محمدکاظم کاظمی


+ ما به کس آشنا نمی‌گردیم.

شرمنده دوستان گرامی هستم.

مدتی است نتوانسته‌ام آن‌چنان که خود می‌پسندم مطلب تازه‌ای در وبلاگ بگذارم. ولی به امید خدا این وقفه کوتاه‌مدت خواهد بود. بیت:

ما به کس آشنا نمی‌گردیم

گر شدیم آشنا، نمی‌گردیم

من در این روزها سخت درگیر کار گزیده غزلیات بیدل بوده‌ام یعنی همان قسمت شرح و توضیحات آن را کامل می‌کنم. در این قسمت حدود هزار بیت از این گزیده که به نظرم دشواریاب می‌آمده است شرحهایی کوتاه خواهد شد، البته در حد گره‌گشایی و نه بیشتر. به همین سبب به تازگی مطلب دیگری ننوشته‌ام تا از خجالت دوستان ما در اینجا برآیم. البته نوشته‌هایی دارم که به بعضی نشریات ارسال شده است و بعد از چاپ در آن جاها، در وبلاگ هم نقل خواهم کرد.

در ضمن بد نیست خبر دهم که کتاب «افغانستان در پنج قرن اخیر» که من ویرایش کرده‌بودم و مقدمه ویراستار را نیز باری در اینجا گذاشتم از چاپ بیرون آمد. آقای شریعتی (انتشارات عرفان) آن را با کیفیتی بسیار خوب چاپ کرده است با طرح جلدی از وحید عباسی و همه متن در یک جلد است با مقدمات و موخرات لازم. کتاب بسیار خوبی است و از بهترین کتابهایی که من در این سالها خوانده‌ام. خودم سه بار توفیق خواندنش را داشتم. یک بار چند سال پیش چاپ قبلی‌اش را خوانده بودم و دو بار هم در حین ویرایش خواندم و بسیار چیزها از آن آموختم گذشته از این که نسبت به بسیاری از واقعیتهای تاریخی کشور ما که پیش از این واژگونه نشان داده شده بود از زاویه دیگری آشنا شدم. به نظر من خواندن این کتاب برای هر اهل مطالعه افغانستان و یا ایرانیان دوستدار افغانستان ضروری است. البته توصیه می کنم که همین چاپ جدید را بخوانید که هم پیراسته‌تر است و هم کیفیت خوبی دارد.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
کلمات کلیدی: کتاب
comment مهربانی‌ها () لینک