محمدکاظم کاظمی


+ امروز با بیدل (هشتاد و نه)

 

ز سیرِ کسوت‌ِ تسلیم‌ِ چشم‌ِ قربانی‌
هوس ز جامة احرام منفعل گردید (ص 545)

این بیت‌، از غزلی است دربارة عید قربان و مراسم حج‌; و این غزل‌، از شعرهای پیوسته و ساختارمند بیدل است‌. می‌گوید «ما جامة احرام به تن داریم‌، ولی این حیوانی که قربانی می‌شود، از ما ارجمندتر است‌، چون او تسلیم مطلق است و ما البته نیستیم‌. پس جای دارد که هوس ما از جامة احرام خجل باشد

 

 

شاعر ترکیب «کسوت تسلیم‌» را به کار برده تا زمینه‌ای باشد برای مقابلة آن با جامة احرام‌

 

 

.

 

یادداشت: یکی از دغدغه‌های من در این محیط، انتخاب فونت برای مطالب است. من غالبا مطالب را با همین فونت که می‌بینید (تاهما) درج می‌کردم ولی اخیراٌ فونت بالا) همان که مطلب امروز با بیدل این شماره درج شده است را انتخاب کرده‌ام که نامش وردانا است. فونت تاهما برای بعضی از حروف فارسی مشکل دارد به ویژه حرف «ه» آخر اگر همراه با یای کوچک باشد در این فونت به صورت «ه» با دو نقطه دیده می‌شود مثل «جامة احرام» و این خوب نیست. وردانا این مشکل را ندارد چنان که در بالا می‌بینید.

ولی بعضی دوستان می‌گویند که فونت وردانا بر روی بعضی رایانه‌ها خوانده نمی‌شود. ممکن است دوستان در زیبایی آنها نیز نظری داشته باشند. بسیار لطف کرده‌اید اگر شما هم نظرتان را بنویسید یا اگر هم فونت دیگری را ترجیح می‌دهید بگویید.  به هر حال مشتاق دریافت نظرهای دوستان هستم.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٤
کلمات کلیدی: بیدل
comment مهربانی‌ها () لینک