطلق نيستند كه به يادداشت مترو برسند.

آقاي محمدكاظم كاظمي شاعر كه از لهجه‌ي فارسی افغانستان در ‌چهارخانه و نذيرشنبه‌ي آن رنجيده‌اي! پدر من هم سال‌هاست ـ پيش و پس انقلاب ـ كه از برخي برنامه‌هاي صدا و سيماي كشورم ـ كه لهجه‌اش را به تمسخر مي‌گيرند ـ رنجور است. ترك، كرد، لر، بلوچ، عرب، افغان همه و همه به نوعي از اين رنجش‌ها در امان نبوده‌ايم و امروز اين رنجيدن‌هاي پياپي بخشي از زندگي همه‌ي ما شده است.

چندي پيش نيز در بخشي از پست لوده‌گيسم حاكم بر محافل ادبي! به لوده‌گي كه از طريق صدا و سيما در حال ترويج است، اشاره كرده‌بودم و متأسفم از اين‌كه سازمان‌هايي چون صدا و سيما به بخشي از اهداف نافرهنگي خود كه همان لوده‌پروري است رسيده‌اند؛ چراكه من از طريق تكرار بخش‌هايي از ديالوگ‌هاي سريال مذكور توسط برخي همكارانم ـ كه مسلما جزئي از اين اجتماعند ـ كنجكاو شدم تا وقت باارزشم ـ كه مدت‌هاي زيادي است صرف ديدن و شنيدن برنامه‌هاي صدا و سيما نمي‌شود ـ را براي ديدن يك قسمت از اين سريال هدر دهم و مانند همه‌ي افغانستان رنجيده‌خاطر شوم.

نخستين لحظات سال جديد شاهديم كه از چند كانال صدا و سيماي كشور "اتحاد ملي و انسجام اسلامي" به عنوان شعار سال مطرح مي‌شود و سال هنوز به نيمه نرسيده، سيماي زشت اين مملكت از پس شعار مذكور به خوبي برمي‌آيد! درباره‌ي اين پارادوكس مي‌توان ده‌ها جلد كتاب نوشت!  

 نقل از nakhanaa.blogfa.com و با سپاس از نویسنده محترم آن.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٦
کلمات کلیدی:
comment مهربانی‌ها () لینک