محمدکاظم کاظمی


+ دو خبر

بالاخره بعد از مدتی انتظار، دیوان استاد خلیل الله خلیلی که حقیر تدوینش کرده بودم از چاپ بیرون آمد. آنان که آن را دیده‌اند پسندیده‌اند یا لااقل به ما چنین گفته‌اند. تا نظر دیگر دوستان چه باشد. در هر حال این کتاب در قریب نهصد صفحه توسط ناشر کوشای افغان محمدابراهیم شریعتی چاپ شد و به بازار آمد با طرح جلدی از وحید عباسی و کیفیت چاپ و صحافی مرغوب. تا دیده شود که مرغوبیت مطالب آن - البته تا حدی که به من مربوط است - به آن می‌رسد یا نه.

 

و دیگر این که شماره جدید خط سوم منتشر شد. این شماره ۸ و ۹ است و مربوط به بهار و تابستان ۱۳۸۵. این شماره ویژه‌نامه نقد کارنامه فرهنگی دولت افغانستان را در خود دارد و بعضی مطالب دیگر. به نظر می‌رسد شماره سنگین و وزینی شده باشد. به یاری خدا مقاله‌ای را که در این شماره دارم به تدریج در وبلاگ خواهم گذاشت. کمی از کار و بار بیدل فراغت یابم.

 

همین طور کتاب «اسیر بیدل» هم چاپ شد که گزیده‌ای است از آثار مرحوم محمدعبدالحمید اسیر بیدل‌شناس متاخر افغانستان. کتاب بسیار خوبی است. من توفیق ویرایش آن را داشتم و چاپش را آقای شریعتی برعهده داشته است. گردآورندگان کتاب عبدالوهاب فایز و محمدکبیر رازقی از شاگردان مرحوم اسیر بوده‌اند. این کتاب رساله‌ای در شرح بیتهای دشوار بیدل را با رساله‌ای درباره پنج بنای تصوف بیدل و نیز گزینه‌ای از شعرهای مرحوم اسیر را در خود دارد. طرح جلد اثر وحید عباسی است و کیفیت چاپ هم بسیار مطلوب.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٥
کلمات کلیدی: کتاب
comment مهربانی‌ها () لینک