محمدکاظم کاظمی


+ قصیده قطاریه

قصیده قطاریه را از دست ندهید. من بیشتر شرح نمی‌دهم، چون جناب سپاهی لائین گفتنیها را گفته است.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: شعر کاظمی
comment مهربانی‌ها () لینک

+ یک نرم‌افزار خوب و کارگشا

کار من این نیست، ولی این نرم‌افزار آن‌قدر برایم ضروری بود و یافتنش چنان برایم کارگشایی کرد که نمی‌توانم به دوستانی که سخت نیازمندش هستند معرفی‌اش نکنم. شاید بسیار روی داده است که نیازمند مقایسه کردن اطلاعات دو پوشه (فولدر) در دو جای از کامپیوتر و مشابه‌سازی آنها شده‌اید. مثلا برای این که اطلاعات‌تان از بین نرود کارهای مهم را بر روی یک فلش یا هارد سیار ذخیره کرده‌اید و یا به یک کامپیوتر دیگر انتقال داده‌اید و در آنجا هم بر روی بعضی از آنها کار کرده‌اید. حالا بعد از چند روز می‌خواهید فایلهای آن دو مسیر را مقایسه کنید، ببینید کدام‌یک تازه است و کدام یک باید به‌روزسازی شود و در می‌مانید که چه کار کنید. چه بسا که فایل قدیمی را بر روی فایل جدید کپی می‌کنید و بعد بر سرتان می‌زنید. یا اشتباها کاری را در هر دو دستگاه به طور همزمان پیش می‌برید و آن وقت محکم‌تر بر سرتان می‌زنید.

با این نرم‌افزار مشکل حل می‌شود. دو مسیر را انتخاب می‌کنید و نرم‌افزار مثل یک بچه خوب فایلها را مقایسه می‌کند و فایلهای جدید یا آنهایی را که به‌روزتر است علامت می‌زند و شما آنها را همسان‌سازی می‌کنید. فقط این مهم است که اگر کارهایتان بر روی دو دستگاه انجام شده است، باید ساعت و تاریخ هر دو دستگاه درست باشد، چون این بچه خوب فقط زمان درج‌شده بر روی فایل را می‌شناسد و طبق آن عمل می‌کند.

من سالها نیازمند این برنامه بودم، چون دو کامپیوتر دارم. همیشه باید کارهایم را به کمک فلش به دستگاه دیگر منتقل کنم و ادامه دهم چون با این یکی مثلا بچه‌ها می‌خواهند بازی کنند یا چاپگر به آن یکی وصل است و هزار دلیل دیگر.

آن نرم‌افزار «ان سی» (NC) معروف که از مواریث سیستم عامل داس است این امکان را دارد، ولی فایلهایی با نامهای طولانی‌تر از هشت حرف را نمی‌شناسد. من گاهی اتفاق افتاده است که حتی زمان و مشخصات تک تک فایلهای دو مسیر را نگاه کرده‌ام تا بدانم کدام‌یک جدید است و کدام‌یک قدیمی.

باری، این برنامه را که نامش «Synchronize It»  است در این پایگاه می‌توان یافت.

http://www.grigsoft.com/winsin.htm

در گوگل هم با جست‌وجوی Synchronize Folders Program این برنامه و برنامه‌های مشابه را می‌توان یافت و من چنین کردم. البته چند سال طول کشید تا عقلم از کف پایم به سرم برسد و برای رفع این مشکل همیشگی به انترنت مراجعه کنم و در جست‌وجوی چنین برنامه‌ای برآیم. پس کسانی که هنوز عقل‌شان در مسیر راه است، بشتابند.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: