محمدکاظم کاظمی


+ پلنگی زیر آسمان پرغبار

نگاهی به مجموعه شعرهای سید عبدالجواد موسوی‌

این مطلب در سلسله نقدهای اختصاصی مجله شعر، در شماره ویژه سید عبدالجواد موسوی چاپ شده است. 

 

صفر

آنچه من از جناب سید عبدالجواد موسوی به دست دارم و گویا مجموعه‌ای آمادة انتشار با نام «کبودِ رو به مرگ‌» است‌، حاوی شعرهایی است در قالبهای گوناگون سنتی و نو و چند ترانه که من به این «قالبهای گوناگون سنتی و نو» می‌پردازم و از ترانه‌ها درمی‌گذرم که بحثشان از دایرة آگاهی و توانایی من بیرون است و البته این‌قدر می‌توانم گفت که ترانه‌ها گاه امتیازهایی نسبت به دیگر شعرها دارند به‌ویژه آن‌جا که آن دیگر شعرها قدری از حال و هوای شعر و زندگی امروز بدور می‌شوند، چنان که خواهیم دید و خواهیم گفت‌.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۳:٤٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: نقد شعر و شعر امروز فارسی
comment مهربانی‌ها () لینک

+ شکرگزاری و سپاس

طوری که گزارش آماری وبلاگ من نشان می‌دهد، تعداد بازدیدهای آن از صد هزار گذشته است. البته این گزارش آماری فقط مربوط به چهار سال اخیر (1384 به بعد) است و اطلاعات سه سال اول (1381 تا 1384) در آن ثبت نشده است.

مسلماً این رقم در مقایسه با بازدیدهای سایتهای پربیننده، عدد بسیاری به حساب نمی‌آید، ولی به هر حال برای دارنده یک وبلاگ ادبی می‌تواند کمابیش امیدوارکننده و خوشایند باشد.

خداوند را به خاطر این توفیق شاکرم و سپاسگزار دوستانی هستم که در این چند سال همواره با محبت و توجه‌شان مرا به زنده‌ نگه‌داشتن این وبلاگ مصمم کرده‌اند و شرمنده بدین سبب که گاه در بروزکردن آن کوتاه‌هایی رخ داده است.

اما بیشتر شرمندگی من از دوستانی است که با پیامهای محبت‌آمیزشان مرا به بازدید از وبلاگ خود دعوت کرده‌اند و من به سبب مشغله‌های دایمی کمتر توانسته‌ام از این دعوتها را به طرزی شایسته پاسخگو باشم. گلایه‌های این دوستان را به دیده می‌پذیرم و  امیدوارم از این بیشتر بتوانم از وبلاگهای عزیزان دیدن کنم و نیز این وبلاگ را همچنان فعال نگه دارم.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: محمدکاظم کاظمی

+ شبکه پستی ارسال کتاب

غالبا با پرسشهای دوستان درباره محل توزیع کتابهایی که تاکنون از من چاپ شده است، مواجهم و البته همواره شرمنده عزیزانی مانده‌ام که خواستار این کتابها هستند، ولی وضعیت نابسامان توزیع کتاب در این سالها، مانع دسترسی به این کتابها در همه شهرها شده است.

پس بهترین راه چاره را ارسال کتاب به دوستان دانستم، یعنی دریافت سفارش از طریق ایمیل و ارسال کتاب توسط پست. حداقل حسن این روش این است که همه دوستان از همه جای ایران، می‌توانند طی مراحلی کتابها را در اختیار داشته باشند. البته برای خارج از ایران هم ارسال کتاب امکان دارد، ولی به دفعات کمتر. 

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: کتابهای کاظمی

+ چاپ دوم گزیده غزلیات بیدل

به لطف خداوند، کتاب «گزیده غزلیات بیدل» به چاپ دوم رسید. این کتاب، حاوی 470 غزل بیدل است همراه با شرحهایی کوتاه برای بیتهای دشوار و نیز یک واژه‌نامه مفصل از واژگان و اصطلاحات خاص شعر بیدل.

کتاب بار اول در سال 1386 توسط انتشارات عرفان (محمدابراهیم شریعتی افغانستانی) چاپ شد، در قطع رقعی، با 808 صفحه و 3000 نسخه تیراژ.

چاپ دوم نیز تغییری در خود ندارد، جز این که دو سه مورد غلط تایپی کتاب گرفته شده است و البته کیفیت چاپ متن بهتر است، ولی مهم‌تر از همه این که قیمت آن نیز به تبع گران‌شدن کتاب در این سالها، افزایشی چشمگیر یافته‌ است. به همین سبب توصیه من به دوستانی که هنوز کتاب را نخریده‌اند این است که اگر این قصد را دارند، تا چاپ اول به کلی نایاب نشده است، از همان چاپ تهیه کنند که به صرف شان است، وگرنه ناچار خواهند بود چاپ دوم را با قیمتی بیش از یک و نیم برابر آن چاپ، بخرند.

البته دوستانی که بخواهند کتاب را به صورت پستی تهیه کنند، می‌توانند با نشانی الکترونیک من در تماس شوند.

mkkazemi@yahoo.com

به هر حال سپاسگزار همه عزیزانی هستم که با استقبال خوب از چاپ اول کتاب، زمینه انتشار مجدد آن را فراهم کردند و امیدوارم که از تهیه این کتاب احساس خسران نکرده باشند.

نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: کتابهای کاظمی

+ شاعرانگی مقدس

نگاهی به «عصارة سوما» گردآوردة غلام‌رضا بروسان‌

آن که پای خود را به حرکت درمی‌آورد

سفر را به پایان می‌رساند

(عصارة سوما، صفحة 17)

دربارة جوانب هنری و شاعرانگی متون مقدس کهن ادیان گوناگون‌، بسیار سخن رفته است‌. حقیقت این است که گاهی این متون از آرایه‌های ادبی و ظرایف بلاغی بهره دارند، گاهی فراتر از آن‌، بیانشان شاعرانه است و در پاره‌ای جایها، به‌راستی شعرند.

...
ادامه‌ی مطلب
نویسنده : محمدکاظم کاظمی ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸۸
کلمات کلیدی: نقد کتاب