محمدکاظم کاظمی


+ گزارشی از همایش چشم‌انداز شعر معاصر فارسی

اولین همایش چشم انداز شعر معاصر فارسی این همایش‌، در روزهای سه شنبه و چهارشنبه بیست و یکم و بیست و دوم میزان‌، در تهران برگزار شد.

برگزارکنندة همایش‌، شورای گسترش زبان فارسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز گسترش زبان فارسی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی ایران بودند که البته در این میان‌، نهادهایی دیگر مثل حوزة هنری و انجمن شعر جوان نیز سهم داشتند.

یکی از ویژگیهای این همایش‌، ابعاد وسیع آن بود، به‌گونه‌ای که در آن‌، ادبایی از چهار کشور ایران‌، افغانستان‌، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند. در سالهای اخیر، برگزاری چنین همایشی با چنین ترکیبی وسیع دربارة شعر فارسی سابقه نداشته است‌.

برنامه‌های اصلی همایش‌، در دو روز سه شنبه و چهارشنبه هفتة گذشته بود، ولی در کنار اینها یک سلسله برنامة جنبی نیز تدارک دیده شده بود از جمله شب شعرهایی در شیراز و اصفهان و تهران و نیز ضیافت شامی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به افتخار مهمانان خارجی همایش برگزار شد.

 

همایش‌، در روز سه‌شنبه با سخنرانیهای آقای غلام‌علی حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی‌، آقای مسجدجامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای محمدی عراقی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران آغاز شد.

در برنامة افتتاحیه‌، هم‌چنان چند سخنرانی دربارة وضعیت شعر فارسی در کشورهای مختلف فارسی‌زبان هم گنجانده شده بود، بدین قرار که استاد احمد سمیعی دربارة شعر نو ایران‌، محمدکاظم کاظمی دربارة شعر امروز افغانستان و علی موسوی گرمارودی دربارة شعر امروز تاجیکستان سخنرانی کردند.

و از بعد از ظهر سه شنبه‌، نشست‌های اختصاصی برنامه آغاز شد که در آنها، مقالاتی پیرامون مسایل مختلف شعر فارسی مثل نقد، اسطوره‌شناسی و شعر دفاع مقدس ارائه شد.

یک گروه از شاعران و استادان ادبیات افغانستان از کابل به این همایش دعوت شده بودند، یعنی استاد قیوم قویم‌، نیلاب رحیمی‌، پرتو نادری‌، افسر رهبین و جاوید فرهاد و یکی دو بزرگوار دیگر که من فرصت معارفه با آنان را نیافتم.

علاوه بر مهمانانی که از داخل کشور به این همایش دعوت شده بودند، جمعی از شاعران مهاجر افغانستان در ایران نیز در این برنامه حضور داشتند، یعنی سیدفضل‌الله قدسی‌، زهرا حسین‌زاده و عبدالغفور آرزو.

بعضی از مهمانان افغانستانی برای سخنرانی دعوت شده بودند، بعضی برای شعرخوانی و البته در هیأت رئسیه محافل مختلف این همایش نیز چند تن از آنان حضور داشتند.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸۳
کلمات کلیدی: گزارش
comment مهربانی‌ها () لینک