محمدکاظم کاظمی


+ ناله در کوهسار - نظر جناب سید مصطفی حسینی راد

تصور نمی‌کردم که این یادداشت غیرکارشناسانه‌ام چنین زود مورد عنایت دوستان قرار گیرد. اینک نظر دوست شاعر و اندیشورم جناب حسینی راد را که در بخش پیامها نهاده بودند و به دلیل محدودیت فضا چند پاره شده بود، در یک یادداشت مستقل تقدیم حضور عزیزان می‌کنم. (محمدکاظم کاظمی)

 

سلام بر دوست گرانمایه جناب کاظمی عزیز

آنچه به اختصار عرض می کنم البته بدون فرصتی برای پژوهش بیشتر درباره پرسشی است که مطرح کرده اید و بداهةً به نظر رسیده است.

 

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٢:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳٩٠
کلمات کلیدی: تأملات فکری
comment مهربانی‌ها () لینک

+ ناله در کوهسار (ایمان ابوطالب) .

کس سؤال مرا جواب نگفت

ناله در کوهسار خواهم کرد

(بیدل)

 

من نه یک عالم دینی هستم، نه یک متکلم یا مفسّر یا متخصص مسایل اعتقادی. ولی همیشه بر این باورم که در حوزة اعتقادات نباید مقلّد بود و نیز نباید مقیّد به به هر آنچه از کودکی در این زمینه یادمان داده‌اند، چه در خانواده، چه پای منبر، چه در کتب درسی.

آنچه در این سلسلة «ناله در کوهسار» خواهم نوشت، نه از سر بی‌اعتقادی نسبت به اصول دین برحقی است که اکنون به راستی بدان یقین دارم و نه برای ایجاد شک و شبهه در دل دیگر معتقدانی که شاید خوانندة این سطور باشند. اینها تأملاتی است که گاه در مسایل دینی و اعتقادی داشته‌ام و سؤالهایی که در مطالعات اندکم در کتابهای دینی، پاسخهایشان را نیافته‌ام، و تأکید می‌کنم که من نیافته‌ام، نه این که به راستی وجود ندارد.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٠
کلمات کلیدی: تأملات فکری

+ شعر افغانستان در دیدار امسال شاعران با رهبر

 

به نظرم می‌رسد که ضروری است تا گزارشی مختصر از حضور شاعران افغانستان در جلسة دیدار سالانة شاعران با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ارائه کنم‌، هم به سبب اطلاع‌رسانی برای هموطنانم و هم برای انعکاس دقیق رویدادهای این جلسه‌، چون در این یکی دو روز حس کرده‌ام که حضور افغانستان در این محفل انعکاسی گسترده در رسانه‌ها یافته است و البته ممکن است در مواردی‌، خبرهایی که نقل می‌شود، توأم با جزئیات کامل نباشد. این است که شرح کامل رویدادها از سوی خودم ضرور می‌نماید.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠
کلمات کلیدی: گزارش

+ «ده شاعر انقلاب» منتشر شد

آخرین کتابم با عنوان «ده شاعر انقلاب» بالاخره منتشر شد. در این کتاب آثار ده تن از شاعران عصر انقلاب اسلامی در ایران نقد و بررسی شده است. این کتاب 360 صفحه‌ای به سفارش واحد آفرینشهای ادبی حوزه هنری و با پیگیری و نظارت جناب مصطفی محدثی خراسانی تألیف شد و در آن آثار قیصر امین‌پور، مهرداد اوستا، حسن حسینی، حمید سبزواری، طاهره صفارزاده، احمد عزیزی، نصرالله مردانی، علی معلم، علی موسوی گرمارودی و سلمان هراتی را نقد کرده‌ام. در ابتدای کتاب نیز شرحی مختصر از سیر تحول شعر انقلاب را نوشته‌ام.

کتاب توسط انتشارات سوره مهر چاپ شده است، با طرح جلد رضا زواری، در قطع رقعی، شمارگان 2500 نسخه و قیمت 5500 تومان.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠
کلمات کلیدی: کتابهای کاظمی