محمدکاظم کاظمی


+ جشنواره قند پارسی

قصه گوي كابلي در تهران

«خانه ادبيات افغانستان» در چهارمين جشنواره ادبی «قند پارسی»، میزبان اعظم رهنورد زرياب، داستان نويس برجسته افغان است. سید ضیا قاسمی، دبیرِ «خانه ادبیات افغانستان» با اعلام این خبر گفت: « جشنواره امسال به پاسداشت جايگاه ادبي و فرهنگي استاد اعظم رهنورد زرياب اختصاص دارد كه از نويسندگان نسل دوم داستان نويسي افغانستان به شمار مي‌رود و در جريان‌سازي ادبي كشور ما نقش ارزنده‌اي داشته است». قاسمي، هدف از این حرکت را ادای دین و احترام نسل جوان به این شخصيت اثرگذار بر جریان ادبيات داستاني افغانستان خواند. به گفته او،‌ استاد زرياب در دهه شصت خورشيدي در مقام رياست انجمن نويسندگان افغانستان، خدمات شاياني به ادب اين كشور كرده است. زرياب تا چندي پيش مشاور وزير فرهنگ و اطلاعات در كابينه حامد كرزي بود و اكنون مشاور تلويزيون خصوصي «طلوع» در كابل است. دبير چهارمين جشن‌واره ادبي «قند پارسي» در ادامه، با امیدبخش دانستن استقبال شاعران و داستان‌نویسان افغان از جشنواره چهارم افزود اثر 41 شاعر و 9 داستان‌نویس به داوری مرحله نهایی راه یافته است كه از میان آنها، سه اثر برتر در دو رشته شعر و داستان معرفی خواهند شد. وی درباره ترکیب گروه داوری این جشن‌واره اظهار داشت: «حافظ موسوي، محمدكاظم كاظمي و سیدرضا محمدی، در بخش شعر و سيدابوطالب مظفري، محمدحسین محمدی و محمدرضا گودرزي در بخش داستان داوری کردند». دبیرِ «خانه ادبیات افغانستان» با نكوداشت خاطره زنده‌ياد منوچهر آتشي كه در دوره‌هاي گذشته، داور جشنواره بود، گفت: «هدف ما در خانه ادبیات از راه‌اندازي جشنواره «قند پارسي»، شناساندن استعدادهای جوان این مرز و بوم، پاس‌داري از كيان ادبیات پارسی در افغانستان و افزایش پیوند فرهنگی میان فرهیختگان جامعه پارسي‌زبان افغانستان، ايران و تاجيكستان است. در همين راستا، امسال شاعران ايراني در بخش ويژه ادبيات پايداري ايران حضور چشم‌گيري دارند». قاسمي در پایان اظهار داشت: « این جشن‌واره با همکاری مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت امور خارجه، بنياد حفظ آثار و گسترش ارزشهاي دفاع مقدس و فرهنگسراي پايداري، روزهای نهم و دهم آبان در مجتمع فرهنگي و هنري باغ ورشو برگزار می‌شود».

خانه ادبیات افغانستان، نهادی غیردولتی است که در سال 1381 در تهران تشکیل شده است و در زمینه فرهنگ، هنر و ادبیات جوان افغانستان فعالیت می‌کند. مجله ادبی «فرخار» نیز ارگان نشراتی این مرکز است که هر فصل منتشر می‌شود و به ادبیات پارسی در گستره افغانستان، ایران و تاجیکستان می‌پردازد.

محمد صادق دهقان دبير ستاد خبري چهارمين جشن‌واره ادبي قند پارسي

زمان برگزاري جشنواره: سه‌شنبه و چهارشنبه 9 و 10 عقرب (آبان) 1385 خورشيدي

گشايش جشنواره: ساعت 16 سه شنبه 9 عقرب (آبان) 1385 خورشيدي پايان جشنواره: ساعت 21 چهارشنبه 10 عقرب (آبان) 1385 خورشيدي جايگاه برگزاري جشنواره: تهران ـ خيابان ويلا (استاد نجات‌اللهي) ـ بالاتر از تقاطع طالقاني ـ نبش كوچه ورشو ـ مجتمع فرهنگي و هنري باغ ورشو ـ سالن اجتماعات ـ فاز 2 ـ تلفن :5 ـ 88911612

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ ; جمعه ٥ آبان ۱۳۸٥
کلمات کلیدی:
comment مهربانی‌ها () لینک