محمدکاظم کاظمی


+ سمند صاعقه زین کن، سواره باید رفت

نصرالله مردانی شاعر معاصر فارسی درگذشت.

او از شاعران پیشکسوت در جریان انقلاب اسلامی بود و از شاعران مطرح در اوایل دهه شصت. او شاعری صاحب‌سبک بود و بسیاری از جوانان آن سالها متأثر از او و سبک او بودند.

اثر مشهور او، مجموعه شعر خون‌نامه خاک است با غزلهایی که بسیاری از آنها در حافظه کسانی که با شعر این دهه سر و کار داشته‌اند رسوب کرده‌است. سمند صاعقه زین کن، سواره باید رفت؛ از خوان خون گذشتند صبح ظفر، سواران؛ صدای سم سمند سپیده می‌آید و شوق گل دوش چنان برد ز سر هوش نسیم از غزلهای معروف مردانی هستند.

او از چندی پیش، به بیماری لاعلاج سرطان دچار بود و بالاخره این بیماری کار خود را کرد. مردانی را که دیگر امیدی به زندگی‌اش نبود، چند روز پیش به کربلا بردند تا همان گونه که آرزو داشت، واپسین نفسهایش را در جوار مزار سیدالشهدا بکشد. پیکر او امروز از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود و برای دفن به زادگاهش کازرون برده خواهدشد.

شعر مردانی، عرصة اظهارنظرهای متفاوت و حتی گاه متضاد بود. جمعی او را پدر شعر انقلاب می‌شمردند و جمعی دیگر آثار او را از جهات مختلفی قابل نقد می‌دانستند. قیصر امین پور در همان سالها نقد مفصلی بر کتاب «قیام نور» نصرالله مردانی نوشت و در آن با دقت، حوصله و انصاف تمام جوانب مختلف شعر او را بررسی کرد. این نقد در جنگ هفتم سوره چاپ شد و به گمان من یکی از بهترین نقدهایی است که در این چند دهه دربارة یک تن از شاعران انقلاب نوشته شده است. این نقد علاوه بر این که جایگاه راستین شعر مردانی را مشخص کرد، برای بسیاری از نقدنویسان جوان نیز راهنما و کارگشا بود، از جمله برای صاحب این قلم.

من نیز در جلد سوم کتاب روزنه یک شعر از شادروان نصرالله مردانی را نقد کردم که متأسفانه متن تایپی‌اش را ندارم تا در اینجا درج کنم.

باری، درگذشت نصرالله مردانی را به همه دوستداران شعرش تسلیت می‌گویم، به ویژه شاعرانی که خواسته یا ناخواسته در مقاطعی از زمان، از شعرش متأثر بوده‌اند.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۱ اسفند ۱۳۸٢
کلمات کلیدی: درگذشتگان
comment مهربانی‌ها () لینک