محمدکاظم کاظمی


+ خواب میخک (قسمت اول)

نگاهی به شعر احمد عزیزی به بهانة انتشار «خواب میخک‌»

در اواخر تیر یا اوایل مرداد 1388 در سه قسمت در روزنامة کیهان چاپ شد.

 خواب میخک‌

 گزیدة اشعار احمد عزیزی‌

 نشر تکا (توسعة کتاب ایران‌)

 چاپ دوم‌، تهران‌، 1387

 5000 نسخه‌، 279 صفحه‌، پالتوی‌

 

اکنون دیگر سلسلة «تکا» در میان شاعران نام و نشانی یافته است‌، به‌ویژه در میان کسانی که کتابی در این سلسله دارند یا خواهند داشت یا دوست می‌دارند که داشته باشند. باری‌، اینها کتابهایی است از شاعران مطرح و یا نیمه مطرح یا کمی تا قسمتی مطرح معاصر که با عنوان «گزیده اشعار» منتشر می‌شود و طبعاً این امیدواری را در مخاطبان می‌آفریند که می‌توانند به جای مراجعه‌های گاه ناامیدکننده به کتابهای مختلف از شاعران این چند دهه‌، گزیده‌هایی جمع و جور از آنان داشته باشند.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: نقد کتاب و نقد شعر
comment مهربانی‌ها () لینک

+ شهر بی‌قهرمان

معرفی گزیده‌ای از آثار عبدالقهار عاصی‌

شهر بی‌قهرمان

گزیدة شعر عبدالقهار عاصی‌

 به کوشش عبدالمعروف کبیری‌

 چاپ اول‌، مشهد، انتشارات ترانه‌

 432 صفحه‌، 2000 نسخه‌، رقعی‌

 

اینک قریب به پانزده سال از شهادت عبدالقهار عاصی شاعر نامدار افغانستان می‌گذرد، شاعری با آثاری بسیار که در هشت دفتر شعر گرد آمده بود. و این دفترها غالباً نایاب بود، به‌ویژه در خارج از افغانستان‌.

در این سالها البته تلاشهایی برای گردآوری و انتشار کلیة آثار عاصی صورت گرفته و گاه به کتابهایی همچون «کلیات اشعار قهار عاصی‌» به کوشش نیلاب رحیمی منجر شده است‌، ولی جای کتابی منقح و منظم که در آن آثاری از شاعر با معیارهای امروزین تدوین و چاپ و نشر فراهم آمده باشد، خالی بود. به نظر می‌رسد که اکنون بخشی از این جای خالی‌، با کتاب «شهر بی‌قهرمان‌» پر شده باشد.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: نقد کتاب

+ مقدمة کتاب «دادخواست‌»

«دادخواست‌» مجموعة 100 شعر اعتراض است و به کوشش امید مهدی‌نژاد و محمدمهدی سیار گردآوری شده است‌. ناشر کتاب‌، انتشارات «سپیده‌باوران‌» است‌. در این کتاب شعرهایی از حدود هشتاد شاعر معاصر ایران با موضوعهای اجتماعی چاپ شده است‌. آنچه در پی می‌آید، مقدمه‌ای است که بر این کتاب نوشتم و در آن سیری اجمالی در این موضوع داشتم‌.

آنچه امروزه در جامعة ادبی جوان ایران «شعر اعتراض‌» خوانده می‌شود و این دفتر گزیده‌ای از آن است‌، عنوانی است نسبتاً تازه برای گونه‌ای از شعر سیاسی و اجتماعی که کانون توجه شاعر در آن‌، عدالت‌خواهی و رفع تبعیضهای اقتصادی و گاه اجتماعی است‌. شاید بتوان گفت عدالت‌خواهی روشن‌ترین هدفی است که می‌توان برای این شعرها متصوّر شد.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۳ مهر ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: نقد کتاب